okładka książki "O bliskości" Grzegorz Ryś
Książka Grzegorz Ryś - "O bliskości"

„O bliskości” Grzegorz Ryś – recenzja

Książka „O bliskości” Grzegorza Rysia to zbiór homilii jednego z bardziej znanych polskich biskupów. Przede wszystkim jednak jest to lektura uniwersalna, bo kierowana zarówno do osób wierzących jak i niewierzących. Pozycja wyjątkowa, ponieważ starająca się łączyć, a nie dzielić.

Polski Kościół Katolicki przeżywa dziś niewątpliwie kryzys. I choć można wytykać mu błędy, zaniedbania, trzeba przyznać, że są w nim kapłani, których słuchanie (i czytanie) sprawia, że jest nadzieja. Jednym z takich księży jest niewątpliwie arcybiskup Grzegorz Ryś.

„O bliskości”, czyli jak biskup Ryś żyje Ewangelią?

„O bliskości” jest pozycją, z którą powinien zapoznać się nie jeden uważający się za katolika. Przede wszystkim aby skonfrontować swoje myślenie i nastawienie do rzeczywistości z przekazem Ewangelii, na której bazuje nauczanie biskupa.

"O bliskości" Grzegorz Ryś
Książka Grzegorz Ryś – „O bliskości”

Książka wydana przez wydawnictwo Znak jest zapisem homilii wygłoszonych przez arcybiskupa Rysia w 2020 roku. I tym, co mnie najbardziej ujęło w tych tekstach jest to, że są tak bardzo ewangeliczne. Nie ma w nich umoralniania, nie ma wytykania błędów. Jest czysta Ewangelia. Wybrzmiewa z tych homilii nadzieja.

Poznałam w swoim życiu wielu kapłanów, jednych ceniłam bardziej za umiejętność głoszenia słowa, innych mniej. Wielu znam też osobiście i to, co jest wspólne dla tych, których kazania lubię najbardziej, to fakt, że sposób głoszenia Słowa Bożego pokazuje jak oni tym słowem żyją na co dzień. To samo można zauważyć w tekstach arcybiskupa Grzegorza Rysia. W moim odbiorze jego homilii zawartych w książce „O bliskości” dominowało przeświadczenie, że Ewangelia nie jest mu obca, że ją zna, czuje, żyje nią na co dzień. Biskup Ryś czerpie również dużo z nauczania papieża Franciszka, odwołując się często do Jego encyklik.

Wiara, nadzieja i miłość

Wiele tych tekstów odnosi się do codzienności, zwłaszcza w okresie pandemii. Wybrzmiewa z nich jednak przekaz nadziei, nawoływanie do wzajemnego szacunku, miłości i troski. Myślę, że wielokrotnie będę wracać do tych homilii, bo niektóre wymagają głębszego przemyślenia, zatrzymania się, medytacji nad słowem, którego dotyczą. „O bliskości” biskupa Rysia to dobra lektura dla katolików, ale nie tylko. Osoby niewierzące mogą zajrzeć tu, by zobaczyć inny punkt widzenia, osobiście bardzo mi bliski, oparty na miłości bliźniego, szacunku, nawołujący do jedności ponad podziałami.

Wszystkie nowości znajdziecie na taniaksiazka.pl

Jeśli spodobał ci się ten artykuł, może zainteresuje cię również „W cieniu zła”

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *