Neymar. Magik z Brazylii

Luca Caioli to jeden z najbardziej znanych autorów książek poświęconych najlepszym piłkarzom w dziejach tego sportu. Nie bez powodu Włoch napisał również o Neymarze, złotym dziecku brazylijskiej piłki. Ta lektura pochłonie nie tylko zagorzałych fanów futbolu, ale również osobę, która po prostu będzie chciała się dowiedzieć, jaką drogę musiał przejść 27-latek, aby stać się najdroższym zawodnikiem świata.

Dla osób czytających piłkarskie książki, nie trzeba przedstawiać pana Luki Caioliego. Spod jego pióra wyszło wiele biografii znakomitych piłkarzy, jak chociażby Cristiano Ronaldo, Leo Messiego, Zinedine’a Zidane’a czy Ronaldinho. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem mistrzostw świata w Rosji przyszedł czas na drugie wydanie książki o obecnym liderze „Canarinhos”, która poprzednio miała tytuł „Neymar. Nadzieja Brazylii, przyszłość Barcelony”.

Niemal przez cały czas pojawiają się wątpliwości, czy dobrym pomysłem jest wydawanie biografii zawodników, którzy najlepsze lata kariery mają prawdopodobnie dopiero przed sobą. Tak samo było w przypadku 26-letniego piłkarza, który pomimo licznych sukcesów ma aspiracje i umiejętności, aby uzupełnić swoją gablotę kolejnymi trofeami.

Spora część lektury dotyczy dzieciństwa, czasów dojrzewania oraz okresu, gdy z każdym kolejnym meczem stawał się coraz bardziej popularny. Dużo przeczytamy o jego talencie, ale nie zabraknie miejsca na religię, pełniącą ważną rolę w życiu Brazylijczyka. Nie można było pominąć wątku syna z ojcem, któremu zawdzięcza wiele i kto wie, czy bez niego Neymar zrobiłby taką karierę.

Co ciekawe, w biografii dowiadujemy się też co nieco o brazylijskiej kulturze i futbolowej historii „Canarinhos”. Lekturę wzbogaca wiele wypowiedzi osób związanych z piłkarzem. Możemy przeczytać, co o piłkarzu sądzą jego byli trenerzy, wspomniany ojciec czy nawet profesor literatury brazylijskiej, który opisuje znaczenie Brazylijczyka dla historii kraju. Na końcu książki możemy przeczytać krótką rozmowę z samym zawodnikiem, który mówi o przenosinach do Paryża, o jego pierwszych odczuciach w nowym miejscu. Odpowiada na pytanie, czy odszedł z Barcelony z powodu Leo Messiego. Odpiera również zarzuty, jakoby przyszedł do PSG ze względu na pieniądze.

Kluczowym w odbiorze tej lektury jest fakt, że autor nie zrobił laurki piłkarzowi. Włoski dziennikarz nie wybiela Neymara, wskazuje jego złe cechy charakteru, krytykuje niektóre ruchy zawodnika oraz pisze o kontrowersjach związanych z jego odejściem z Barcelony. Lektura byłaby jeszcze ciekawsza, gdyby nieco więcej było w niej wypowiedzi samego zawodnika, o które aż prosiło się opisując niektóre sytuacje.

Jeśli czytaliście już książki napisane przez tego autora to wiecie, że trudno w nich o rozczarowanie. Tak jest i w przypadku tej pozycji, tym razem poświęconej Brazylijczykowi. Szkoda tylko, że tak niewiele możemy przeczytać o jego pobycie w Paryżu – ostatnie co Caioli opisuje to debiut Neymara we francuskiej lidze. Sądzę jednak, że przy nadarzających się okolicznościach (na przykład kolejnym transferze piłkarza), autor zasiądzie do tworzenia trzeciego wydania tej książki.

Mimo faktu, że zawodnik wzbudza skrajne emocje, to myślę, że warto sięgnąć po tę pozycję, żeby przekonać się jaką drogę musiał przebyć, aby stać się najdroższym piłkarzem świata. 27-latek jest obecnie najpopularniejszym brazylijskim graczem i idolem wielu kibiców, co dowodzą liczne pielgrzymki z jego ojczyzny na stadion Parc des Princes w stolicy Francji.

Zostaw po sobie ocenę!

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *