„Stulecie winnych” Ałbeny Grabowskiej to epicka opowieść o rodzinie, która musiała zmagać się z losem i koszmarem, jaki prostym, zwyczajnym ludziom zgotowali ci „wielcy”. Książki wpisuje się w jedną z tych większych powieści, które z biegiem czasu nie tracą na wartości i znaczeniu. Zdecydowanie trudniej jednak taką epopeję napisać, ale autorka dała radę. Grabowska doskonale przemyciła tu wartości ponadczasowe, ważne i kształtujące wszelkie postawy człowieka. Zarówno w dobrych jak i złych momentach.
Materiał powstał dzięki współpracy z księgarnią selkar.pl.
„Stulecie winnych” Ałbena Grabowska
Czy historia jednej rodziny może przedstawić historię kraju dotkniętego dwiema wojnami, okupacją niemiecką i radziecką, kryzysami gospodarczymi i panicznym strachem? Czy powieść jest w stanie ukazać nowym pokoleniom koszmar i trudności XX wieku przez pryzmat przeżyć jednej rodziny? Odpowiedzią jest książka Ałbeny Grabowskiej „Stulecie Winnych”. Epicka opowieść o rodzinie, która musiała zmagać się z losem i koszmarem, jaki malutkim ludziom zgotowali ci „wielcy”.
Przeczytaj także: „KOŁYSANKA Z AUSCHWITZ” MARIO ESCOBAR – RECENZJA
„Stulecie Winnych” opowiada historię rodziny na tle wydarzeń w Polsce w XX wieku. Przygody Winnych zaczynamy śledzić od 1914 roku, a kończymy w roku milenijnym. Autorka Ałbena Grabowska opisała blisko sto lat Polski i blisko sto lat jednej zwyczajnej polskiej rodziny. Głównych bohaterów można podzielić na drzewie genealogicznym Winnych oraz ich ojczyznę, która jest cichym, teoretycznie pobocznym bohaterem powieści. Bardzo lubię historie, w których można rozróżnić główną fabułę i wątki, ale za nimi również skrywają się historie ogólne, realnie wpływające na głównych bohaterów.
Codzienne problemy Winnych
W „Stuleciu Winnych” decyzje watażków, dyktatorów, wojskowych, polityków brutalnie dotykają członków rodziny Winnych. Główne bohaterki, w każdym pokoleniu są to bliźniaczki, muszą zmagać się ze zwykłymi, ludzkimi problemami, z miłością, relacjami rodzinnymi, kłótniami, trudnościami dnia codziennego. Jednakże prócz swoich osobistych przeżyć i problemów, dotykane są przez wydarzenia swoich pokoleń, takich jak wojny, okres stalinowski czy lata po upadku komunizmu w Polsce.
Film lub serial na podstawie książki, zawsze na nowo odkrywa pierwowzór. Podobnie znów głośno się zrobiło wokoło trzytomowej powieści „Stulecie Winnych”. Nowe wydanie, z aktorami z serialu na okładce mieści w sobie wszystkie trzy tomy: „Ci, którzy przeżyli”, „Ci, którzy walczyli”, „Ci, którzy wierzyli”. Z pewnością umieszczenie w jednej książce wszystkich tomów jest wygodne, choć książka z kategorii „beletrystyka historyczna” zwiększa swoją objętość. W przypadku „Stulecia Winnych” jest bardzo podobnie. Udało mi się jeszcze nie oglądać serialu, dzięki czemu nie byłem skażony wizją reżysera i sam mogłem wyobrażać sobie bohaterów i ich zachowanie. Dodatkowym atutem jest też fakt, że nie słyszałem o sadze Ałbeny Grabowskiej wcześniej, dzięki czemu podszedłem do jej książki bez zasłyszanej żadnej opinii.
Przeczytaj także: „CZAS BIAŁYCH NOCY” MARIA PASZYŃSKA – RECENZJA
Z całą pewnością nie jest prostym napisanie sagi rodzinnej, niemal współczesnej polskiej epopei. Nie mogę nazwać się fanem takich lektur, ponieważ rzadko utrzymują odpowiedni poziom, wprost odwzorowujący realia konkretnych, przełomowych wydarzeń i okresów historycznych. Książka Ałbeny Grabowskiej zaskoczyła mnie pozytywnie. Pomimo tego, że mam już wyrobione zdania na temat pozycji pisanych w ten sposób, lecz zmieniłem swoją opinię na temat tej konkretnej pozycji. Przejmująca, ciekawa historia, która potrafiła pokazać mi cierpienia i radości, o których zapomniałem.
„Stulecie winnych” Ałbena Grabowska – recenzja
Choć autorka nie używa wybitnie literackiego języka, a raczej stosuje proste zabiegi, książka jest napisana sprawnie i dobrze. Ałbena Grabowska opisuje zwyczajność normalnym językiem, co nawet potrafi być atutem. „Stulecie Winnych” wpisuje się w jedną z tych większych powieści, które z biegiem czasu nie tracą na wartości i znaczeniu. Opowiada o wartościach ponadczasowych, ważnych i kształtujących wszelkie postawy człowieka, w dobrych i złych momentach. Z całą pewnością książka dla każdej czytelniczki i niejednego czytelnika.
„Stulecie winnych” i inne książki z kategorii „beletrystyka historyczna” znajdziesz na selkar.pl.
Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, Twitterze i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!