Okładka książki "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"
Książka "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

Opowieści niesamowite z języka angielskiego

,,Opowieści niesamowite z języka angielskiego” zabierają w świat mroczny, gotycki, ze stworami, makabrą i przerażeniem, jakie gotują nam autorzy opowiadań. Podróż w świat znany nam z nowoczesnych wersji, motywów i historii. Do tego w oryginalnym, klasycznym wydaniu.

Materiał powstał we współpracy z Państwowym Instytutem Wydawniczym.

Jakiś czas temu zdarzyło mi się przeczytać i zrecenzować opowiadania Edgara Alana Poe, czyli pisarza uznanego za prekursora noweli kryminalnej, z dominacją wątków fantastycznych i grozy. Wycieczka w świat romantyzmu amerykańskiego była czymś niezwykle inspirującym, a także bardzo ciekawym. Tym razem ,,Opowieści niesamowite z języka angielskiego”, czyli zbiór opowiadań angielskojęzycznych twórców: brytyjskich, amerykańskich, irlandzkich i walijskich, w dużo szerszej perspektywie pokazuje nurt ,,opowieści niesamowitych”.

Plejada gwiazd literatury

Państwowy Instytut Wydawniczy stworzył całą serię „Opowieści niesamowitych”, w których skład wchodzi nie tylko tom czwarty, opowiadania z języka angielskiego, ale także wcześniejsze: francuski, rosyjski i niemiecki. Pomysł przybliżenia konkretnej tematyki i gatunku, z perspektywy różnych twórców piszących w odmiennych językach, jest genialny. Kto dziś pamięta o niektórych autorach, niewątpliwie tak istotnych i zasłużonych jak, chociażby Stoker albo Shelley. Na szczęście przed opowiadaniami w tomie znajduje się wstęp, dosyć dobrze i interesująco przedstawiający gatunek w danym języku.

Różnorodność tekstów uniemożliwia napisanie krótkiej recenzji o wszystkich opowieściach, a wybieranie jednego byłoby niesprawiedliwe. Twórcy wybrani do książki należą do grona pisarzy i nowelistów zajmujących wysokie miejsca w historii literatury anglojęzycznej, a tym bardziej w świecie klasyki grozy. Pomijając przytoczone nazwisko Poe’a, możemy liznąć twórczość takich osobistości jak: H.P Lovercrafta, W.W. Jacobsa, Waltera de la Mare’a. Oraz wiele, wiele innych.

,,Opowieści niesamowite z języka angielskiego'' zabierają w świat mroczny, gotycki, ze stworami, makabrą i przerażeniem.

Zupełnie szczerze, zdziwiłem się ogromem autorów i literatury grozy, jaka istniała w światowym pisarstwie. Biorąc pod uwagę fakt, że dany tom jest tylko wyborem opowiadań, liczba rzeczywista jest oszałamiająca. Robi wrażenie. Dodatkowe poszukiwania informacji o kilku autorach, doprowadziło mnie do jeszcze szerszego spektrum spojrzenia na grozę. O ile nigdy nie przepadałem za tą tematyką, o tyle sam gatunek wydał mi się niezwykle rozbudowany i intrygujący. Świat, o którym możemy przeczytać, pełen stworów, wampirów, duchów czy wiedźm przedstawia niezwykłość i irracjonalność, historie dalekie od codziennego życia.

Wycieczka w mrok

O dziwo, mimo całej otoczki fantastycznej i przepełnionej grozą, ludzkie cechy i zachowania determinują najczęściej poszczególne fabuły. Dzięki każdej postaci zastanawiamy się nad tym, jakby się zachowała w sytuacji spotkania z duchami. Możemy tylko spekulować, wymyślać i tworzyć wizualizacje, a i tak nikt nie będzie miał styczności ze zjawiskami paranormalnymi. Możliwość lektury tekstów poświęconych owym zjawiskom i fantastyce, jednak w klasycznej formie i pogrążonej w mroku i ponurości, można potraktować jako wycieczkę w odmęty szaleństwa i mrok. Do którego nikt, tak naprawdę, w rzeczywistości nie chciałby się udać. Między innymi, chyba dlatego sięgamy po takie teksty. Mimo mojego sceptycyzmu związanego z treścią grozy, dostrzegłem również akcenty humorystyczne, nawet jeżeli był to ciężki lub czarny humor, a także pewną uniwersalność dla współczesnych pokoleń.

Książka została przygotowana i wydana naprawdę rzetelnie. Nie wspominając już o jakości wykonania. Odnajdziemy tu informacje o czasach, o motywach i całej genezie nurtu, jak i przeniesiemy się w świat fantazji, zła i dobra, przemocy, niemoralności. Opowiadania są różne, więc tym bardziej odnaleźć można tematy skierowane pod siebie. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie ,,Carmilla”, wstrząsnęło ,,Jak z długiej galerii zniknął strach”, ale całość naprawdę wciąga, bo opowieści są treściwe i robią wrażenie.

Polecam wszystkim fanom grozy!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *