Polscy terroryści i zamachowcy

Najnowsza książka historyczna z pod pióra Sławomira Kopera przybliża czytelnikowi świat przestępstw, polityki, egzekucji i morderstw. ,,Polscy terroryści i zamachowcy” to zbiór historii złożonych, znanych, kontrowersyjnych i chwalebnych. Dla czytelników wybrednych i nie, dla zainteresowanych tematem i dla zupełnych laików. Książka na faktach, bez tendencyjnej narracji, za to z pytaniami dla każdego.

Materiał powstał dzięki współpracy z księgarnią selkar.pl.

Sławomir Koper ma w swoim dorobku wiele książek historycznych, dotykających tematów dziwnych, trudnych i przemilczanych. Autor już niejednokrotnie przedstawiał życie polskich elit w okresie międzywojennym i w PRL-u. Z takich treści go kojarzę i nie małym zaskoczeniem było zapoznanie się z jego nową pozycją ,,Polscy terroryści i zamachowcy”. Koper utożsamiał pisarstwo dotykające tematów pominiętych i niewygodnych. Opisywanie skandali, życia towarzyskiego i życia prywatnego jest często niewygodne, ale niestety również modne. Dlatego sceptycznie podszedłem do książki, obawiając się, że mimo poważniejszego tematu jakim jest polityka, a raczej jej reakcyjna część, autor pozostanie w swoim nurcie. Myliłem się, a ostrość widzenia pisarza przemówił i do mnie.

Książka dotyczy zamachowców i terrorystów polskich, działających zarówno na terenie ojczyzny, jak i poza nią. Autor sięga do Powstania Listopadowego i sztyletników z tego okresu, przytacza historię Eligiusza Niewiadomskiego, opisuje zamach na Franza Kutcherę, a nawet przybliża sprawę Janusza Walusia. Historie znane, często przypominane, można powiedzieć wryte w świadomość odbiorców. Niemniej książka intryguje, wciąga i przede wszystkim nie nudzi. Choć znałem niejako te historie, lepiej lub gorzej, odkryłem je na nowo. Niektóre dokładniej i od początku, inne tylko odświeżyłem.

,,Polscy terroryści i zamachowcy” jest oparta na faktach. Możemy w książce znaleźć przypisy i zdjęcia, co czyni książkę autentyczną, popartą innymi książkami, dokumentami i historią. Zdjęcia przybliżają wizualnie sylwetki poszczególnych bohaterów opowieści, co jest niezmiernie pomocne, aby móc zrozumieć pewne aspekty historyczne, a jednocześnie w pełni zobrazować sobie opisywane fakty. Sławomir Koper nie odleciał w swojej narracji i opisach, a trzymał się konkretów, czasami je rozbudowując, co wyszło na dobre. Poszeregowane, poukładane historie w krótkich rozdziałach przyjemnie i łatwo się czyta. Najczęściej książki historyczne przypominają opasłe tomy napisane ciężkim językiem i opatrzone bardzo dużą liczbą dat. Tutaj Koper scala fakty, kondensuje je tak, aby czytelnik dowiedział się szczegółów, konkretów, ale również ogólnego znaczenia pewnych zdarzeń. Łatwo się domyślić, że zamach na Kutscherę był sukcesem, ale jednocześnie niósł za sobą określone skutki dla obu stron: i Armii Krajowej, i rodziny Kutschery. Koper bez oceny, sucho opisuje fakty, które czytelnikowi potrafią otworzyć oczy.

Prosty język i konkretność są ogromnym atutem ,,Polskich terrorystów i zamachowców”, ponieważ bardzo często polecane książki historyczne są trudne w odbiorze. Ciężko się czyta, trzeba wracać do poprzednich stron, aby coś zrozumieć, bo jest zbyt duże pogmatwanie. W niniejszej pozycji takich problemów nie miałem, a wręcz przeciwnie, szybko i przyjemnie się czytało, nie gubiąc wątków. Nie miałem trudności ze zrozumieniem i czerpałem przyjemność z czytania.

Książka warta uwagi. Można dowiedzieć się wielu ciekawych opowieści i historii, które miały miejsce, wcale nie tak dawno. Na okładce jest zdanie z recenzji: „Każdy terrorysta to zamachowiec, ale czy każdy zamachowiec to terrorysta?” Pytanie zasadne, ciekawe, a książka Sławomira Kopra, może nie odpowiada na nie dosadnie, ale pomaga przybliżyć historię i pozwala każdemu czytelnikowi zastanowić się nad tym pytaniem. Polecam każdemu zainteresowanemu historią, ale i nie tylko.

„Polscy terroryści i zamachowcy” i inne polecane książki historyczne znajdziesz do kupienia na selkar.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *