Maj rozkwita nie tylko kwiatami, ale i nowymi opowieściami, które kuszą, by zanurzyć się w ich świecie. Premiery książkowe na maj 2025 obiecują prawdziwą ucztę dla wyobraźni – od rodzinnych sag i intrygujących thrillerów, przez przenikliwe reportaże, po pięknie wydane dzieła, które same w sobie stają się przedmiotami sztuki. Być może w poniższym zestawieniu trafisz na książkę, która zostanie z Tobą na dłużej.

Premiery książek maj 2025. Co ciekawego w księgarniach?

Maj 2025 roku zapowiada się jako miesiąc pełen literackich nowości, które powinny zadowolić czytelników o różnych gustach. Wśród premier znajdziemy zarówno powieści obyczajowe poruszające skomplikowane relacje rodzinne i tematy historyczne, jak i mroczne thrillery, które przyciągną miłośników zagadek i napięcia. Na półkach księgarń pojawią się także ambitne reportaże i eseje, analizujące współczesne zjawiska społeczne. Nie zabraknie również literatury pięknie wydanej, która poza treścią urzeka także formą – książek idealnych do kontemplacyjnej lektury wiosennymi wieczorami.

Nasze zestawienie obejmuje książki, które zwróciły naszą uwagę ze względu na interesującą tematykę, oryginalny styl czy wyjątkową atmosferę. Pojawią się zarówno propozycje dla miłośników klasycznych powieści, jak i czytelników szukających czegoś nowoczesnego, odważnego i poruszającego aktualne problemy. To subiektywne zestawienie, które – mamy nadzieję – zainspiruje do sięgnięcia po nowości wydawnicze w maju tego roku.

Nasze zestawienie premier to subiektywne wybory książek, które według nas wydają się najciekawsze w danym miesiącu. Nie jest to artykuł sponsorowany.

Poniżej przedstawiamy listę premierowych książek na maj 2025 roku wraz z krótkimi opisami przygotowanymi przez wydawców.

Okładka książki "Najmądrzejszy. Biografia Sokratesa" Krzysztof Łapiński
Książka „Najmądrzejszy. Biografia Sokratesa” Krzysztof Łapiński

Rozmowa z Sokratesem była ponoć głębokim doświadczeniem, po którym człowiek odchodził odmieniony. Platon nazywał go lekarzem dusz. Jeżeli dzisiaj bardziej cenimy dialog od przemocy, to jest to w dużej mierze zasługa Sokratesa. Przekonanie, że pytania bywają ważniejsze niż odpowiedzi, do dziś jest nieodłączną częścią europejskiej kultury.

Losy Sokratesa splatają się z historią starożytnych Aten, dlatego opowieść o jego życiu to również biografia tego niezwykłego miasta. To, jak myślimy o polityce, sztuce, edukacji czy sensie życia, wyrasta z tamtych czasów. Dzieje ówczesnych Aten mają jednak mroczny rewers: populizm, polaryzacja społeczna, krwawe wojny. To przecież sami Ateńczycy wydali na Sokratesa wyrok śmierci.

Co oryginalnego Sokrates wniósł do filozofii (i czy rzeczywiście to, o czym czytamy w podręcznikach)? Dlaczego wywoływał w Atenach tak skrajne emocje? Dlaczego skazano go na śmierć? To tylko niektóre pytania podjęte w tej panoramicznej biografii, gdzie z filozofią przeplatają się miłość, polityka i wojna.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Agora.

Okładka książki "Colette" Valerie Perrin
Książka „Colette” Valerie Perrin

Jest rok 2010. Agnès wciąż nie może się pogodzić z tym, że została porzucona przez męża, który odszedł do młodszej kobiety, zwłaszcza że sama jako reżyserka wybrała ją na jego partnerkę filmową. Kiedy zmaga się z zawirowaniami we własnym życiu, otrzymuje telefon z żandarmerii w burgundzkim miasteczku Gueugnon z informacją o śmierci jej ciotki, Colette Septembre.

Tylko że ta zmarła trzy lata wcześniej.

Agnès jedzie do Burgundii i próbując odkryć, kto tak naprawdę został wówczas pochowany na cmentarzu w Gueugnon, stopniowo zdaje sobie sprawę, jak niewiele wiedziała o kobiecie, u której w dzieciństwie i młodości spędzała wakacje.

W prywatnym śledztwie pomagają jej przyjaciele z dawnych lat i detektyw z wydziału dochodzeniowego policji, osoby z tak ciekawą historią, że każde z nich mogłoby być bohaterem oddzielnej powieści. Dzięki nim Agnès dowiaduje się wiele zaskakujących rzeczy na temat ciotki, na przykład tego, że była fanką miejscowej drużyny piłkarskiej, która w 2000 roku nieoczekiwanie dostała się do finału Pucharu Ligi Francuskiej i wygrała ze słynnym Paris Saint-Germain.

Rozwikłanie zagadki i dopasowanie do siebie fragmentów układanki, obejmującej losy wielu ludzi – w tym również Agnès – wiąże się z tajemniczym zniknięciem jej ciotki na kilka dni po tym legendarnym meczu. A wskazówek, gdzie szukać prawdy, udzieli sama Colette Septembre.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Albatros.

Okładka książki "Bógtechy" Sylwia Czubkowska
Książka „Bógtechy” Sylwia Czubkowska

Dobrowolnie oddajemy im część siebie przy każdym kliknięciu przycisku „zaloguj”. A one same siebie stawiają się na piedestale, czym nadają sobie niemal boski charakter. Sylwia Czubkowska odkrywa, jak mocno big techy manipulują politykami i opiniotwórcami, a także jak podporządkowują sobie prawo tak, by działało na ich korzyść.

  • Po co prezes Google’a spotyka się z premierem Polski?
  • Jak Microsoft i Amazon przejmują polskie szkoły?
  • Dlaczego nie mamy szans w starciu z Facebookiem?

Sylwia Czubkowska odsłania skrupulatnie zaplanowane strategie podbicia rynków przez wielkie firmy technologiczne. Ceniona autorka bestsellera Chińczycy trzymają nas mocno i ekspertka w dziedzinie nowych technologii pokonała setki kilometrów, aby zobaczyć, na czym polega zawłaszczanie świata przez big techy. W tej przełomowej książce ujawnia wzorzec, dzięki któremu wielkie korporacje coraz bardziej się wzbogacają i powiększają swoją władzę – a my, jako jednostki, stajemy się coraz bardziej bezbronni.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Okładka książki "Tajemniczy klucz" Louisa May Alcott
Książka „Tajemniczy klucz” Louisa May Alcott

Wciągająca opowieść, łącząca w sobie elementy romansu, tajemnicy i rodzinnego dramatu.

Historia rozpoczyna się w posiadłości rodziny Trevlyn. Gdy lord Richard Trevlyn nagle umiera, jego żona Alice pogrąża się w żałobie, a ich córka Lillian dorasta w cieniu tajemnic spowijających śmierć ojca. Niespodziewanie do ich domu trafia tajemniczy chłopiec, Paul, który zdaje się związany z tragicznymi wydarzeniami sprzed lat.

Paul posiada klucz — zarówno dosłownie, jak i w przenośni — do sekretów rodziny Trevlyn. Z czasem okazuje się, że jego życie i losy rodziny są splecione w sposób bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Rozwiązywanie tej zagadki prowadzi do odkrycia szokujących faktów o zdradzie, zemście i miłości.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa MG.

Okładka książki "O pięciu osobach, które odwiedził moją żonę po mojej śmierci" Julia M. Maj
Książka „O pięciu osobach, które odwiedził moją żonę po mojej śmierci” Julia M. Maj

Pięć osób, pięć historii i jeden duch, który nie jest na nie gotowy

Witold nie żyje. To już pewne. Ale zamiast podążyć w stronę światła, tkwi w swoim ulubionym fotelu i obserwuje, jak życie toczy się dalej – niestety, bez niego.

Do jego żony przychodzi pięć osób. Każda wizyta odsłania coś, czego Witold wolałby nie wiedzieć. Czy na pewno był dobrym mężem? Czy ludzie zapamiętają go tak, jakby chciał? A co, jeśli życie wyglądało zupełnie inaczej, niż mu się wydawało? A może lepiej nie zadawać takich pytań… zwłaszcza po śmierci?

Pełna błyskotliwego humoru i wzruszeń opowieść o tym, że czasem lepiej wiedzieć mniej – ale skoro już nie żyjesz, to i tak nie masz nic do stracenia.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Relacja.

Okładka książki "Wojownik. Rafael Nadal i jego królestwo" Christopher Clarey
Książka „Wojownik. Rafael Nadal i jego królestwo” Christopher Clarey

Rafa Nadal bez tajemnic.

Dwa razy triumfował na trawie Wimbledonu i zdobył sześć tytułów Wielkiego Szlema na twardych kortach. Ale to mączka była dla Rafaela Nadala tym, czym woda dla Michaela Phelpsa: to na niej pokazywał pełnię swych możliwości i niszczył rywali potężnym forehandem oraz nastawieniem godnym gladiatora.

Christopher Clarey, jeden z najwybitniejszych autorów piszących o tenisie, zajmował się karierą Nadala, od kiedy ten skończył 17 lat. Czerpiąc informacje z rozmów z Hiszpanem, jego zespołem i rywalami, takimi jak Roger Federer i Novak Djoković, napisał coś więcej niż tylko książkę o tenisie. To przede wszystkim rzecz o prawdziwym sportowcu i prawdziwym człowieku, z wszystkimi jego zaletami i wadami.

Po znakomitej biografii „Maestro. Piękna gra Rogera Federera” Clarey stworzył intymną opowieść o kolejnym wielkim herosie kortów i jednym z najbardziej nieustępliwych zawodników w historii sportu. „Wojownik” to pierwsza tak obszerna pozycja, która przedstawia w pełni karierę niezłomnego Hiszpana, analizuje jego filozofię gry i opowiada o wszystkich największych osiągnięciach króla tenisowej mączki i zdobywcy 14 tytułów French Open.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa SQN.

Okładka książki "Totalna historia II wojny światowej" Olivier Wieviorka
Książka „Totalna historia II wojny światowej” Olivier Wieviorka

Totalna opowieść o globalnym konflikcie.

Wciąż żyjemy w świecie, który stworzyła. Druga wojna światowa była największą z dotychczasowych, konfliktem prawdziwie powszechnym w swojej skali. Nowe było też jej okrucieństwo: życie straciło od 60 do 75 milionów ludzi, pierwszy raz w historii więcej cywilów niż żołnierzy. Amerykański pisarz Kurt Vonnegut – jeniec wojenny w Dreźnie – nazwał ją „próbą samobójczą ludzkości”. Rany, które otworzyła tamta wojna, jeszcze się nie zabliźniły, mimo że wybuchła prawie sto lat temu.

Jak w jednej opowieści zawrzeć wydarzenia na wszystkich frontach, od Europy po Azję, od Afryki Północnej po Bliski Wschód? Olivier Wieviorka, wybitny historyk, podjął się tego wyzwania i stworzył dzieło, które już teraz uznawane jest za klasyczne. Jego książka to nie tylko synteza światowego konfliktu, ale także mistrzowska opowieść o ludziach i ich decyzjach, pokazująca jednocześnie, w jakim stopniu o przebiegu wojny zadecydował przypadek i nieokiełznana dynamika zdarzeń, która raz uruchomiona, stała się niemożliwa do zatrzymania. To efekt czterdziestu lat badań i blisko dziesięciu lat pisania. Prawdziwe arcydzieło nowoczesnego opowiadania o historii.

Mistrzowska synteza konfliktu.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Poznańskie.

Okładka książki "Wiatr zna moje imię" Isabel Allende
Książka „Wiatr zna moje imię” Isabel Allende

Historia o przemocy, miłości, wykorzenieniu i nadziei.

Wiedeń, rok 1938. Ojciec Samuela Adlera, sześcioletniego żydowskiego chłopca, znika podczas nocy kryształowej, a rodzina traci wszystko. Zdesperowana matka wsadza Samuela do pociągu, który zabierze go z nazistowskiej Austrii do Anglii. Chłopiec, ze skrzypcami pod pachą, rozpoczyna nowe życie. Już zawsze towarzyszyć mu będą ciężar samotności i niepewność.

Arizona, rok 2019. Siedmioletnia Anita Díaz wraz z matką uciekają z Salwadoru przed niebezpieczeństwem. Ich przybycie do Stanów Zjednoczonych zbiega się z wdrożeniem nowej, bezwzględnej polityki rządu, przez którą na granicy zostają rozdzielone. Samotna i przestraszona, z dala od wszystkiego, co zna, Anita ucieka do Azabaharu, magicznego świata, który istnieje tylko w jej wyobraźni. Tymczasem młoda pracownica opieki społecznej i odnoszący sukcesy prawnik walczą o zjednoczenie dziewczynki z matką i zapewnienie jej lepszej przyszłości.

Wiatr zna moje imię to powieść o poświęceniach, jakie czasami muszą ponieść rodzice, o zaskakującej zdolności dzieci do snucia marzeń, która pozwala im przetrwać najgorsze, i o nieustającej nadziei, która rozświetla nawet najciemniejsze chwile.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Marginesy.

Okładka książki "Madame Matisse" Sophie Haydock
Książka „Madame Matisse” Sophie Haydock

Oto historia trzech z nich – jedna jest sierotą i uchodźczynią, która znajduje schronienie w pracowni sławnego francuskiego artysty; druga jest żoną i matką, która przez blisko czterdzieści lat trwa przy boku męża – malarza; trzecia jest jego córką, rozdartą pomiędzy lojalnością wobec ojca, którego bezgranicznie uwielbia, a jego żoną, która zastępuje jej matkę.

Amélie zawsze była wolnym duchem. W związku z Henrim Matisse’em znalazła sposób na ucieczkę od konwencjonalnego życia, którego po niej oczekiwano. Oczyma wyobraźni widziała ich wspólną wspaniałą przyszłość. Ambitna i zmotywowana, poświęciła wszystko dla męża i jego sztuki, nie szczędząc sił i środków, by utrzymać ich razem – przez lata zmagań i rozczarowań.

Lidia Delektorska była młodą emigrantką, która jako dziecko uciekła z Rosji po rewolucji październikowej i dziesięć lat spędziła w Chinach. Na Riwierze Francuskiej chciała odnaleźć swojej miejsce na świecie, wśród artystów, gwiazd filmowych i bajecznie bogatej elity. W końcu trafiła do domu Matisse’ów i jej życie w dramatyczny sposób splotło się z losami malarza i jego rodziny.

Marguerite, nieślubna córka Matisse’a, była traktowana przez jego żonę jak rodzone dziecko. Kiedy Amélie postawiła artyście ultimatum i zagroziła odejściem, Marguerite musiała określić swoje stanowisko wobec skłóconej pary i odnaleźć własną drogę na resztę życia.

Oparta na faktach „Madame Matisse” jest opowieścią o tragedii i zdradzie, o miłości namiętnej i wzniosłej, o blasku i o rozpaczy – rozgrywającą się we Francji, w kolebce ruchów artystycznych lat 30. XX wieku. Zarówno w sztuce, jak i w miłości, był to czas łamania wszelkich zasad…

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Albatros.

Okładka książki "Słowiański rodowód" Paweł Jasienica
Książka „Słowiański rodowód” Paweł Jasienica

Arcyciekawa wędrówka po praojczyźnie Słowian. Słowiański rodowód to cykl reportaży, zbiór opowiadań, które autor snuje, wizytując liczne stanowiska archeologiczne prowadzone w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Jest w Biskupinie, Igołomii, Gieczu, Wiślicy, na Ślęży i Wolinie, w Tumie i na Świętym Krzyżu. Wszędzie tam wyciągane z ziemi artefakty świadczą o nas, naszej kulturze i sile przetrwania.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Okładka książki "Plac zabaw" Richard Powers
Książka „Plac zabaw” Richard Powers

Odważna i przerażająco aktualna nowa powieść Richarda Powersa – zdobywcy Pulitzera.

Rafi i Todd pochodzą z dwóch różnych światów, ale spotkali się w elitarnej szkole średniej, gdzie połączyła ich pasja do gry planszowej liczącej trzy tysiące lat. Ich młode umysły zatraciły się w niej bez pamięci i to ona zdefiniowała przyszłość: Rafi oddał się literaturze, a Todd dokonał przełomowego odkrycia w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Choć męska przyjaźń nie przetrwała, wiele lat później ich drogi znów się przecinają. Tym razem na wyspie Makatea w Polinezji Francuskiej – miejscu wybranym do rewolucyjnego dla ludzkości projektu autonomicznych miast. Wśród mieszkańców wyspy jest Ina – ukochana Raffiego, wychowana na Pacyfiku, oraz Evie, pionierka w nurkowaniu, która najlepiej czuje się na dnie oceanu.

Powers splata losy czworga bohaterów z tematami technologii, środowiska i ludzkich emocji. Tworzy w ten sposób fascynującą opowieść o świecie, w którym żyjemy, i tym, którego pragniemy.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Poznańskie.

Okładka książki "Moja ukochana i ja. Ślub" Renata Lis
Książka „Moja ukochana i ja. Ślub” Renata Lis

Renata Lis ponownie przygląda się złożoności relacji miłosnej między dojrzałymi kobietami w Polsce – wnikliwie i często dowcipnie. Podróż do Kopenhagi, gdzie odbył się jej ślub z Elżbietą, staje się tłem nie tylko dla anegdot o poszukiwaniu obrączek czy gościach. Jest również pretekstem do namysłu nad istotą małżeństwa z punktu widzenia dwóch kochających się kobiet i nad zmianami prawnymi, których wyczekujemy.

Kontynuacja autobiograficznego eseju splata ze sobą zwykłe codzienne sytuacje i wielkie wyzwania, przybliżając czytelnikom mało znane realia, w jakich żyją osoby queerowe. Równie intymna i zaangażowana jak część pierwsza, przynosi wiele niespodzianek.

Pisarka zaprasza do świata miłości spełnianej co dnia, dojrzałej i pragnącej wolności, choć przecież niepozbawionej problemów. Zarazem rozprawia się z tymi, którzy tej miłości wzbraniają. Jej książka na swój sposób wpisuje się w historię dążenia do równości małżeńskiej. Przede wszystkim jednak jest afirmatywna i pełna życia – tego na własnych zasadach.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Literackie.

Okładka książki "Urodziny" Weronika Murek
Książka „Urodziny” Weronika Murek

Kim jest Jaga Babażyna? Starzejącą się aktorką, a może reżyserką inscenizującą spektakl grozy? Kogo gra w swoim życiu? A może to życie z nią pogrywa? A jeśli tak, to w którym ze światów?

Brawurowa powieść Weroniki Murek to historia o teatrze życia, w którym nie wiadomo, kto jest lalką, a kto pociąga za sznurki. Pełna intryg nicujących rzeczywistość, wydarzeń, które wymykają się wszelkim regułom, i niepokoju, który czai się tuż-tuż, w garderobie pośród kostiumów, pod stołem czy przy zejściu do metra.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Czarne.

Okładka książki "Końce światów" Ziemowit Szczerek
Książka „Końce światów” Ziemowit Szczerek

Światy mogą się kończyć na różne sposoby. Czasem stary świat przegrywa z modernizacją, szutrowe drogi kapitulują przed asfaltem, a dawne zwyczaje zmiata globalizacja. I nie zawsze jest to złe. Bywa, że Wschód pakuje manatki i rusza na Zachód, ale sił starcza mu tylko na połowę drogi. Albo ludzie odchodzą w poszukiwaniu lepszego losu, za nimi zostają puste miasta i martwe domy. A czasem odwrotnie – boimy się, że koniec świata nadciągnie wraz z tłumami uciekinierów przekraczających nasze granice. Albo kiedy atakuje wirus: nie ochronią nas wtedy celnicy ani opuszczone szlabany. Koniec świata może nadjechać wraz z kolumną czołgów, ogłosić się alarmem przeciwlotniczym. Albo nadejść, kiedy Słowianin zacznie się zastanawiać, czy przypadkiem nie jest Niemcem. To też koniec świata, chociaż w innym sensie.

Ziemowit Szczerek wędruje po obrzeżach naszego świata, od Gruzji, Armenii i Górskiego Karabachu, przez Bułgarię, Grecję, Serbię, Chorwację, Czechy i Słowację, po Ukrainę. I patrzy, jak wszystko się zmienia. A tam, gdzie koniec, zawsze jest też początek.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Czarne.

Okładka książki "Krzywda" Paweł Rzewuski
Książka „Krzywda” Paweł Rzewuski

Rok 1632. Przez kraj czekający co przyniesie kolejne bezkrólewie podąża dwóch wędrowców: ślepy szlachcic i jego olbrzymi, wiecznie milczący towarzysz. Nie wiadomo skąd i dokąd zmierzają, ale wiadomo, że niosą ze sobą tajemnice wspólnej drogi.

W karczmach i zajazdach, na weselu i w kolasie, wszędzie ślepy szlachcic dzieli się opowieściami o Stanisławie Wróblewskim herbu Krzywda. Wróblewski przemierza Rzeczpospolitą, stając się raz bohaterem, raz mimowolnym świadkiem wydarzeń budzących grozę. Świat w opowieściach bezimiennego szlachcica jest pełen demonów i diabłów – zaludniają go monstra rodem z przedchrześcijańskich wierzeń. Każda z historii opowiada o innym wydarzeniu z życia Stanisława Wróblewskiego: sejmiku, który zakończył się krwawą łaźnią, spokojnym świętowaniu, które przerodziło się w tragedię, czy nieszczęśliwej miłości gdzieś w górach na granicy z Siedmiogrodem. Każda pozwala lepiej zrozumieć, kim jest Stanisław Wróblewski. Wszystko zaś prowadzi do epilogu w karczmie na zamarzniętym Bałtyku, w którym bezimienny ślepiec spotyka swoją nemezis.

Krzywda jest powieścią szkatułkową o losach człowieka bez domu, rzucanego z miejsca na miejsce od puszczy na Żmudzi, przez daleki ukraiński step i Prusy, po Karpaty.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa ArtRage.

Okładka książki "Niedoskonałe" Wu Xiaole
Książka „Niedoskonałe” Wu Xiaole

Pewnego dnia, trzydzieści osiem minut po dzwonku kończącym lekcje, jedna z uczennic rzuca się z dachu szkoły… Śmierć koleżanki burzy spokój w elitarnym żeńskim liceum z tradycjami. Zarówno uczennice, jak i grono pedagogiczne starają się stawić czoła tej tragedii i poznać jej przyczyny – aby rozwiać własne wątpliwości, skonfrontować się z mediami, a przede wszystkim odsunąć od siebie odpowiedzialność, zagłuszyć wyrzuty sumienia.

Poszukując jakichś wskazówek i próbując zrozumieć, co się stało, wychowawczyni dziewczyny na nowo mierzy się z własnymi traumami, coraz bardziej wgłębia się w przeszłość i wraca myślami do swojego życia, które kiedyś również o mały włos by się skończyło.

Niedoskonałe to opowieść o dziewczynach. O trudnościach, z jakimi zmagają się w miarę dorastania, o wywieranej na nich presji szkoły, rodziny, rówieśników, mediów… O wygórowanych oczekiwaniach, których nie są w stanie spełnić…

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Foksal.

Okładka książki "Cukiernia w płatkach wiśni" Kuang Feng
Książka „Cukiernia w płatkach wiśni” Kuang Feng

Słodko-gorzka opowieść o poszukiwaniu nowego początku

W Japonii, pod drzewami kwitnącej wiśni, można spróbować wagashi – tradycyjnych japońskich słodyczy przypominających małe dzieła sztuki. W jednej z takich cukierni pracuje An-Chan, młody Tajwańczyk, który szuka swojego miejsca w życiu. Tam poznaje Emiko, dziewczynę uwięzioną między rodzinną tradycją a własnymi marzeniami.

Ich losy splatają się na moment – zbyt krótki, by mogli być razem, lecz wystarczający, aby odmienić ich na zawsze.

Po zawodzie miłosnym, bez przyszłości, której mógłby się uchwycić, An-Chan wraca do Tajwanu. W podupadającej rodzinnej piekarni odkrywa nie tylko przepis na słodkie wypieki, ale i na szczęście. Stopniowo zaczyna rozumieć, że życie nie jest prostą linią, a odpowiedzi przychodzą wtedy, kiedy wcale ich nie szukamy.

Przepełniona ciepłem, pokrzepiająca opowieść o przypadkowych spotkaniach, które zmieniają bieg rzeczy, i o tym, że czasem najważniejsze jest to, aby po prostu iść naprzód – nawet jeśli jeszcze nie wiemy dokąd!

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa MANDO.

Premiery wydawnicze maj 2025 – kryminały

Na końcu musimy wspomnieć o premierach kryminałów, które również pojawią się w maju. Ich liczba jest tak duża, że stworzyliśmy oddzielne zestawienie z najlepszymi nowościami tego gatunku. Znajdziecie je na naszym blogu (sprawdź na https://przeczytane.net/premiery-kryminalow-maj-2025/).

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights