Zaskoczenie! Styczeń 2025 wcale nie jest taki spokojny, jak mogłoby się wydawać. Nowości książkowych jest całkiem sporo, a my wybraliśmy te, które naszym zdaniem warto mieć na radarze. Startujemy z listą premier, które mogą umilić Wam początek roku. Gotowi na inspiracje? Oto najciekawsze premiery książek styczeń 2025.

Premiery książek styczeń 2025. Co ciekawego w księgarniach?

W styczniu 2025 na rynku wydawniczym pojawiło się wiele nowości, które przyciągnęły naszą uwagę. Nie zabrakło też nowości od uznanych pisarzy, którzy w swoich najnowszych dziełach podejmują tematy miłości, straty i poszukiwania sensu w zmieniającym się świecie. Wydawnictwa nie zapomniały również o literaturze faktu i reportażach. Aby ułatwić wam wybór, wybraliśmy naszym zdaniem największe perełki. 

Nasze zestawienie premier to subiektywne wybory książek, które według nas wydają się najciekawsze w danym miesiącu. Nie jest to artykuł sponsorowany.

Poniżej przedstawiamy listę premierowych książek na styczeń 2025 roku wraz z krótkimi opisami przygotowanymi przez wydawców.

Okładka książki "Ciemne słońce" Eric-Emmanuel Schmitt
Książka „Ciemne słońce” Eric-Emmanuel Schmitt

„Ciemne słońce” Érica-Emmanuela Schmitta, trzeci tom serii „Podróż przez czas”, to pełna emocji opowieść o Noamie, który wskutek klątwy od stuleci odradza się, ścigając miłość swojego życia – Nurę, lecz nigdy nie zaznaje pełni szczęścia. Po przebudzeniu w świątyni nad Nilem, uznany za wcielenie Ozyrysa, Noam musi zmierzyć się z brzemieniem boskiej natury, odkryć tajemnicę swojej niewoli i odnaleźć ukochaną. W scenerii starożytnego Memfis mitologia splata się z historią, a piramidy stają się tłem walki dobra ze złem. Schmitt porusza uniwersalne pytania o miłość, marzenia i ludzką naturę, łącząc głębię emocji z epickim rozmachem.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Okładka książki "Nadzieja" J.M. Coetzee
Książka „Nadzieja” J.M. Coetzee

J.M. Coetzee w swoich opowieściach o kobietach odkrywa ich sekrety, pragnienia i emocje, prowadząc czytelnika przez świat pełen sprzecznych uczuć – od strachu i nienawiści po miłość i wolność. W historiach mężatki odnajdującej swoją kobiecość, seniorki przeżywającej drugą młodość czy rowerzystki walczącej z lękiem, autor bada granice moralności, tożsamości i ludzkich tęsknot. Z czułością i bez patosu ukazuje, że każdy człowiek nosi w sobie tajemnicę, której nie sposób w pełni zrozumieć, czyniąc z tych opowieści poruszające studium ludzkiej natury.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Okładka książki "W księżycowym lesie" Michiko Aoyama
Książka „W księżycowym lesie” Michiko Aoyama

Poruszająca powieść Michiko Aoyamy „W księżycowym lesie”, autorki bestsellerowej książki Wszystko, czego szukasz, znajdziesz w bibliotece, celebruje moc nowiu Księżyca oraz znaczenie hojności, ukazując, jak ludzkie losy splatają się w nieoczekiwany sposób, niczym pędy bambusa. Historia inspirowana pasją do Księżyca opowiada o Taketori Okinie, który prowadzi popularny, kojący podcast, dający nadzieję osobom stojącym na życiowym rozdrożu – pielęgniarce, kurierowi czy uczennicy marzącej o zmianie. Aoyama, łącząc refleksyjny styl z japońską tradycją, zdobyła uznanie czytelników i krytyków na całym świecie, a jej powieść ukazuje się w serii Japońska Relacja, przybliżającej polskim czytelnikom współczesną literaturę japońską.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Relacja.

Okładka książki "Lata oczekiwania" Elizabeth Jane Howard
Książka „Lata oczekiwania” Elizabeth Jane Howard

Saga Cazaletów to barwna opowieść o życiu brytyjskich wyższych sfer w obliczu nadchodzących zmian i tragedii II wojny światowej. Akcja, osadzona w 1939 roku w letniej rezydencji w Sussex, przedstawia losy trzech pokoleń zamożnej rodziny, której świat tradycji i przywilejów nieodwracalnie się zmienia. Młode bohaterki – Louise, marząca o karierze aktorskiej, Clary, aspirująca pisarka, oraz Polly, zmagająca się z codziennymi troskami – muszą mierzyć się z trudnymi realiami wojny, tajemnicami rodzinnymi i osobistymi aspiracjami. Powieść, idealna dla fanów „Downton Abbey” i historycznych sag rodzinnych, doczekała się ekranizacji w postaci sześcioodcinkowego serialu BBC.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Albatros.

Okładka książki "Dom nad jeziorem" Kate Morton
Książka „Dom nad jeziorem” Kate Morton

W Serii Butikowej Wydawnictwa Albatros ukazała się niezwykła powieść „Dom nad jeziorem” australijskiej pisarki, autorki bestsellerów „Córka zegarmistrza” i „Tajemnica domu Turnerów”, pełna rodzinnych sekretów, tragicznych zdarzeń i dramatów z przeszłości. Historia rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w 1933 roku w Kornwalii, gdzie w Domu nad Jeziorem dochodzi do rodzinnej tragedii i tajemniczego zaginięcia dziecka, oraz w 2003 roku, gdy Sadie Sparrow, londyńska detektyw, podczas urlopu trafia na opuszczoną posiadłość i rozpoczyna śledztwo odkrywające mroczne sekrety rodziny Edevane’ów. Jej pytania burzą spokój Alice Edevane, pisarki detektywistycznej, która od lat unika konfrontacji z bolesną przeszłością. Powieść polecana miłośnikom twórczości Lucindy Riley i Sorayi Lane.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Albatros.

Okładka książki "Katastrofa Challengera" Adam Higginbotham
Książka „Katastrofa Challengera” Adam Higginbotham

Książka „Katastrofa Challengera” Adama Higginbothama, nagrodzona Kirkus Prize 2024 i finalistka Carnegie Medal 2025, przedstawia kulisy katastrofy promu kosmicznego Challenger z 1986 roku, ukazując nie tylko dramatyczne wydarzenia tamtego dnia, ale także złożony splot ludzkich ambicji, polityki i błędów, które doprowadziły do tragedii. Autor, korzystając z tajnych dokumentów i relacji świadków, tworzy wciągającą narrację, która łączy precyzję reportażu z emocjonalną głębią, analizując zarówno heroizm astronautów, jak i systemowe zaniedbania. To poruszająca opowieść o determinacji, nauce i ciemnych stronach ludzkich decyzji, która zmusza do refleksji nad ceną postępu.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa SQN.

Okładka książki "O czym drzewa w Bieszczadach nie szumią" Krzysztof Potaczała
Książka „O czym drzewa w Bieszczadach nie szumią” Krzysztof Potaczała

Krzysztof Potaczała w książce „O czym drzewa w Bieszczadach nie szumią” prowadzi dziennikarskie śledztwo, próbując poznać historię Salomei, kobiety, która przeżyła okupację, getto i ucieczkę z obozu śmierci w Sobiborze, gdzie wojną przeżyło zaledwie kilkadziesiąt osób, w tym tylko siedem kobiet. Salomea, mieszkanka Ustrzyk Dolnych, całe życie ukrywała swoją przeszłość, a jej ślady prowadzą Potaczałę do Francji, gdzie syn Salomei, choć zna niewiele szczegółów, pomaga mu zrozumieć, kim była jego matka. W ten sposób autor przywraca wspomnienia o bieszczadzkim sztetlu, dawnych sąsiadach – Żydach, Polakach i Ukraińcach – oraz tragicznych wydarzeniach, które zniszczyły tę wspólnotę, pozostawiając jedynie pustkę i rozrzucone kości.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Horyzont.

Okładka książki "Wszystkie moje rewolucje" Negar Djavadi
Książka „Wszystkie moje rewolucje” Negar Djavadi

Kimja Sadr, młoda Iranka mieszkająca w Paryżu, pragnie zostać matką i walczy o swoje macierzyństwo. Czekając na wizytę w klinice leczenia niepłodności, snuje opowieść łączącą Francję i Iran oraz przeszłość i teraźniejszość. Opowiada o losach swojej rodziny, w tym przodkach, którzy przeżyli różne dramaty, w tym rewolucje i tajemnice, oraz o swoim życiu jako współczesnej nomadce, która opuściła Iran w młodym wieku. „Wszystkie moje rewolucje” to historia pełna refleksji nad tożsamością i irańską historią, ukazana przez pryzmat rodzinnych przeżyć.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Czarne.

Okładka książki "Zbrodnia i śmierć z miłości" Renata Kuryłowicz
Książka „Zbrodnia i śmierć z miłości” Renata Kuryłowicz

Książka „Zbrodnia i śmierć z miłości” autorstwa Renaty Kuryłowicz, znanej z podcastu „Zbrodnie Bez Cenzury”, przedstawia wstrząsające historie przestępstw motywowanych miłością, które prowadzą do tortur, oszustw, zdrad, a nawet zabójstw. Autorka opisuje le crime passionnel, zbrodnie wynikające z obsesyjnych namiętności, wspólnych paranoi, czy sadystycznej lubieżności, a także porusza tabu takie jak kanibalizm i nekrofilia. Książka, pełna drastycznych szczegółów, krwawych narzędzi i groteskowych postaci, oferuje mieszankę czarnego humoru, fachowej wiedzy kryminalistycznej oraz makabrycznych, tragicznych opowieści.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Literackie.

Okładka książki "Płuca"	 Pedro Gunnlaugur Garcia
Książka „Płuca” Pedro Gunnlaugur Garcia

Powieść „Płuca” Pedro Gunnlaugur Garcia opowiada historię Jóhanny, która po długim czasie kontaktuje się z ojcem, otwierając prezent od niego – sagę rodzinną. Ta opowieść, pełna sekretów, prowadzi przez różne kontynenty i okresy historyczne, od Toskanii na początku I wojny światowej, przez Toronto, aż po Reykjavik. W tle splatają się tragiczne wydarzenia i miłosne perypetie, a losy włoskich przodków wpływają na potomków na Islandii. Mimo cierpienia i konfliktów, miłość bohaterów trwa, nie poddając się upływowi czasu.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Poznańskie.

Okładka książki "Rondo Wiatraczna" Marek Bieńczyk
Książka „Rondo Wiatraczna” Marek Bieńczyk

Proza Bieńczyka, pełna wieloznaczności, przedstawia narratora, który, poddany objawieniom, błąka się po warszawskim Grochowie, zagłębiając się w swoje natchnienia i wyobraźnię. Trudno rozróżnić, co jest fantazją, a co rzeczywistością, gdyż wszystko balansuje na granicy żartu i powagi. Autor kreuje mitologię swojej dzielnicy, łącząc elementy rzeczywistości i wyobraźni, tworząc przestrzeń, która, choć niepełna, staje się bardziej interesująca i pełna głębi. Przez te opowieści Bieńczyk próbuje odnaleźć sens i historie w miejscu, które wydaje się ostateczne, a jednocześnie pełne ukrytych, mistycznych korytarzy wiodących do początków życia.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Karakter.

Okładka książki "Maestro. Piękna gra Rogera Federera" Christopher Clarey
Książka „Maestro. Piękna gra Rogera Federera” Christopher Clarey

Książka „Maestro. Piękna gra Rogera Federera” autorstwa Christophera Clareya, przedstawia pełną biografię jednej z największych legend tenisa. Opisuje drogę Federera od młodego, pełnego temperamentu zawodnika po dojrzałego, opanowanego mistrza, który zyskał uznanie nie tylko za swoje osiągnięcia, ale również za elegancję na korcie. Autor, który śledził karierę Szwajcara od jego debiutu na Wielkim Szlemie, rozmawiał z wieloma osobami związanymi z Federerem, w tym z jego rywalami, aby stworzyć szczegółową opowieść o jego życiu i karierze. Książka ukazuje zarówno momenty triumfu, jak i porażki, które przyczyniły się do jego popularności i uwielbienia wśród fanów.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa SQN.

Okładka książki "Nieocalony. Tadeusz Borowski biografia" Marta Byczkowska-Nowak
Książka „Nieocalony. Tadeusz Borowski biografia” Marta Byczkowska-Nowak

Tadeusz Borowski, poeta i prozaik, zyskał sławę po wojnie dzięki nowatorskiej prozie o Auschwitz, która wywołała sensację, choć później przeprosił za swoje dzieła po oskarżeniu o nihilizm. Po wojnie poślubił Marię, którą wcześniej opisał w swoim najsłynniejszym opowiadaniu, a ich córka urodziła się tuż przed jego tragiczną decyzją o samobójstwie. W swojej biografii, Marta Byczkowska-Nowak odkrywa Borowskiego jako postać pełną sprzeczności – z jednej strony był to buntownik, z drugiej idealista i wrażliwy indywidualista. Jego życie to historia człowieka, który przez całe życie zmagał się ze śmiercią, nie mogąc jej ostatecznie uniknąć.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Literanova.

Okładka książki "Kryptonim dla Hioba" Ołeksandr Myched
Książka „Kryptonim dla Hioba” Ołeksandr Myched

„Kryptonim dla Hioba” Ołeksandra Mycheda to kronika pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ukazująca życie ludzi, którzy w obliczu wojny muszą zmierzyć się z nieodwracalnymi zmianami. Książka porusza emocje związane z wstąpieniem do Sił Zbrojnych, trudnościami w ratowaniu bliskich, a także wspólnym doświadczeniem wojny, które jednoczy kraj. Opisuje gniew, zemstę, miłość do ojczyzny oraz refleksje nad tym, co zostało utracone, a także nad rolą literatury w dokumentowaniu niepojętej grozy wojny.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Czarne.

Okładka książki "Dla dobra dziecka" Maciej Czarnecki
Książka „Dla dobra dziecka” Maciej Czarnecki

Książka „Dla dobra dziecka” Macieja Czarneckiego opisuje kulturową barierę między Polską a Szwecją, której podstawą są różnice w podejściu do wychowania dzieci oraz roli państwa opiekuńczego. W Szwecji dzieciom nie narzuca się zakazów, nie karze fizycznie ani nie ogranicza ich wolności, co często budzi szok i nieufność u Polaków. Wiele osób obawia się interwencji szwedzkich służb socjalnych, które mogą ingerować w życie rodzin. Maciej Czarnecki w swoim reportażu ukazuje konflikt między polską mentalnością a skandynawskimi tradycjami wychowawczymi i procedurami.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Czarne.

Okładka książki "Rok, w którym narodził się diabeł" Santiago Roncagliolo
Książka „Rok, w którym narodził się diabeł” Santiago Roncagliolo

W powieści „Rok, w którym narodził się diabeł” Santiago Roncagliolo przenosi czytelnika do Limy w 1623 roku, gdzie w klasztorze klarysek rodzi się przerażający potwór, a w mieście pojawia się tajemnicza kobieta, Róża, uznawana za świętą lub czarownicę. Młody konstabl Alonso Morales, będący świadkiem niepokojących wydarzeń i intryg, staje w obliczu brutalnej walki o władzę, a w poszukiwaniach Złego odkrywa miłość i nieoczekiwaną historię rodzinną. Powieść pełna jest napięcia, humoru oraz portretuje miasto wypełnione przesądami, kolonializmem i konfliktami.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa ArtRage.

Okładka książki "Dziczek" Jakub Zając
Książka „Dziczek” Jakub Zając

„Dziczek” Jakuba Zająca to opowieść o samotnym nauczycielu, Narratorze, którego życie zmienia się wraz z przybyciem Dawida, młodego pedagoga i jego następcy w szkole. Zafascynowany nowym lokatorem, Narrator nawiązuje z nim niejednoznaczną więź, która przeradza się w zmysłową i introspektywną relację. Przełomem staje się pendrive z tekstem „Zdjęcia z pamięci”, który wprowadza w świat emocji, retrospekcji i filozoficznych rozważań. Zacierające się granice między rzeczywistością a wyobraźnią zmuszają Narratora do konfrontacji z prawdą o sobie i Dawidzie. Czerpiąc inspirację z symbolizmu i malarstwa, autor kreśli historię o wielowymiarowej miłości i podróży w głąb ludzkiej psychiki, oferując czytelnikowi głębokie emocje, intelektualne wyzwania i estetyczną harmonię.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Wielka Litera.

Okładka książki "Ponury tygrys" Neige Sinno
Książka „Ponury tygrys” Neige Sinno

Neige Sinno ma siedem albo osiem lat, gdy ojczym zaczyna ją gwałcić. Matka, nauczyciele, sąsiedzi – nikt niczego nie widzi, niczego się nie domyśla. Zastraszona dziewczynka milczy. W obawie, by podobna krzywda nie spotkała jej siostry i przyrodniego rodzeństwa, już po wyjeździe na studia Neige składa zawiadomienie do prokuratury. W jawnym procesie mężczyzna przyznaje się do winy, ale dla lokalnej społeczności, to ona, nie on, staje się czarną owcą. Kat i ofiara, niczym tygrys i jagnię z wiersza Williama Blake’a, są na siebie skazani. Teksty Nabokova, Woolf, Morisson, Carrère’a i Despentes, wspomnienia z dzieciństwa, doniesienia prasowe, archiwa – czy dzięki nim uda się wreszcie opowiedzieć o tym, co niemożliwe do opowiedzenia? I wygrać zakład o zbawczą, ocalającą moc literatury?

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Literackie.

Okładka ksiażki "Wojny Putina. Czeczenia, Gruzja, Syria, Ukraina" Mark Galeotti
Książka „Wojny Putina. Czeczenia, Gruzja, Syria, Ukraina” Mark Galeotti

„”Wojny Putina. Czeczenia, Gruzja, Syria, Ukraina” Marka Galeottiego to historia współczesnej Rosji to historia ambicji Władimira Putina, który od objęcia stanowiska premiera w 1999 roku, zaledwie kilka miesięcy po wkroczeniu wojsk rosyjskich do Czeczenii, rozpoczął dążenie do odbudowy statusu Rosji jako mocarstwa. Przez lata, wykorzystując armię jako narzędzie do realizacji tych ambicji, Putin prowadził wojny w różnych częściach świata, m.in. w Czeczenii, Gruzji czy Syrii. Na początku swojej kariery politycznej przekonywał Rosjan o zagrożeniu ze strony świata, by później to Rosja zaczęła stwarzać realne zagrożenie, m.in. dla NATO. Mark Galeotti, specjalista ds. Rosji, bada te wydarzenia, analizując strategie Putina i ich wpływ na międzynarodową sytuację.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Horyzont.

Premiery wydawnicze styczeń 2025 – kryminały

Na końcu musimy wspomnieć o premierach kryminałów, które również pojawią się w styczniu 2025. Ich liczba jest tak duża, że stworzyliśmy oddzielne zestawienie z najlepszymi nowościami tego gatunku. Znajdziecie je na naszym blogu (sprawdź na https://przeczytane.net/premiery-kryminalow-styczen-2025/).

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights