Okładka książki "Morderstwo w Orient Expressie" Agatha Christie
Książka "Morderstwo w Orient Expressie" Agatha Christie

„Morderstwo w Orient Expressie” Agatha Christie – recenzja

Agathy Christie i jej książek, nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. To jedna z najbardziej znanych na świecie autorek niesamowitych powieści kryminalnych i twórczyni dwóch wspaniałych postaci literackich – detektywów o wyjątkowych zdolnościach dedukcyjnych. Pierwszym z nich jest słynny Belg Herkules Poirot o nieprzeciętnym intelekcie, drugim – detektyw amator w roli wścibskiej, sympatycznej staruszki panny Jane Marple.

„Morderstwo w Orient Expressie” Agatha Christie

Uwielbiam twórczość Agathy Christie za zaskakującą fabułę, stworzenie wyjątkowych i wyrazistych postaci bohaterów. Również za angielski klimat z pozoru sennych, wiejskich miasteczek z I poł. XX wieku, kryjących swoje ponure tajemnice. Dlatego z przyjemnością sięgnęłam po jedną z książek Agathy Christie. „Morderstwo w Orient Expressie” należy do jej najpopularniejszych i najgłośniejszych powieści, o czym świadczy chociażby fakt wykorzystania jej na scenariusz filmowy.

Przeczytaj także: AGATHA CHRISTIE – KSIĄŻKI I BIOGRAFIA KRÓLOWEJ KRYMINAŁU

„Morderstwo w Orient Expressie” wydana została przez Wydawnictwo Dolnośląskie w przekładzie z języka angielskiego dokonanym przez Martę Kisiel-Małecką. Okładka z kolei przedstawia aktorów wcielających się w postaci z najnowszej ekranizacji filmu „Morderstwo w Orient Expressie” z 2017 roku za sprawą wytwórni Twentieth Century Fox. Fabuła książki już od pierwszego rozdziału jest bardzo wciągająca i zgrabnie przenosi czytelnika do lat 30-ych XX wieku. W rolę dociekliwego detektywa, podejmującego się rozwiązania nietypowej sprawy kryminalnej, wcielił się nieco ekscentryczny, z charakterystycznym wąsikiem i francuskimi manierami mały Belg, Herkules Poirot.

Herkules Poirot w akcji

Tu nic od pierwszych stron powieści nie dzieje się przypadkowo i nie jest pozbawione głębszego sensu. Wręcz przeciwnie, wartka akcja i zwięzła fabuła sprawiają, że książka od początku wzbudza ciekawość czytelnika i trzyma w napięciu. Powieść przyjemnie i szybko się czyta, bez trudu wciąga w fascynującą, nieco mroczną podróż Orient Expressem.

Okładka książki "Morderstwo w Orient Expressie" Agatha Christie
Książka „Morderstwo w Orient Expressie” Agatha Christie

Ale od początku. Nasz detektyw po rozwiązaniu pewnej sprawy w Azji, udaje się czym prędzej pociągiem Orient Express w powrotną drogę do Europy. Nie podejrzewa, że bierze udział w wyreżyserowanym przedstawieniu. Niestety zostanie uwikłany w opartą na kłamstwach i manipulacjach intrygę. Podróżujący z nim pasażerowie nie są w rzeczywistości tymi osobami, za które się podają…

Przeczytaj także: „MORDERSTWO W BOŻE NARODZENIE” AGATHA CHRISTIE – RECENZJA

Splot dziwnych zdarzeń podczas podróży, a na dodatek morderstwo jednego z pasażerów w niewyjaśnionych okolicznościach, sprawiają, że Herkules Poirot podejmuje się rozwikłania zbrodni i zdemaskowania mordercy. Nie dysponując żadnymi narzędziami umożliwiającymi efektywną pracę, przeprowadza wnikliwe dochodzenie. Dowody zebrane na miejscu zbrodni oraz zeznania świadków muszą mu wystarczyć.

Zero przypadku

Wśród dwunastu pasażerów pociągu niewątpliwie znajduje się morderca. Dzięki jasnemu umysłowi, spostrzegawczości i umiejętności dedukcji, sprytny detektyw odkrywa, kim była ofiara. Dodatkowo poznaje prawdziwe motywy zbrodni oraz rozwikłuje zagadkę morderstwa. Pamiętajmy jednak, że tu nic od pierwszych stron powieści nie dzieje się przypadkowo i nie jest pozbawione głębszego sensu. Zakończenie książki również. Po przeprowadzeniu wnikliwego dochodzenia, przyszedł czas na finał i przedstawienie podróżującym rozwiązania kryminalnej zagadki.

„Morderstwo w Orient Expressie” Agatha Christie – recenzja

Do jakich wniosków doszedł Herkules Poirot? I dlaczego zdecydował się na przedstawienie uczestnikom podróży dwóch scenariuszy zbrodni? O tym warto przekonać się samemu, sięgając po książkę. Do przeczytania której w letni wieczór, no może dwa wieczory, gorąco zachęcam.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

5/5 - (1 vote)
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *