Okładka książki "Uwierz w Mikołaja" Magdalena Witkiewicz
Książka "Uwierz w Mikołaja" Magdalena Witkiewicz

Uwierz w Mikołaja

Boże Narodzenie nie może się odbyć bez Mikołaja. I wcale w lekturze Magdaleny Witkiewicz nie chodzi o świętego, który przynosi nam prezenty. Taką osobą możemy zostać my sami, tacy zwyczajni, obdarowując drugiego człowieka ciepłem i tym co w te dni najważniejsze.

Uwierzcie w Mikołaja

Każdy z nas ma marzenia. W lekturze Magdaleny Witkiewicz poznajemy bohaterów, którzy pragną, aby zbliżające się święta Bożego Narodzenia były wyjątkowe. Agnieszka chce spędzić wigilię z babcią, ale ta ma zupełnie inne plany. Kobieta jednak nie zamierza zrywać z tradycją wspólnego świętowania, dlatego jedzie do domu babci, położonego w samym środku lasu. Tam jej jednak nie zastaje, a sama zostaje zmuszona do pozostania w tym miejscu na kilka dni ze względu na potężną śnieżycę, która odcięła ją od świata.

W międzyczasie wielki zbieg okoliczności sprawia, że w domu babci spotyka Mikołaja. Ale nie tego ze znanych nam wszystkim opowieści, ale mężczyznę, który w przeszłości bardzo ją zranił. Teraz jednak będzie zmuszona spędzić z nim więcej czasu, co znacząco odciśnie się na tym jak ta historyjka się ułoży.

Pięcioletnia Zosia chciałaby mieć w domu ogromną choinkę, jednak wigilia zapowiada się zgoła inaczej. Jej rodzice nie mogą zaliczyć swojego związku do udanych, do tego dochodzi alkohol, przemoc i Robert – policjant, który sprawi, że mała dziewczynka uwierzy w spełnienie swojego marzenia. Są również Krystyna i jej mąż Adam, którym w udanym związku zabrakło zwykłej rozmowy i zrozumienia.

Jak to często bywa w świątecznych lekturach – jedna opowieść, wielu bohaterów. Autorka słusznie nawołuje do uwierzenia w Mikołaja, bo przecież to jest jeden ze sprawdzonych sposobów na piękne spędzenie świąt Bożego Narodzenia.

Lekka lektura zahaczająca o trudne tematy

Nie mam zamiaru ukrywać, że „Uwierz w Mikołaja” to bardzo lekka lektura, której przeczytanie nie zabrało mi wiele czasu. Co jednak jest warte podkreślenia to fakt, że Magdalena Witkiewicz nie bała się w krótkiej i niewymagającej powieści poruszyć trudnych tematów. A tymi są chociażby przemoc domowa, nadużywanie alkoholu, śmierć bliskich osób czy samotność. Bohaterów łączy to, że chcą mieć u swojego boku bliską osobę.

Autorka nie była naturalnie oryginalna w tym, że ostatecznie każdemu z nich uda się spełnić swoje marzenie. I choć nie jest to zaskakujące, tak niektóre z wydarzeń mnie kompletnie zaskoczyły. Bo siadając do tej lektury nie spodziewałem się na przykład czytania o narkotykach w domu spokojnej starości. Myślę, że akurat w tym przypadku wodza fantazji nieco poniosła pisarkę, bo jedyne co czułem to małe zażenowanie. Nie będę się jednak czepiał wulgaryzmów, które czasem się pojawiają, problem w tym, że jeśli już, to padają one z ust bohaterów, którzy żyją w domu spokojnej starości i są po prostu niepotrzebne.

W tym wszystkim najciekawszym wątkiem okazała się relacja Agnieszki z Mikołajem, który pokazał swoje inne oblicze i ostatecznie zdecydował się na zmianę siebie. Przemiana mężczyzny została bardzo dobrze ukazana i za to należy się tej lekturze duży plusik. W mnogości bohaterów i częstym przeskakiwaniu od jednej do drugiej postaci szczerze cieszyłem się, że wracałem do perypetii tej dwójki. Podobnie było również z losami małej Zosii i jej mamy Ani – głównie ze względu na nieoczekiwany zwrot akcji, ale o tym przekonacie się sami.

Książka jak najbardziej nadaje się jako odskocznia przy przedświątecznym szaleństwie albo już po, w oczekiwaniu na Nowy Rok. Lecz szczerze powątpiewam czy ta lektura znajdzie się w zestawieniu najlepszych o tej tematyce przeczytanych przeze mnie. Do takiego wyróżnienia brakuje jej wiele.

Wszystkie książki Magdaleny Witkiewicz znajdziesz na selkar.pl.

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *