Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie

Książka Kelsey Miller nie jest pozycją idealną, ale obowiązkową dla każdego fana najsłynniejszego serialu na świecie. To dobry przewodnik po produkcji, ale przede wszystkim doskonałe wyjaśnienie skąd u twórców pojawił się pomysł na taką historię szóstki przyjaciół.

Niech podniesie rękę ten, kto nie wie nic o serialu „Przyjaciele”. I choć zdaję sobie sprawę, że są osoby, które ani razu go nie oglądały, to z dużą dozą pewności śmiem twierdzić, iż nawet w Polsce o „Przyjaciołach” nie dało się nie słyszeć. Kultowy już amerykański serial o szóstce znajomych miał swoją premierę w roku 1994. Telewizja NBC emitowała go przez 10 sezonów, a dziś można go zobaczyć w telewizji (np. Comedy Central) czy na Netfliksie.

Sama jeszcze 5 lat temu nie oglądałam ani jednego odcinka. Wszystko zmieniło się, gdy poznałam mojego męża, który jest fanem serialu. I teraz mogę powiedzieć, że i ja zaliczam się do tego grona. Właśnie z tego powodu zainteresowałam się książką Kelsey Miller. „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” to obowiązkowa pozycja dla tych wszystkich, którzy choć raz widzieli wszystkie 10 sezonów, ale także dla tych, którzy dziwią się, dlaczego ludzie tak zachwycają się jakimś tworem z lat 90.

To dzięki serialowi rozbłysła gwiazda Jennifer Aniston. Pół Ameryki czesało się jak Rachel. A i nie tylko, bo odcinki były emitowane w ponad 100 krajach na świecie. Z książki dowiecie się m.in. co robiła Jen zanim zaczęła przygodę w „Przyjaciołach”. Pojawi się też oczywiście wspomnienie o związku z Bradem Pittem. Nie spodziewajcie się większej liczby szczegółów z życia prywatnego Aniston, bo „Ten o najlepszym serialu na świecie” traktuje o tym, jak powstał serial i w jakich warunkach rodziły się kolejne sezony.

Trzeba przyznać, że zdecydowanie widać, iż autorka jest jednocześnie wielką fanką tej produkcji. Nie znajdziecie tu bowiem zbyt wielu kontrowersji, czy tematów, które szokują współczesnych odbiorców serialu. Jednoznacznie pokazana jest tu natomiast przyjaźń nie tylko ta ekranowa, ale też poza studiem Warner Bros. Bo cała szóstka, czyli Jennifer Aniston, Courtney Cox, Lisa Kudrow, Mathew Perry, Matt Le Blanc i David Schwimmer tworzyli zgraną paczkę również poza kawiarnią Central Perk i mieszkaniem w centrum nowojorskiego Manhattanu.

I choć „Przyjaciele” pojawili się już ponad 25 lat temu na rynku telewizyjnym, to wciąż są dziełem kultowym. Dlaczego tak się stało, na to pytanie próbuje odpowiedzieć Kelsey Miller, choć nie do końca jej się to udaje. Brakuje mi bowiem w jej pozycji reporterskiej bezstronności i dokładnego zbadania popularności serialu. Większość jej osądów jest formułowana na podstawie własnych doświadczeń i odczuć lub na podstawie wypowiedzi twórców (Marty Kauffman i Davida Crane’a). Nie odniosła się do żadnych badań socjologicznych, by zdefiniować fenomen „Przyjaciół”. Kelsey Miller jest młodą amerykańską pisarką, a nie dziennikarzem i nie udało jej się stworzyć subiektywnej oceny serialu.

Samą książkę czyta się dobrze. Na plus trzeba zaliczyć opis telewizyjnej rzeczywistości Ameryki lat 90. Autorka nakreśla bowiem, jak wygląda nie tylko powstanie „Friendsów”, ale przywołuje też inne kultowe produkcje Hollywoodu. Mnóstwo ciekawostek i zabawnych sytuacji z planu sprawia, że lektura jest przyjemna i aż ma się ochotę włączyć kolejny odcinek. W jakim celu? Nie tylko, aby następny raz przypomnieć sobie perypetie paczki przyjaciół, ale żeby przekonać się na własne oczy, czy rzeczywiście widać nie do końca ukryte emocje aktorów. Książka sprawiła, że z chęcią ponownie wrócę do takich epizodów jak „Ten, w którym wszyscy się dowiadują” czy „Ten z migawką z przeszłości”.

Jeśli jesteście fanami serialu, to zachęcam do lektury „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie”. Dowiecie się wielu ciekawych rzeczy. A jeśli jeszcze go nie oglądałaś/eś, to jak najszybciej musisz to nadrobić i wtedy sięgnąć po książkę. Poznaj losy Rachel, Moniki, Phoebe, Chandlera, Joeya i Rossa, a gwarantuję Ci, że nic już nie będzie takie samo.

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *