Punkt widzenia

„Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw”, z takim przesłaniem zmierzyła się Małgorzata Rogala w swojej najnowszej książce. „Punkt widzenia” to świetna powieść kryminalno-obyczajowa, która wciągnie Was od pierwszej strony i będzie trzymać w napięciu aż do zakończenia ostatniego rozdziału.

Materiał powstał dzięki współpracy z księgarnią selkar.pl.

Akcja książki rozpoczyna się w chwili, gdy sędzia orzekający w sprawach karnych odbiera przerażającą wiadomość. Jego córka została zgwałcona i brutalnie zamordowana. Wyjaśnienie tej zbrodni staje się priorytetem dla warszawskiej policji. Główna bohaterka, Agata Górska, zgłębia się w sprawę i odkrywa gęstą sieć zależności i tajemniczych koneksji. W rozwiązywaniu zagadki równie wielki wpływ będzie miała przeszłość partnera śledczej, Sławka Tomczyka. W tej pozycji sporo miejsca znalazło się dla wątku obyczajowego, jakim jest współpraca oraz wspólne życie dwóch kluczowych postaci cyklu.

Tak się złożyło, że z twórczością Małgorzaty Rogali spotkałem się dopiero teraz, a „Punkt widzenia” to ostatnia część serii przygód o warszawskich policjantach. W niczym to jednak nie przeszkodziło mi w lekturze, która według fanów autorki jest najlepsza z jej wszystkich książek.

Pisarka, która debiut literacki zanotowała w 2012 roku, nie bała się poruszyć trudnych społecznych tematów w swojej książce. Tym razem skupiła się na jakże drażliwej i aktualnej tematyce, czyli przemocy seksualnej oraz wyrokach sądowych, które nie zawsze są sprawiedliwe oraz zgodne z prawem. Autorka szczegółowo opisuje zagadkę kryminalną, w którą wplątany jest sędzia. W przeszłości uniewinnił on gwałciciela, a teraz sam musiał się zmierzyć z tym, co spotkało jego córkę. Dzięki napotkanym okolicznościom w końcu zda sobie sprawę ze swoich przewinień, niedbałości czy nadużyć prawa, które często niszczyły życie drugiej osobie.

Thriller ma też dla czytelników bardzo ważny przekaż. „Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw”, ile razy słyszeliśmy w życiu te słowa? Małgorzata Rogala udowadnia nam, że nawet kilka lat po fakcie przeszłość może do nas powrócić. I to nie zupełnie w okolicznościach, których byśmy sobie życzyli.

Książka broni się fabułą, która trzyma w napięciu do ostatnich stron i obfituje w wiele zwrotów akcji. Nawet jeśli autorka w pewnych momentach skupiała się na prywatnym życiu głównych bohaterów, to nie sprawiło to, że lektura stanęła i nie czytało się jej jednym tchem, jak to było dotychczas. Wszystko znajduje się w tej pozycji na właściwym miejscu i we właściwym czasie. Jedynym zastrzeżeniem było dla mnie mało emocjonujące zakończenie, na które zareagowałem jedynie wzruszeniem ramion. Po tak rozbudowanej fabule spodziewałem się więcej i było to spore rozczarowanie.

„Punkt widzenia” to książka jak najbardziej godna polecenia, ponieważ jest to opowieść, w której trudne tematy łączą się z wątkami obyczajowymi, a dopełnia je zagadkowa intryga. Pomimo tego autorka posłużyła się prostym językiem, dzięki czemu lektura jest lekka i można przeczytać ją za jednym podejściem.

Ten thriller jak i inne równie interesujące pozycje z tego gatunku znajdziecie na selkar.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *