Okładka książki "To, co zostawiła" Ellen Marie Wiseman
Książka "To, co zostawiła" Ellen Marie Wiseman

To, co zostawiła

Do czego może doprowadzić miłość? Na podstawie książki Ellen Marie Wiseman można powiedzieć, że jej wpływ hartuje człowieka lepiej niż stal. I ostatecznie prowadzi do dobra. „To, co zostawiła” to świadectwo wagi uczucia w naszym życiu.

Przeczytałem sporo opinii o tej książce, ale przez pierwsze godziny lektury miałem przekonanie, że to nieporozumienie. Tematyka „To, co zostawiła” raczej pasuje dla kobiet, a szczególnie w obecnych czasach, kiedy tak zawzięcie, mimo trwającej pandemii, część z nich walczy o swoje prawa. Chociaż akcja powieści Ellen Marie Wiseman toczy się w Stanach Zjednoczonych, to moim zdaniem tę opowieść powinna przeczytać każda z Was, drogie czytelniczki.

Dramat kobiet

W głównej mierze dlatego, że autorka bardzo dobrze opisała klimat sprzed czasów II Wojny Światowej – a ten nie był jakoś wyjątkowo sprzyjający dla płci pięknej. Wiadomo, realia były o wiele lepsze niż np. w XIX wieku, ale mimo wszystko dzisiaj jest znakomicie. Celowo zamykam to w tych konkretnych ramach czasowych, bo akcja powieści głównie dotyczy wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych i lat 30. XX wieku. Wiseman doskonale przedstawiła mechanizmy, jakie funkcjonowały w bogatych amerykańskich rodzinach. Dziewczyny bowiem miały naprawdę mało do powiedzenia przy wybieraniu swojej życiowej drogi, partnera w małżeństwie też mianowano za nich. A każde nieposłuszeństwo były dotkliwie karane.

Wartość pieniądza, to ile znaczył w tamtych czasach i jaki miał wpływ na wszelakie koneksje, w „To, co zostawiła” zostało przedstawione znakomicie. O tym wszystkim przekonuje się Clara – jedna z głównych bohaterek powieści. Dziewczyna z bardzo zamożnego domu, z niezwykle wpływowymi rodzicami, zakochuje się w emigrancie z Włoch, w dodatku jest z nim w ciąży. Jeśli można zastanawiać się nad tym, czy miłość prowadzi do zguby, to w przypadku tej młodej dziewczyny tak jest. Clara nie chce bowiem podporządkować się woli rodziców (którzy wybrali jej innego kandydata na męża) i wobec tego czeka ją koszmarna kara: skazanie na żywot w psychiatryku.

W „To, co zostawiła mamy również do czynienia z całym mechanizmem szpitalnym, ale autorka przede wszystkim serwuje nam sporo klasycznych, dla tamtych czasów oczywiście, metod, jakimi próbowano wyleczyć pacjentki. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że dynamiczny rozwój psychiatrii miał miejsce gdzieś w połowie XX wieku, to warunki panujące w podobnych placówkach śmiało można porównać do obozów koncentracyjnych.

Miłość aż po grób

Z tego powodu książka Wiseman w wielu momentach jest po prostu straszna. Niesprawiedliwość, jaka dotykała kobiety osobiście mnie oburzyła. O klasie autorki świadczy jednak fakt, że straszną historię potrafiła opowiedzieć w ten sposób, iż jest ona nośnikiem nadziei. Pierwsza kwestia, to pozytywne postaci, które pojawiały się na drodze Carli, co dowodziło, że nawet w najgorszych warunkach można spotkać ludzi o dobrym sercu.

Po drugie osoba samej bohaterki. Młoda dziewczyna, którą porzucili rodzice miała jedną motywację: uciec ze szpitala, aby móc wspólnie z ojcem swojego dziecka pielęgnować miłość. Można powiedzieć, że jej męża uczucie zaprowadziło do grobu, ale moim zdaniem miłość jest tutaj na pierwszym miejscu celowo. Dla podkreślenia czegoś najważniejszego w życiu. Carla, o czym przeczytacie w finałowych scenach, wycierpiała wiele, ale ten płomień w jej sercu zawsze się tlił. I ostatecznie doprowadził do pozytywnego zakończenia.

Zapewne większość facetów na początku będzie miała problem z tą książką, ale dziewczyny powinny być zachwycone. Mix sensacji, historii, dramatu i romansu wypada dobrze również z powodu konstrukcji utworu. Wiseman zdecydowała się na zastosowanie dwóch narratorów: jednym była Carla, a druga Isabele – to dziewczyna, która trafiła do kolejnej rodziny zastępczej, jej matka siedzi w więzieniu za zamordowanie swojego męża. Jak w takiej sytuacji odnaleźć się w nowej szkole? W nowym środowisku?

Żeby książka zachowała sens, obydwie dziewczyny musiało coś połączyć. W jaki sposób ich historie się zazębiają? Izzy natrafia na dziennik Carli, a kiedy zaznajamia się z jej życiem chce ją odnaleźć, spróbować w jakiś sposób wynagrodzić cierpienie starszej kobiety. W tym samym czasie dziewczyna zaczyna odkrywać prawdę o swojej matce.

Podczas lektury „To, co zostawiła” na pewno nie będziecie się nudzić. Dwie bohaterki z wielkimi problemami, do tego przerażająca rzeczywistość szpitali psychiatrycznych i pozycja kobiet w typowo męskim świecie. A to wszystko okraszone wielką miłością, która może hartować człowieka lepiej niż stal.

Więcej nowości znajdziecie na stronie księgarni internetowej Tania Książka.

Zostaw po sobie ocenę!

Czytelnik, recenzent i promotor literatury.

Na co dzień wydawca miejskiego portalu Radia Eska w Białymstoku. Zajmuje się bieżącymi sprawami dotyczącymi stolicy Podlasia, jak również całego regionu. Z mediami, wcześniej głównie sportowymi, związany od 2016 roku. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prywatnie wielki fan mediów społecznościowych, piłki nożnej oraz serialu „Przyjaciele”.

Kontakt: m.lopienski@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *