Okładka książki "Zasypany. Życie na zakręcie" Paweł Hochstim, Żelisław Żyżyński
Książka "Zasypany. Życie na zakręcie" Paweł Hochstim, Żelisław Żyżyński

„Zasypany. Życie na zakręcie” Żyżyński Hochstim – recenzja

„Zasypany. Życie na zakręcie” to mocna książka, pokazująca jak łatwo można spaść ze szczytów sportowej sławy na samo dno. Dzięki swojemu przesłaniu, książka powinna dotrzeć do wszystkich, nie tylko osób interesujących się piłką nożną.

„Zasypany. Życie na zakręcie” Żyżyński Hochstim

„Zasypany. Życie na zakręcie” jest historią o Igorze Sypniewskim – byłym piłkarzu m.in. ŁKS-u Łódź, AO Kawali, Panathinaikosie Ateny czy też Wisły Kraków. Łodzianin jest również dwukrotnym reprezentantem Polski, ale zasiadając do pisania tej recenzji zastanawiałem się: na ile jest on dziś pamiętany przez typowego Kowalskiego? Nasz rynek wydawniczy właściwie od 2016 roku zasypują biografie ciągle czynnych zawodowo reprezentantów Polski. W zdecydowanej większości są to książki przesłodzone, bez jakiejkolwiek rysy na obliczu poczciwego Pana Piłkarza. Pozycja napisana przez Żelisława Żyżyńskiego i Pawła Hochstima nie jest laurką, ale brutalnie szczerą rozprawą z historią zawodnika, który legendą był tylko w ŁKS-ie Łódź i na rodzinnych Bałutach.

Przeczytaj także: „NIENASYCONY” PAWEŁ WILKOWICZ – RECENZJA

Drobiazgowość autorów

Dwójka autorów zawodowo jest dziennikarzami sportowymi, blisko związana z miastem znanym z „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta. W przypadku Sypniewskiego jego rodzinna dzielnica w Łodzi – Bałuty – na pewno nie jest dla niego tym samym, co główny bohater powieści wielkiego polskiego pisarza. Dla byłego zawodnika jest raczej azylem – miejscem, gdzie zawsze czuł się bezpieczny, bo był wśród swoich, ale również przekleństwem. Też z powodu bliskich znajomych, którzy otaczali go w wolnej chwili.

Okładka książki "Zasypany. Życie na zakręcie" Paweł Hochstim, Żelisław Żyżyński
Książka „Zasypany. Życie na zakręcie” Paweł Hochstim, Żelisław Żyżyński

Żelisław Żyżyński i Paweł Hochstim skrupulatnie opisują życie Sypniewskiego, kreśląc jego historię od dzieciństwa i początkowe treningi wspólnie z ojcem, aż po ostatnie momenty kariery, kończąc rozmowami Jonasem Thernem (byłym trenerem piłkarza) i ojcem zawodnika. Wspomniałem tutaj o drobiazgowości autorów, ponieważ każdy życiowy etap Igora jest przedstawiony bardzo szeroko.

Mocne przesłanie

Najmocniejszym punktem tej książki jest niewątpliwie jej przesłanie. Twórcy dotarli do wielu źródeł i potrafili dotrzeć do samego zawodnika, który na ich ręce położył całą swoją historię. Jej wspaniałe momenty, sukcesy, pochwały, ale również – a może przede wszystkim – wszystkie zakręty, porażki, dramaty i na sam koniec potężne zderzenie się ze ścianą. Na uwagę zasługuje również obiektywizm przekazu: autorzy nie silą się na ocenę zachowania Sypniewskiego i jego życiowych wyborów. Próbują w najbardziej rzetelny sposób nakreślić historię swojego bohatera, przedstawić wszystkie przyczyny i skutki jego decyzji, ale to do nas należy ostatecznie jego ocena. Jak zdążyłem zaznajomić się w internecie, w większości te werdykty nie są najlepsze.

Przeczytaj także: „KUBA. AUTOBIOGRAFIA” MAŁGORZATA DOMAGALIK – RECENZJA

„Zasypany. Życie na zakręcie” Żyżyński Hochstim – recenzja

Muszę przyznać, że sporo myślałem o tej pozycji zaraz po skończeniu lektury. Głównie w kontekście sensu przeczytanej książki: czy jest ona o alkoholizmie? O zmarnowanym talencie i przegranym życiu? O słabym człowieku, który musiał wyrżnąć kilkukrotnie głową o beton, aby w końcu przejrzeć na oczy? „Zasypany. Życie na zakręcie” nie jest tytułem łatwym, bo przedstawia historię byłego piłkarza, którego złamało życie. I nie zgodzę się z opiniami, że adresowana jest tylko do ludzi interesujących się piłką nożną. Losy Igora Sypniewskiego mogą być nauczką dla nas wszystkich.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Czytelnik, recenzent i promotor literatury.

Na co dzień wydawca miejskiego portalu Radia Eska w Białymstoku. Zajmuje się bieżącymi sprawami dotyczącymi stolicy Podlasia, jak również całego regionu. Z mediami, wcześniej głównie sportowymi, związany od 2016 roku. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prywatnie wielki fan mediów społecznościowych, piłki nożnej oraz serialu „Przyjaciele”.

Kontakt: m.lopienski@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *