okładka książki "Pies i ja" Kate Spicer
Książka Kate Spicer - "Pies i ja"

„Pies i ja” Kate Spicer – recenzja

Posiadanie psa jest na pewno sporym wyzwaniem, ale przy wielu minusach funkcjonowanie z takim przyjaciele może dać wiele pozytywów. Ba! Może nawet odmienić życie. I o tym jest książka „Pies i ja” Kate Spicer.

Nie inaczej jest w przypadku autorki książki ,,Pies i ja’’ Kate Spicer i jej autobiograficznej opowieści o przygodach z psem. Nie wiem, czy to odpowiednie słowo na określenie tej historii, ponieważ dramatyczność i głębia poszczególnych scen jest dosyć duża. Przygodowość natomiast kojarzy nam się z psiakami, jednak nie z dużym tragizmem chwili (mocno generalizuję, aby nie było). Niemniej opowieść głównej bohaterki wzrusza, przeprowadza czytelnika przez podróż jaką pokonuje autorka.

Czy pies może odmienić życie człowieka?

Spicer jest dziennikarką, w świecie celebrytów, mody i imprez. To środowisko napędza się samo, poprzez używki wspomagające samopoczucie. Wir tej rzeczywistości obezwładnią bohaterkę, która nie czuje się w nim spełniona, nie odnajduje się i błądzi. Wciągnięta w owy nadmuchany, kolorowy, szybki, jednak w gruncie rzeczy pusty świat, czuje się wyobcowana, samotna i dobita swoim życiem. Postanawia adoptować psa, aby nadać swemu jestestwu sens i jakąkolwiek wartość. W pewnym momencie jej pupil znika, a główna bohaterka wyrusza na ulice Londynu celem poszukiwań zguby.

Nie umiem powiedzieć, która partia książki „Pies i ja” Kate Spicer jest ciekawsza. Z jednej strony życie nocne i celebryckie, imprezy i cała ta niewidzialna gołym okiem rzeczywistość ,,znanych’’, z drugiej jednak strony świat kobiety i jej przyjaciela, pod wpływem którego (co jest oczywiste w takich książkach) bohaterka zmienia swoje życie. Obie warstwy fabularne są ciekawe i celnie opisane, przez co łączą się w całość, zarazem uwydatniają dwie rzeczywistości bohaterki i – górnolotnie to ujmując – świata.

„Pies i ja” – Spicer tworzy bardzo życiową historię

Zestawienie dwóch pomysłów na swoje życie, albo inaczej ujmując, pogubienie zestawione z jakimś pomysłem na byt, jest niezwykle trafne i w pełnym znaczeniu dzisiejsze. Takich pogubionych Kate jest wiele, otaczają nas, często nawet ich nie dostrzegamy albo nie chcemy dostrzegać. Zapętlenie tych osób w świecie niewiele wartościowym, tak naprawdę nijakim, jest ciągłe. Ciężko z niego się wyrwać i coś zmienić. Głównej bohaterce się udało to za pomocą pupila, który nadał niewątpliwie sens jej życiu.

"Pies i ja" Kate Spicer
Książka Kate Spicer – „Pies i ja”

W książce „Pies i ja” Spicer najciekawszy jest wątek poszukiwań psa, który ma podłoże głębsze, schowane, myślę że nawet nawiązujące (świadomie lub nie) do takich zabiegów jak w Pani Dalloway. Jedna sytuacja, jedno poszukiwanie powoduje następstwo kolejnych wewnętrznych, emocjonalnych. Zbierają się pytania i w końcu następują odpowiedzi, na które bohaterka czeka, których potrzebuje, które są niezbędne do dalszego jej funkcjonowania. Pies, mimo swojej ogromnej wartości w tekście, jest również metaforą uczuć, przyjaźni, miłości, potrzeb człowieka i odpowiedzi, o których wspomniałem. Umożliwia swoim jestestwem, a także koniecznością opieki nim, przeobrazić się Kate w inną osobę, w kogoś lepszego. Zaczyna wypełniać jej życie, jej czas, jej myśli, jej świat. W całości. A przyjaźń, którą obdarza ją pies, a ona jego, jest nie do podrobienia i nie do zastąpienia.

Pouczająca i wzruszająca historia

„Pies i ja. Opowieść o szukaniu sensu życia” Kate Spicer to wzruszająca opowieść o przyjaźni, ale przede wszystkim (jak zresztą dopowiada tytuł) o poszukiwaniu sensu życia. Książkę czyta się bardzo dobrze, łatwo i równie przyjemnie. Robi wrażenie warstwa fabularna i opisy bohaterki, relacjonujące dość przejrzyście otoczenie i ludzi. Autorka potrafi pisać, czyni to ze zmysłem. Widać że nie przychodzi jej to z trudem, a niejako również czerpie z tego radość, tym bardziej, że opowieść wnosi coś poza zwykłą fabułą. Robi wrażenie i wbija się w pamięć. Nie można przejść obok książki zupełnie obojętnie, bez emocji, bez żadnych odczuć. Jest to według mnie niemożliwe. ,,Pies i ja’’ polecam wszystkim! Dosłownie. Świetna książka, pouczająca i mądra w swoim przekazie. Niezależnie od wieku, poświęcony na nią czas nie będzie należał do zmarnowanego.

Więcej nowości znajdziesz na taniaksiazka.pl.

Jeśli spodobał ci się ten artykuł, może zainteresuje cię też „Bezruch”.

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *