W listopadzie 2024 roku w księgarniach zadebiutuje wiele intrygujących nowości. Aby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy zestawienie premierowych książek tego miesiąca. Sprawdźcie, co ciekawego czeka na Was w księgarniach!

Premiery książek listopad 2024. Co ciekawego w księgarniach?

W listopadzie na rynku wydawniczym pojawiło się wiele nowości z literatury pięknej, które przyciągnęły naszą uwagę. Nie zabrakło też nowości od uznanych pisarzy, którzy w swoich najnowszych dziełach podejmują tematy miłości, straty i poszukiwania sensu w zmieniającym się świecie. Wydawnictwa nie zapomniały również o literaturze faktu.

Aby ułatwić wam wybór, podzieliliśmy nowości książkowe na różne kategorie i wybraliśmy naszym zdaniem największe perełki. Poniżej przedstawiamy listę premierowych książek na listopad 2024 roku wraz z krótkimi opisami przygotowanymi przez wydawców.

Nasze zestawienie premier to subiektywne wybory książek, które według nas wydają się najciekawsze w danym miesiącu. Nie jest to artykuł sponsorowany.

Nowości książkowe listopad 2024 – literatura piękna i inne

Okładka książki "Czeluść" Anna Kańtoch
Książka „Czeluść” Anna Kańtoch

Historia opowiada o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce podczas jednej czerwcowej nocy w kamieniołomie. Bohaterka, Agnieszka, zmaga się z fragmentarycznymi wspomnieniami i niepewnością co do tego, co jest prawdą, a co wyrzutem sumienia. Jej wspomnienia splatają się z pierwszą miłością i poczuciem winy, a próba rozwiązania zagadki tej nocy wymaga zanurzenia się w najciemniejsze zakamarki jej pamięci. Powieść Anny Kańtoch prowadzi czytelnika przez skomplikowaną narrację pełną napięcia, tworząc misterną opowieść o tajemnicy, która pozostawia trwały ślad.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Powergraph.

Okładka książki "To dla Pani ta cisza" Mario Vargas Llosa
Książka „To dla Pani ta cisza” Mario Vargas Llosa

„To dla Pani ta cisza” Mario Vargasa Llosy to opowieść o obsesji, sztuce i poszukiwaniu ideału. Gdy Toño Azpilcueta słyszy muzykę tajemniczego gitarzysty Lalo Molfino, staje się nią zafascynowany. W poszukiwaniu prawdy o Lalo Toño wędruje po zakamarkach Limy, gdzie muzyka i taniec budzą skrajne emocje. Powieść pulsuje kreolskim rytmem, opowiadając o niespełnionych marzeniach i nieuchwytnym szczęściu.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Okładka książki "Ludzie z nieba" Ignacy Karpowicz
Książka „Ludzie z nieba” Ignacy Karpowicz

Nowa powieść Ignacego Karpowicza, inspirowana życiem pilotów Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, opowiada o życiu Kory, która dorasta w Bieniakoniach na początku XX wieku. Jest jedyną z sióstr, której imię nie pochodzi od nazwy kwiatu, i wyróżnia się swoją oryginalną, marzycielską naturą. Tęskni za przygodą oraz za bratem Franciszkiem, przyszłym słynnym pilotem. Przepowiednia Cyganki rzuca cień na jej przyszłość, a dramatyczne wydarzenia zmieniają jej świat na zawsze. W książce Karpowicz ukazuje rolę relacji międzyludzkich oraz kwestionuje tradycyjne postrzeganie tożsamości i granic czasu.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Literackie.

Okładka książki "Strzępy" Bret Easton Ellis
Książka „Strzępy” Bret Easton Ellis

Powieść „Strzępy” Breta Eastona Ellisa przenosi nas do Los Angeles na początku lat 80., w świat młodzieży z elitarnej szkoły Buckley. Bohaterowie – bogaci, piękni i beztroscy – żyją w luksusie, otoczeni błyskotkami materialnego świata. W tle jednak narasta niepokój: w mieście grasuje seryjny morderca, a do szkoły dołącza tajemniczy Robert Mallory, którego pojawienie się budzi wrażenie, że coś złowrogiego się zbliża. Siedemnastoletni Bret, jedyny, który dostrzega znaki niebezpieczeństwa, próbuje zrozumieć, co się dzieje. Powieść łączy fikcję z autobiografią i buduje duszny, paranoiczny klimat rodem z twórczości Lyncha.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Horyzont.

Okładka książki "Homo Caelestis" Tommaso Ghidini
Książka „Homo Caelestis” Tommaso Ghidini

Tommaso Ghidini opisuje przyszłość, w której człowiek przekroczy granice Ziemi, zakładając stacje na Księżycu, docierając na Marsa i eksplorując głęboką przestrzeń kosmiczną. W swojej książce „Homo Caelestis” przedstawia wizję nowej relacji ludzkości z kosmosem, w której technologia to tylko część opowieści – kluczowe są emocje, ambicje i wyzwania, które towarzyszą tej podróży. Ghidini podkreśla, że porażki są nieodłącznym elementem rozwoju, a dzięki odwadze i determinacji naukowców, astronautów i wizjonerów marzenia o kosmosie stają się rzeczywistością.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Copernicus Center Press.

Okładka książki "Zliczyć cuda" Nicholas Sparks
Książka „Zliczyć cuda” Nicholas Sparks

Nicholas Sparks powraca z nową, emocjonalną powieścią o miłości, nadziei i przezwyciężaniu trudnej przeszłości. Tanner Hughes, wojskowy żandarm, po śmierci babci wyrusza do Karoliny Północnej, by odnaleźć ojca, którego nigdy nie poznał. Na miejscu spotyka Kaitlyn Cooper, samotną matkę i lekarkę, z którą nawiązuje silną więź. W ich życie wkracza też 83-letni Jasper, samotnik wspierany jedynie przez starego psa i wspomnienia. Pojawienie się tajemniczego białego jelenia – symbolu nadziei – splata losy tej trójki, prowadząc ich ku uzdrowieniu i nowemu szczęściu.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Albatros.

Okładka książki "Powrót fatum" Tomasz Stawiszyński
Książka „Powrót fatum” Tomasz Stawiszyński

Tomasz Stawiszyński, filozof i eseista, w swojej nowej książce bada koncepcję losu i nasze współczesne podejście do niego. Autor analizuje obrazy świata stworzone przez racjonalizm, chrześcijaństwo i ezoterykę, zastanawiając się, czy powrót do idei fatum jest nieunikniony wobec wyzwań, na które nauka i religia nie dają już odpowiedzi. Stawiszyński prowokuje do kwestionowania powszechnych przekonań i szukania nietypowych rozwiązań, zadając trudne pytania o wpływ losu na nasze życie.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Literanova.

Okładka książki "Heweliusz" Adam Zadworny
Książka „Heweliusz” Adam Zadworny

14 stycznia 1993 roku prom Jan Heweliusz uległ katastrofie na Bałtyku. Kapitan nadał sygnał „mayday”, jednak prom tonął szybko, zmuszając pasażerów do skakania do lodowatej wody bez odpowiedniego wyposażenia. Spośród ponad sześćdziesięciu osób na pokładzie przeżyło tylko dziewięć – wszyscy z załogi. Adam Zadworny bada kulisy tej największej powojennej katastrofy morskiej w Polsce. Przegląda dokumenty, rozmawia z ocalałymi, rodzinami ofiar oraz ekspertami, próbując odkryć, co przyczyniło się do tragedii. Czy zawinił wiatr, zły stan techniczny, błędy załogi, a może ktoś próbował ukryć prawdę?

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Czarne.

Okładka książki "Śladami Amber" Christine Leuners
Książka „Śladami Amber” Christine Leuners

Opowieść opowiada o Ethanie, studentowi filmoznawstwa, który jest zakochany w swojej przyjaciółce Amber, choć ona nie odwzajemnia jego uczuć w ten sam sposób. Kiedy pojawia się starszy inwestor Stuart, między mężczyznami zaczyna się subtelna walka o serce Amber. W trakcie historii na jaw wychodzą ukryte sekrety, zmieniające obraz rzeczywistości i stawiające bohaterów przed trudnymi decyzjami. Autorka splata różne plany czasowe: teraźniejszość, gdy Ethan kręci dokument na Antarktydzie, lata studenckie oraz burzliwe lata 80. Historia koncentruje się na miłości Ethana do Amber, która, mimo przeszkód, wciąż daje mu nadzieję.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Zysk i S-ka.

Okładka książki "Cygańska madonna" Santa Montefiore
Książka „Cygańska madonna” Santa Montefiore

Urzekająca powieść bestsellerowej autorki „Spotkamy się pod drzewem ombu” Po śmierci francuskiej handlarki w domu w Nowym Jorku jej syn Mischa dowiaduje się, że matka była w posiadaniu bezcennego obrazu Tycjana, zatytułowanego Cygańska madonna. Mischa zastanawia się, dlaczego matka trzymała to przed nim w tajemnicy, mimo że byli ze sobą blisko związani od czasów dzieciństwa spędzonego w okupowanej przez Niemców Francji. Dowiedziawszy się o obrazie Tycjana, osierocony Mischa musi udać się z powrotem do Bordeaux i odkryć prawdę o Cygańskiej madonnie i sobie samym.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Świat Książki.

Okładka książki "Novak Djoković. Prawdziwe oblicze legendy tenisa" Mark Hodgkinson
Książka „Novak Djoković. Prawdziwe oblicze legendy tenisa” Mark Hodgkinson

Książka „Novak Djoković. Prawdziwe oblicze legendy tenisa” analizuje psychologiczną i emocjonalną stronę Novaka Djokovicia, który zdobył rekordową liczbę 24 tytułów Wielkiego Szlema. Autor, korzystając z wywiadów z bliskimi Djokovicia, przyjaciółmi, mentorami, byłymi trenerami i rywalami, bada jego psychikę oraz niekonwencjonalne przekonania, które wpłynęły na jego sukces. Książka odkrywa trudne momenty w życiu tenisisty, takie jak bombardowania w Belgradzie czy zamknięcie w ośrodku dla imigrantów w Melbourne, podkreślając jego nieustanne dążenie do doskonałości.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Bukowy Las.

Okładka książki "Narodziny III RP" Antoni Dudek
Książka „Narodziny III RP” Antoni Dudek

Książka autorstwa prof. Antoniego Dudka, znanego twórcy kanału YouTube „Dudek o Historii” i autora bestsellerów, popularyzuje historię najnowszą Polski. Dudek, jako politolog i historyk, analizuje kluczowe wydarzenia związane z narodzinami III Rzeczpospolitej, od Okrągłego Stołu po wycofanie wojsk sowieckich, w sposób przystępny dla szerokiego grona odbiorców. Jego pisanie charakteryzuje się obiektywizmem i staranną oceną faktów, a każde rozdział książki podkreśla wpływ przeszłości na współczesność. Antoni Dudek to profesor nauk humanistycznych z Instytutu Historii UKSW w Warszawie, publicysta oraz autor wielu książek dotyczących historii Polski XX wieku.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Foksal.

Okładka książki "Osiecka. Rodzi się ptak" Karolina Felberg
Książka „Osiecka. Rodzi się ptak” Karolina Felberg

Książka „Osiecka. Rodzi się ptak” autorstwa Karoliny Felberg to kompleksowa biografia Agnieszki Osieckiej, w której autorka, jako redaktorka dzienników poetki, wykorzystuje jej osobiste zapiski oraz twórczość do zrozumienia jej życia i kariery. Osiecka, zaczynająca życie intensywnie i szybko, wkrótce doświadczyła presji dorosłości, co wpłynęło na jej rozwój osobisty. Felberg ukazuje Osiecką jako prekursorkę autofikcji w Polsce, podkreślając, że była osobą wyprzedzającą swoje czasy. Biografia dostarcza klucza do zrozumienia skomplikowanych wyborów poetki oraz jej twórczości, przybliżając jej wewnętrzny świat. Karolina Felberg, uznawana za ekspertkę w dziedzinie Osieckiej, pracuje nad kontynuacją swojej biografii.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Literanova.

Okładka książki "Al Pacino" Sonny Boy
Książka „Al Pacino” Sonny Boy

Autobiografia Al Pacino opisuje jego dynamiczny rozwój jako jednego z najbardziej ikonicznych aktorów w historii kina. Zadebiutował w 1971 roku w filmie „Narkomani”, a do 1975 roku zdobył uznanie dzięki rolom w „Ojcu chrzestnym”, „Serpico” i „Pieskim popołudniu”. Mimo trudnego dzieciństwa, w którym dorastał z psychicznie niestabilną matką, Pacino odkrył swój talent dzięki nauczycielce, która namówiła go do nauki w Liceum Sztuk Performatywnych. Jego autobiografia „Sonny Boy” to refleksja człowieka, który nie ma już nic do ukrycia i nie boi się dzielić swoimi przeżyciami.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Agora.

Okładka książki "The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę" Michał Choiński
Książka „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę” Michał Choiński

Książka Michała Choińskiego „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę” opisuje historię czasopisma, które zostało założone dokładnie sto lat temu przez grupę przyjaciół w Hotelu Algonquin na Manhattanie. Od początku miało odzwierciedlać wielkomiejski duch Nowego Jorku, jednak szybko stało się czymś znacznie większym, wpływając na dziennikarstwo i społeczeństwo amerykańskie.

Choiński wskazuje na kluczowe publikacje „The New Yorkera”, takie jak reportaż „Hiroszima”, który przyciągnął uwagę Alberta Einsteina, czy „Eichmann w Jerozolimie” Hanny Arendt, które stało się istotnym dziełem filozoficznym XX wieku. Zaznacza również wpływ magazynu na ruch #MeToo poprzez śledztwo w sprawie Harveya Weinsteina oraz na kulturę popularną, w tym wpływ komiksów Charlesa Addamsa.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Okładka książki "Świadek wolności" Albert Camus
Książka „Świadek wolności” Albert Camus

Przemoc ogranicza naszą wolność, prowadząc do duszącego poczucia braku nadziei w świecie zdominowanym przez brak zaufania i chciwość. Ludzie żyją w lęku przed przyszłością, zapominając o prostych radościach życia i prawach natury. Albert Camus, znany pisarz i obserwator rzeczywistości, w swoich dziełach porusza te trudne tematy, będąc głosem dla tych, którzy poszukują sensu w obliczu dyktatury. Urodził się w Algierii w 1913 roku, był zaangażowany w ruch oporu podczas II wojny światowej i zdobył Nagrodę Nobla w 1957 roku. Zmarł w 1960 roku w wypadku samochodowym.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Agora.

Okładka książki "Wojna oczami wroga. Sojusznicy Hitlera" Grzegorz Bobrek
Książka „Wojna oczami wroga. Sojusznicy Hitlera” Grzegorz Bobrek

Książka Grzegorza Bobrka oferuje nową perspektywę na II wojnę światową, skupiając się na Niemczech i ich sojusznikach, odsłaniając kulisy współpracy państw Osi, która z pozoru wydawała się potężna, ale w rzeczywistości była pełna mitów i nieporozumień. Autor, znany z popularnego kanału na YouTube, bada złożone relacje, cyniczne gry polityczne oraz brutalną rzeczywistość wojny, odkrywając, jak różne armie były postrzegane przez Niemców, jakie ambicje miały Włochy, Węgry i Rumunia, a także jak wewnętrzne napięcia i upadek sojuszy wpływały na przebieg konfliktu. Korzystając z mało znanych źródeł i relacji, Bobrek tworzy fascynujący obraz, który pozwala zrozumieć wojnę z perspektywy jej przeciwników, a nie tylko alianckich zwycięzców.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Literackie.

Premiery wydawnicze listopad 2024 – kryminały

Na końcu musimy wspomnieć o premierach kryminałów, które również pojawią się w listopadzie. Ich liczba jest tak duża, że stworzyliśmy oddzielne zestawienie z najlepszymi nowościami tego gatunku. Znajdziecie je na naszym blogu (sprawdź na https://przeczytane.net/premiery-kryminalow-listopad-2024/).

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights