Okładka książki „Krótka piłka” Mateusz Borek Cezary Kowalski
Książka „Krótka piłka” Mateusz Borek Cezary Kowalski

„Krótka piłka” Mateusz Borek, Cezary Kowalski – recenzja

„Krótka piłka” autorstwa Mateusza Borka i Cezarego Kowalskiego to luźna rozmowa o historii polskiej piłki. Autorzy poruszają temat naszej reprezentacji, ostatnich mundiali i Roberta Lewandowskiego. To ciekawa sportowa pozycja, która zadowoli zarówno fana futbolu, jak i osoby nie interesującej się na co dzień losami narodowej drużyny.

„Krótka piłka” Mateusz Borek, Cezary Kowalski

Okres przed wielką imprezą, w której bierze udział reprezentacja Polski zawsze stwarza idealne warunki do wydania nowych – niekoniecznie wybitnych – książek piłkarskich. Podobnie było przed ostatnimi Mistrzostwami Świata w piłce nożnej, które odbyły się w Rosji. Wydawnictwa zaprezentowały wówczas pokaźną liczbę tytułów. Jednym z nich jest „Krótka piłka” autorstwa Mateusza Borka i Cezarego Kowalskiego.

Przeczytaj także: „30 LAT LIGI MISTRZÓW. TOM 1” LESZEK ORŁOWSKI – RECENZJA 

Tej pierwszej postaci nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeden z najbardziej znanych, przez wielu uznawany najlepszym polskim komentatorem. W pewnym momencie istniał pewien przesąd Adama Nawałki, który nie wyobrażał sobie komentarza meczów reprezentacji Polski bez Mateusza Borka i Tomasza Hajty. Na ile to był przesąd, a na ile plotka, nie wiadomo. Fakty są takie, że ta dwójka kojarzona jest z ostatnimi sukcesami kadry biało-czerwonych. Dziennikarz Polsatu to nie tylko naoczny świadek wyczynów chłopców Nawałki. To przede wszystkim człowiek pracujący w swoim zawodzie przeszło 20 lat. Z czym to się wiąże? Oczywiście z pokaźną liczbą anegdot i historii.

Luźna rozmowa dwóch kumpli

Cezary Kowalski to na pewno postać mniej znana szerszej publiczności. Komentator również jest dziennikarzem Polsatu Sport i zawodowym towarzyszem Mateusza Borka. W zawodzie podobne doświadczenie, liczba zaliczonych imprez również. „Cezary z pazurem” i „Mati” to duet do tańca i różańca, co widać od początku tej książki. „Krótka piłka” to luźna rozmowa dwóch kumpli w podobnym wieku o futbolu. Można się zastanawiać, co tam leżało na stole obok dyktafonu, ale też bez przesady. Wszystko jest na odpowiednim poziomie.

Okładka książki "Krótka piłka" Mateusz Borek, Cezary Kowalski
Książka „Krótka piłka” Mateusz Borek, Cezary Kowalski

Kulisy pracy selekcjonerów

W związku z wiekiem obydwu autorów i ich stażu pracy, nie dziwi więc tematyka ich opowieści. Sporo dowiadujemy się o tym o polskiej piłce lat 90. ubiegłego wieku, ale przede wszystkim zaglądamy za kulisy reprezentacji Polski. Mateusz Borek z Cezary Kowalskim odsuwają nam kotary kadry, przy której pracowali, a więc najwięcej jest o czasach Janusza Wójcika i Jerzego Engela. Sporo historii jest również z czasów Pawła Janasa, pojawia się również wątek Adama Nawałki.

Przeczytaj także: „GEGENPRESSING I TIKI-TAKA” MICHAEL COX – RECENZJA

Najmocniejszą częścią tej książki miała być rozmowa z Robertem Lewandowskim, ale po lekturze odbiór tego wywiadu gryzie mi się z podtytułem tej pozycji. Miało być bez dyplomacji o reprezentacji, mundialach i Lewandowskim, a wyszło słabiutko. Osobiście liczyłem na jakieś ciekawe, niewygodne pytania, a wyszły takie ciepłe kluchy. Bo wybaczcie mi, ale za takie pytanie uznaję to o transfer do Realu i odpowiedź: „pomidor”.

„Krótka piłka” Mateusz Borek, Cezary Kowalski – recenzja

„Krótka piłka” to naprawdę ciekawa lektura, zwłaszcza dla tych kibiców, którzy pamiętają końcówkę lat 90. i wielkie imprezy, na których występowała reprezentacja Polski. Mateusz Borek i Cezary Kowalski przyjęli bardzo przystępny styl, są ciekawe informacje, dlatego można przy tej książce spędzić miłe dwa wieczory.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Czytelnik, recenzent i promotor literatury.

Na co dzień wydawca miejskiego portalu Radia Eska w Białymstoku. Zajmuje się bieżącymi sprawami dotyczącymi stolicy Podlasia, jak również całego regionu. Z mediami, wcześniej głównie sportowymi, związany od 2016 roku. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prywatnie wielki fan mediów społecznościowych, piłki nożnej oraz serialu „Przyjaciele”.

Kontakt: m.lopienski@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *