Okładka książki "Stulecie winnych" Ałbena Grabowska
Książka "Stulecie winnych" Ałbena Grabowska

„Stulecie winnych” Ałbena Grabowska – recenzja

Stulecie winnych” Ałbeny Grabowskiej to epicka opowieść o rodzinie, która musiała zmagać się z losem i koszmarem, jaki prostym, zwyczajnym ludziom zgotowali ci „wielcy”. Książki wpisuje się w jedną z tych większych powieści, które z biegiem czasu nie tracą na wartości i znaczeniu. Zdecydowanie trudniej jednak taką epopeję napisać, ale autorka dała radę. Grabowska doskonale przemyciła tu wartości ponadczasowe, ważne i kształtujące wszelkie postawy człowieka. Zarówno w dobrych jak i złych momentach.

Materiał powstał dzięki współpracy z księgarnią selkar.pl.

„Stulecie winnych” Ałbena Grabowska

Czy historia jednej rodziny może przedstawić historię kraju dotkniętego dwiema wojnami, okupacją niemiecką i radziecką, kryzysami gospodarczymi i panicznym strachem? Czy powieść jest w stanie ukazać nowym pokoleniom koszmar i trudności XX wieku przez pryzmat przeżyć jednej rodziny? Odpowiedzią jest książka Ałbeny Grabowskiej „Stulecie Winnych”. Epicka opowieść o rodzinie, która musiała zmagać się z losem i koszmarem, jaki malutkim ludziom zgotowali ci „wielcy”.

Przeczytaj także: „KOŁYSANKA Z AUSCHWITZ” MARIO ESCOBAR – RECENZJA

„Stulecie Winnych” opowiada historię rodziny na tle wydarzeń w Polsce w XX wieku. Przygody Winnych zaczynamy śledzić od 1914 roku, a kończymy w roku milenijnym. Autorka Ałbena Grabowska opisała blisko sto lat Polski i blisko sto lat jednej zwyczajnej polskiej rodziny. Głównych bohaterów można podzielić na drzewie genealogicznym Winnych oraz ich ojczyznę, która jest cichym, teoretycznie pobocznym bohaterem powieści. Bardzo lubię historie, w których można rozróżnić główną fabułę i wątki, ale za nimi również skrywają się historie ogólne, realnie wpływające na głównych bohaterów.

Codzienne problemy Winnych

W „Stuleciu Winnych” decyzje watażków, dyktatorów, wojskowych, polityków brutalnie dotykają członków rodziny Winnych. Główne bohaterki, w każdym pokoleniu są to bliźniaczki, muszą zmagać się ze zwykłymi, ludzkimi problemami, z miłością, relacjami rodzinnymi, kłótniami, trudnościami dnia codziennego. Jednakże prócz swoich osobistych przeżyć i problemów, dotykane są przez wydarzenia swoich pokoleń, takich jak wojny, okres stalinowski czy lata po upadku komunizmu w Polsce.

Okładka książki "Stulecie winnych" Ałbena Grabowska
Książka „Stulecie winnych” Ałbena Grabowska

Film lub serial na podstawie książki, zawsze na nowo odkrywa pierwowzór. Podobnie znów głośno się zrobiło wokoło trzytomowej powieści „Stulecie Winnych”. Nowe wydanie, z aktorami z serialu na okładce mieści w sobie wszystkie trzy tomy: „Ci, którzy przeżyli”, „Ci, którzy walczyli”, „Ci, którzy wierzyli”. Z pewnością umieszczenie w jednej książce wszystkich tomów jest wygodne, choć książka z kategorii „beletrystyka historyczna” zwiększa swoją objętość. W przypadku „Stulecia Winnych” jest bardzo podobnie. Udało mi się jeszcze nie oglądać serialu, dzięki czemu nie byłem skażony wizją reżysera i sam mogłem wyobrażać sobie bohaterów i ich zachowanie. Dodatkowym atutem jest też fakt, że nie słyszałem o sadze Ałbeny Grabowskiej wcześniej, dzięki czemu podszedłem do jej książki bez zasłyszanej żadnej opinii.

Przeczytaj także: „CZAS BIAŁYCH NOCY” MARIA PASZYŃSKA – RECENZJA

Przejmująca historia

Z całą pewnością nie jest prostym napisanie sagi rodzinnej, niemal współczesnej polskiej epopei. Nie mogę nazwać się fanem takich lektur, ponieważ rzadko utrzymują odpowiedni poziom, wprost odwzorowujący realia konkretnych, przełomowych wydarzeń i okresów historycznych. Książka Ałbeny Grabowskiej zaskoczyła mnie pozytywnie. Pomimo tego, że mam już wyrobione zdania na temat pozycji pisanych w ten sposób, lecz zmieniłem swoją opinię na temat tej konkretnej pozycji. Przejmująca, ciekawa historia, która potrafiła pokazać mi cierpienia i radości, o których zapomniałem.

„Stulecie winnych” Ałbena Grabowska – recenzja

Choć autorka nie używa wybitnie literackiego języka, a raczej stosuje proste zabiegi, książka jest napisana sprawnie i dobrze. Ałbena Grabowska opisuje zwyczajność normalnym językiem, co nawet potrafi być atutem. „Stulecie Winnych” wpisuje się w jedną z tych większych powieści, które z biegiem czasu nie tracą na wartości i znaczeniu. Opowiada o wartościach ponadczasowych, ważnych i kształtujących wszelkie postawy człowieka, w dobrych i złych momentach. Z całą pewnością książka dla każdej czytelniczki i niejednego czytelnika.

„Stulecie winnych” i inne książki z kategorii „beletrystyka historyczna” znajdziesz na selkar.pl.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *