Krótka piłka

„Krótka piłka” autorstwa Mateusza Borka i Cezarego Kowalskiego to luźna rozmowa o historii polskiej piłki. Autorzy poruszają temat naszej reprezentacji, ostatnich mundiali i Roberta Lewandowskiego. Chociaż sama rozmowa z „Lewym” rozczarowuje, na pewno jest to ciekawa sportowa pozycja, która zadowoli zarówno fana futbolu jak i osoby nie interesującej się na co dzień losami narodowej drużyny.

Okres przed wielką imprezą, w której bierze udział reprezentacja Polski zawsze stwarza idealne warunki do wydania nowych – niekoniecznie wybitnych – książek piłkarskich. Podobnie było przed ostatnimi Mistrzostwami Świata w piłce nożnej, które odbyły się w Rosji – wydawnictwa zaprezentowały pokaźną liczbę tytułów. Jednym z nich jest „Krótka piłka” autorstwa Mateusza Borka i Cezarego Kowalskiego.

Tej pierwszej postaci nikomu nie trzeba przedstawiać. Jeden z najbardziej znanych, przez wielu uznawany najlepszym polskim komentatorem. W pewnym momencie istniał pewien przesąd Adama Nawałki, który nie wyobrażał sobie komentarza meczów reprezentacji Polski bez Borka i Tomasza Hajty. Na ile to był przesąd, a na ile plotka, nie wiadomo. Fakty są takie, że ta dwójka kojarzona jest z ostatnimi sukcesami kadry biało-czerwonych. Dziennikarz Polsatu to nie tylko naoczny świadek wyczynów chłopców Nawałki, ale przede wszystkim człowiek pracujący w swoim zawodzie przeszło 20 lat. Z czym to się wiąże? Oczywiście z pokaźną liczbą anegdot i historii.

Cezary Kowalski to na pewno postać mniej znana szerszej publiczności, ale jest on również dziennikarzem Polsatu Sport i zawodowym towarzyszem Borka. W zawodzie podobne doświadczenie, liczba zaliczonych imprez również. „Cezary z pazurem” i „Mati” to duet do tańca i różańca, co widać od początku tej książki. Bo „Krótka piłka” to luźna rozmowa dwóch kumpli w podobnym wieku o futbolu. Można się zastanawiać, co tam leżało na stole obok dyktafonu, ale też bez przesady. Wszystko jest na odpowiednim poziomie.

W związku z wiekiem obydwu autorów i ich stażu pracy, nie dziwi więc tematyka ich opowieści. Sporo dowiadujemy się o tym o polskiej piłce lat 90. ubiegłego wieku, ale przede wszystkim zaglądamy za kulisy reprezentacji Polski. Borek z Kowalskim odsuwają nam kotary kadry, przy której pracowali, a więc najwięcej jest o czasach Janusza Wójcika i Jerzego Engela. Sporo historii jest również z czasów Pawła Janasa, pojawia się również wątek Adama Nawałki.

Najmocniejszą częścią tej książki miała być rozmowa z Robertem Lewandowskim, ale po lekturze odbiór tego wywiadu gryzie mi się z podtytułem tej pozycji. Miało być bez dyplomacji o reprezentacji, mundialach i Lewandowskim, a wyszło słabiutko. Osobiście liczyłem na jakieś ciekawe, niewygodne pytania, a wyszły takie ciepłe kluchy. Bo wybaczcie mi, ale za takie pytanie uznaję to o transfer do Realu i odpowiedź: „pomidor”.

Zgodnie z tym co napisałem wcześniej, „Krótka piłka” to naprawdę ciekawa lektura, zwłaszcza dla tych kibiców, którzy pamiętają końcówkę lat 90. i wielkie imprezy, na których występowała reprezentacja Polski. Dziennikarze przyjęli bardzo przystępny styl, są ciekawe informacje, dlatego można przy tej książce spędzić miłe dwa wieczory.

Zostaw po sobie ocenę!
Moje recenzje
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.