Szkoła filmowa

Na pewno kojarzycie rozmowy Kingi Burzyńskiej z czołowymi polskimi aktorami, które można było obejrzeć w telewizji, a także w internecie. „Szkoła filmowa” to spisane i wydane w książce pogawędki na różne tematy związane z aktorstwem. Niby nic wielkiego, ale lektura jest przyjemna i czyta się ją bardzo szybko.

Materiał powstał dzięki współpracy z księgarnią internetową Selkar.pl.

Kinga Burzyńska jest dziennikarką, prezenterką i reporterką związaną z telewizją TVN. Możecie kojarzyć ją z programu śniadaniowego tejże stacji, ale także ze „Szkoły filmowej”, która pojawiała się na kanale TVN Fabuła. To właśnie dzięki niej wydana została książka, którą chciałbym dzisiaj omówić.

Najwybitniejsi polscy aktorzy i ich przemyślenia na temat początków swojej kariery, ich wspomnienia i wszelkiego rodzaju anegdoty. Który fan naszego rodzimego kina nie marzyłby o takiej lekturze? Co prawda w gronie gwiazd rozmawiających z Burzyńską zabrakło kilku osób, których ja osobiście chciałbym poznać bliżej – to nie brakuje tak zwanego „star powera”. Bo przecież w książce zapoznamy się z historią takich osób jak Marek Kondrat, Andrzej Grabowski, Cezary Pazura, Anna Dymna, Joanna Kulig, Piotr Adamczyk czy Arkadiusz Jakubik. Nie wspominając o Macieju Stuhrze, Dorocie Kolak, Agacie Kuleszy czy Wojciechu Malajkacie.

Wielkim plusem tej lektury jest to, że rozmowy nie są oparte na taniej sensacji. Dziennikarka stworzyła doskonałe warunki do tego, aby aktor poczuł się swobodnie i z wielkim luzem odpowiadał na jej pytania. Co naturalne, Burzyńska świetnie przygotowała się do swojej pracy, rozpoczynając pogawędkę od dzieciństwa gwiazdy, kontynuując przez śmieszne sytuacje w szkole filmowej aż po czasy dzisiejsze. Nawet jeśli osobiście nie jestem fanem Tomasza Kota, tak byłem zawiedziony, że rozmowa z nim zakończyła się w zasadzie w momencie, gdy zaczęła się rozkręcać. Nie wspominając już tego, że moja lista filmów do obejrzenia jeszcze się powiększyła po tym, gdy zaznajomiłem się z historią mniej znanego mi aktora.

I tu znajduje się chyba największy problem pozycji wydanej przez Wydawnictwo WAB. Wydaje się, że wybitnym polskim aktorom poświęcone zostało zdecydowanie za mało miejsca. Bo przecież niektóre z tych postaci zasługują na oddzielną książkę. Niektórzy zresztą takową wydali. Ale należy również pamiętać, że „Szkoła filmowa” to spisane rozmowy z programu telewizyjnego. A w tego typu produkcjach liczy się antenowy czas, a każdemu aktorowi przypadła równa jego ilość. Jeśli weźmiemy więc to pod uwagę, to nie ma problemu z przymknięciem oka na ten malutki minusik.

Nie za bardzo chcę przytaczać w tej recenzji konkretne cytaty, ponieważ zbyt wiele fragmentów musielibyśmy wkleić, a nie o to chodzi w recenzji. Lektura ta jest pełna wyśmienitych anegdot, przy których nie raz zaboli was brzuch ze śmiechu. Choć zdaję sobie też sprawę, że wielcy fani choćby Czarka Pazury opowieści o jego czasach w szkole filmowej przeczytają po raz n-ty.

Choć w zbiorze ciekawych wywiadów znajdą się zarówno te bardziej interesujące i wciągające, ale również te nużące, to warto sięgnąć po tę bardzo ładnie wydaną książkę. Mi nie pozostaje nic innego, jak wypatrywanie na rynku drugiej części tychże rozmów.

Tę i wiele innych wciągających książek znajdziesz na stronie Księgarni internetowej Selkar.pl.

Zostaw po sobie ocenę!

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *