Nadchodzący wrzesień to prawdziwa uczta dla czytelników, którzy czekają na świeże propozycje literackie. Wydawnictwa przygotowały różnorodne książki, które zaspokoją gusta zarówno miłośników prozy, jak i literatury faktu. Przed Wami nasze comiesięczne zestawienie premier książek wrzesień 2024. Zapraszamy!

Premiery książek wrzesień 2024. Na co zwrócić uwagę?

Wrzesień 2024 roku zapowiada się niezwykle ekscytująco dla miłośników literatury. Na półkach księgarni pojawią się długo oczekiwane nowości zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Wśród premier znajdą się kontynuacje popularnych serii, debiuty obiecujących pisarzy oraz książki poruszające aktualne tematy społeczne i polityczne. Fani literatury pięknej, kryminałów, fantasy oraz literatury faktu z pewnością znajdą coś dla siebie. To idealny moment, aby wzbogacić swoją domową biblioteczkę o nowe, fascynujące tytuły.

Aby ułatwić wam wybór, podzieliliśmy nowości książkowe na różne kategorie i wybraliśmy naszym zdaniem największe perełki. Poniżej przedstawiamy listę premierowych książek na wrzesień 2024 roku wraz z krótkimi opisami przygotowanymi przez wydawców.

Nowości książkowe wrzesień 2024 – literatura piękna

Okładka książki "Przedświt" Tomasz Michniewicz
Książka „Przedświt” Tomasz Michniewicz

Czy nie lepiej po prostu odejść, przestać czekać i poddać się? Po co się ciągle starać, planować, jeśli kończy się to jedynie nerwami i zmęczeniem, a nikt tego nie docenia? Powieść „Przedświt” Tomasza Michniewicza to przejmująca historia pełna niepewności i lęku, gdzie jawa miesza się ze snem, a rzeczywistość z fikcją, stawiając pytania o stracone szanse i miejsce człowieka we współczesnym świecie.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Otwarte.

Okładka książki "Ja to ktoś inny" Jon Fosse
Książka „Ja to ktoś inny” Jon Fosse

Drugi tom Septologii Jona Fossego, czyli „Ja to ktoś inny” opowiada o Asle, malarzu i wdowcu, który mieszka samotnie w Dylgja. Jego życie splata się z losem drugiego Asle, który jest jego sobowtórem lub alternatywną wersją. Podczas gdy jeden z nich odniósł sukces i stał się religijny, drugi zmaga się z trudnościami. W młodości obaj Asle spotykają się, odkrywając swoje podobieństwa i wspólne marzenia o byciu malarzami. „Ja to ktoś inny” to głęboka powieść o miłości, sztuce, Bogu i przemijaniu.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa ArtRage.

Okładka książki "Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody" Anna Fryczkowska
Książka „Saga o ludziach ziemi. Wieczorne gody” Anna Fryczkowska

Trzeci tom bestsellerowej serii „Saga o ludziach ziemi” Anny Fryczkowskiej opowiada o poszukiwaniu wolności i odwadze kobiet na tle dynamicznie zmieniającego się świata na początku XX wieku. W kujawskiej wsi kolejne pokolenie Józwiaków zmaga się z nowymi wyzwaniami, a różne postacie, jak Staśko czy krewka wdowa, starają się znaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości. Powieść ukazuje zderzenie tradycji z nowoczesnością oraz siłę słowa i natury.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Foksal.

Okładka książki "Magiczna rana" Dorota Masłowska
Książka „Magiczna rana” Dorota Masłowska

Dorota Masłowska w książce „Magiczna rana” powraca z nową powieścią, która w charakterystyczny dla niej sposób łączy humor z powagą, ukazując współczesną rzeczywistość. Przez karty książki przewijają się różnorodne postaci, napędzane aspiracjami i pragnieniami, a autorka mistrzowsko tropi popkulturowe schematy oraz językowe klisze. To rewelacyjna proza, pełna literackiej energii i bacznych obserwacji zarówno Polski, jak i świata.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Karakter.

Okładka książki "Czytając Lolitę w Teheranie" Azar Nafisi
Książka „Czytając Lolitę w Teheranie” Azar Nafisi

Azar Nafisi, rezygnując z pracy na Uniwersytecie Teherańskim w proteście przeciwko nakazowi noszenia chusty, organizuje tajne seminarium literackie w swoim domu. Przez dwa lata spotyka się z siedmioma studentkami, by dyskutować o literaturze i rozmawiać o poszukiwaniu wolności oraz dążeniu do samorealizacji w opresyjnym reżimie. W miarę wzrastającej liczby zakazanych książek, seminarium staje się przestrzenią walki o osobistą wolność i budowanie wspólnoty w obliczu represji.

Więcej na temat książki Azara Nafisi „Czytając Lolitę w Teheranie” przeczytasz na stronie wydawnictwa Karakter.

Okładka książki "Dzień" Michael Cunningham
Książka „Dzień” Michael Cunningham

Dan i Isabel, małżeństwo z Brooklynu, zaczynają się od siebie oddalać po kilkunastu latach wspólnego życia. Ich dom, dotknięty narastającym kryzysem, staje się więzieniem, szczególnie w czasie pandemii 2020 roku. Młodszy brat Isabel, Robbie, uwięziony na Islandii, nie może im pomóc. Rok później rodzina musi na nowo odnaleźć się w zmienionej rzeczywistości.

Więcej na temat książki „Dzień” Michaela Cunninghama przeczytasz na stronie wydawnictwa Rebis.

Zapowiedzi książek wrzesień 2024 – beletrystyka

Okładka książki "Babie lato" Marta Dzido
Książka „Babie lato” Marta Dzido

Marta Dzido w swoim najnowszym zbiorze opowiadań „Babie lato” eksploruje kobiece doświadczenia, ukazując nie tylko zmysłowość, ale także historie życiowych blizn, które formują bohaterki. Opowieści te skupiają się na dążeniu do samostanowienia, wolności i emancypacji. Dzido, znana z poruszania tematyki kobiecej, zdobyła Europejską Nagrodę Literacką za powieść „Frajda”. Jej twórczość była tłumaczona na wiele języków i obejmuje zarówno literaturę, jak i film dokumentalny.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Relacja.

Okładka książki "Dane odosobowe" Elfriede Jelinek
Książka „Dane odosobowe” Elfriede Jelinek

„Dane odosobowe”, czyli nowa powieść laureatki Nagrody Nobla, Elfriede Jelinek, oparta jest na jej osobistych doświadczeniach ze śledztwa podatkowego, które stało się pretekstem do opowiedzenia o historii jej rodziny, żydowskich korzeniach, prześladowaniach i nazizmie. Jelinek pisze z perspektywy oskarżonej, ofiary i obrończyni, łącząc smutek, złość oraz sarkazm w opowieści o sobie, swoim kraju i społeczeństwie, które nagradza katów, a poniża ofiary.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Foksal.

Okładka książki "Wszyscy zakochani nocą" Mieko Kawakami
Książka „Wszyscy zakochani nocą” Mieko Kawakami

„Wszyscy zakochani nocą”, nowa powieść Mieko Kawakami, uznawana przez Harukiego Murakamiego za kluczową współczesną pisarkę japońską, zdobyła międzynarodowe uznanie i tytuł najlepszej książki 2022 roku według wielu prestiżowych źródeł. Powieść, opisująca trudności kobiet w Japonii, skupia się na Fuyuko, trzydziestoczteroletniej korektorce, której życie ogranicza się do pracy i samotności. Jej rutynę przerywa spotkanie z mężczyzną, który otwiera jej oczy na nowe aspekty życia, pozwalając jej dostrzec piękno, którego wcześniej nie dostrzegała.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Kobiece.

Okładka książki "Dziewczyna z wrzosowisk" Lucinda Riley
Książka „Dziewczyna z wrzosowisk” Lucinda Riley

W latach siedemdziesiątych w Anglii Leah Thompson, pochodząca z Yorkshire, zdobywa świat modelingu i luksusowego życia, jednak mroczna przepowiednia z przeszłości wciąż ją prześladuje. W międzyczasie, podczas II wojny światowej, Róża i David, którzy stracili rodziców i przeszli przez obozowe piekło, próbują uciec do Anglii, szukając schronienia i nowego początku. „Dziewczyna z wrzosowisk” śledzi losy trzech pokoleń, zmagających się z przeznaczeniem i wojennymi traumami.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Albatros.

Okładka książki "Księgarnia w Paryżu" Kerri Maher
Książka „Księgarnia w Paryżu” Kerri Maher

W Paryżu w 1919 roku Amerykanka Sylvia Beach otwiera anglojęzyczną księgarnię Shakespeare and Company, która szybko przyciąga literacką bohemę, w tym Hemingwaya i Fitzgeralda. Beach ryzykuje wszystko, aby wydać zakazaną powieść Jamesa Joyce’a, „Ulissesa”, co prowadzi do utraty przyjaźni z pisarzem. Kerri Maher w swojej powieści „Księgarnia w Paryżu” oddaje hołd Sylvii Beach i jej wkładowi w literaturę, uchwycając atmosferę tej legendarnej księgarni.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Okładka książki "Ocean" Steve Sem-Sandberg
Książka „Ocean” Steve Sem-Sandberg

Powieść „Ocean” Steve’a Sem-Sandberga opowiada o Jean-Jacques Rousseau, kluczowej postaci oświecenia, który w 1765 roku spędza 45 dni na Île Saint-Pierre, uciekając przed prześladowaniami. Pomimo sukcesów takich jak „Nowa Heloiza” czy „Umowa społeczna”, Rousseau zmaga się z przeszłością i wewnętrznymi demonami, które nawiedzają go nocą.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa ArtRage.

Okładka książki "Tak szybko się nie umiera" Jacek Paśnik
Książka „Tak szybko się nie umiera” Jacek Paśnik

„Tak szybko się nie umiera” to historia dziejąca się w miasteczku gdzieś na północy Polski latem 1982 roku, w trakcie stanu wojennego. Opowiada o losach młodego chłopaka i lokalnej pustelniczki, ostatniej Żydówki w mieście. Losy maturzysty i tajemniczej kobiety splatają się, kiedy w trakcie przygotowań do jubileuszu miasta okolicą wstrząsa tajemniczy wypadek. Wydarzenie zbliża do siebie Tomasza i Marię, a ich samotność i ciekawość pchają ich ku nieromantycznej, ale głębokiej relacji.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Foksal.

Premiery książek wrzesień 2024 – fakt i historia

Okładka książki "Szara godzina. Czas na nową architekturę" Filip Springer
Książka „Szara godzina. Czas na nową architekturę” Filip Springer

Filip Springer w swojej najnowszej książce „Szara godzina. Czas na nową architekturę” zwraca uwagę, że mimo dużego zainteresowania podróżami, modą czy ekologią, zbyt mało mówi się o wpływie budownictwa na środowisko. Zauważa, że budynki odpowiadają za około 40% globalnych emisji. Springer zadaje pytania o przyszłość architektury w obliczu katastrofy ekologicznej, kwestionując, czy powinniśmy nadal budować i jaką rolę środowisko powinno odgrywać w projektowaniu. Przygląda się zarówno krótkowzrocznym, jak i nowatorskim praktykom architektonicznym, sprawdzając, czy bardziej zrównoważone podejście ma szansę się przebić w świecie zdominowanym przez zysk.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Karakter.

Okładka książki "Rewolucja nie ma końca" Artur Domosławski
Książka „Rewolucja nie ma końca” Artur Domosławski

Artur Domosławski, po dwudziestu latach od „Gorączki latynoamerykańskiej”, powraca z nowym reportażem, w którym analizuje rewolucyjne zmiany w Ameryce Łacińskiej. W swojej książce bada przeszłość i teraźniejszość kontynentu, przyglądając się losom liderów, reformatorów oraz wpływowi zmian klimatycznych. Łączy świadectwa uczestników wydarzeń z własnymi obserwacjami, tworząc szeroką panoramę społeczeństw i miejsc. „Rewolucja nie ma końca” to sumaryczne dzieło, które ukazuje złożoność i dynamikę latynoamerykańskiej rzeczywistości.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Literackie.

Okładka książki "Nie mój Alzheimer. Historie opiekunów" Paulina Wójtowicz
Książka „Nie mój Alzheimer” Paulina Wójtowicz

Książka „Nie mój Alzheimer” opowiada o emocjach i doświadczeniach opiekunów osób chorych na Alzheimera. To portret ludzi, którzy, choć sami nie są dotknięci chorobą, doświadczają jej skutków na co dzień. Opisuje skrajne emocje, jakie towarzyszą opiece, od miłości i współczucia po frustrację i złość. Przedstawia historie tych, którzy poświęcają swoje życie, by ułatwić ostatnią, najtrudniejszą drogę swoim bliskim.

Okładka książki "Stambuł. Opowieść o trzech miastach" Bettany Hughes
Książka „Stambuł. Opowieść o trzech miastach” Bettany Hughes

„Stambuł. Opowieść o trzech miastach” autorstwa Bettany Hughes to pełna zwrotów akcji podróż przez 6000 lat historii miasta, które było stolicą imperium bizantyjskiego, rzymskiego i osmańskiego. Autorka, pracując nad książką przez ponad dekadę, doświadczyła na własnej skórze zmian, jakie zaszły w Stambule, w tym antyrządowych protestów na placu Taksim. Książka ukazuje, jak to miasto na nowo stało się centrum globalnego zainteresowania.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Okładka książki "Pani Escobar. Moje życie z królem mafii" Victoria Eugenia Henao
Książka „Pani Escobar. Moje życie z królem mafii” Victoria Eugenia Henao

Poznali się, gdy miała 12 lat, a on 23. Trzy lata później wzięli ślub, co rozpoczęło jej nowe życie jako żony Pabla Escobara, jednego z najpotężniejszych i najokrutniejszych baronów narkotykowych. Mimo licznych kochanek, upokorzeń, groźby śmierci i ciągłego strachu o życie swoje i dzieci, trwała u jego boku, ślepa na zbrodnie, których się dopuszczał. Jak wyglądało życie z człowiekiem, którego bał się cały świat?

Więcej na temat książki „Pani Escobar. Moje życie z królem mafii” Victorii Eugenii Henao przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Okładka książki "Łódź. Ziemia wymyślona" Błażej Ciarkowski
Książka „Łódź. Ziemia wymyślona” Błażej Ciarkowski

„Łódź. Ziemia wymyślona” to opowieść o mieście pełnym kontrastów i mitów, które przez ostatnie dwieście lat było nazywane „ziemią obiecaną”, „polskim Manchesterem” czy „miastem czterech kultur”. Autor, Błażej Ciarkowski, prowadzi nas przez różnorodne historie i legendy Łodzi, podkreślając, że miasto to istnieje w takiej formie, w jakiej opisywały je kolejne pokolenia. To fascynująca podróż po miejscu, które było świadkiem narodzin i upadku wielkich fortun, a jego charakter kształtowały zarówno fakty, jak i fikcja literacka.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Foksal.

Premiery wydawnicze wrzesień 2024 – kryminały

Na końcu musimy wspomnieć o premierach kryminałów, które również pojawią się we wrześniu. Ich liczba jest tak duża, że stworzyliśmy oddzielne zestawienie z najlepszymi nowościami tego gatunku. Znajdziecie je na naszym blogu (sprawdź na https://przeczytane.net/premiery-kryminalow-wrzesien-2024/).

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights