Okładka książki "Broad Peak. Niebo i piekło" Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński
"Broad Peak. Niebo i piekło" Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński

„Broad Peak. Niebo i piekło” – recenzja

Broad Peak. Niebo i piekło” to reportaż, w którym dwójka autorów próbuje wytłumaczyć, co wydarzyło się w marcu 2013 r. w najwyższych górach świata. Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński to fachowa literatura, idealna przed seansem filmu dostępnego na platformie Netflix.

Broad Peak – tragedia przyciągająca jak magnes

Himalaizm to ta aktywność, która bardzo mi się podoba, choć mowy nie ma i nie będzie o alpinizmie i jakimkolwiek wspinaniu. Nie z moim lękiem wysokości i wrażliwością na niskie temperatury. Nie przeszkadza mi to jednak w interesowaniu się tym tematem.

Zaczęło się właśnie od marca 2013 r. i tragedii pod Broad Peakiem. Trudno było nie zainteresować się tym tematem skoro polscy himalaiści pierwszy raz w historii zagościli we wszystkich ogólnopolskich mediach. Głównie dlatego, że wówczas w wysokich górach wydarzył się dramat.

Broad Peak. Niebo i piekło” otwiera rany

Książka „Broad Peak. Niebo i piekło” wraca do tamtych wydarzeń. Jak można przeczytać na tylnej stronie okładki autorzy „starają się odpowiedzieć na pytanie czy tragedia na Broad Peak kładzie kres polskiemu himalaizmowi w takiej formie, w jakiej go dotąd znaliśmy”. To jednak nie wszystko. Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński próbują wskazać jakie błędy podczas wyprawy zostały popełnione. Analizują też, czy krytyka jaka wylała się na Adama Bieleckiego i Artura Małka, była słuszna. Wiele miejsca poświęcono również etyce w polskim himalaizmie.

Fakty, fakty i jeszcze raz fakty

Największą siłą książki „Broad Peak. Niebo i piekło” jest to, że autorzy chcą być obiektywni i przy tym przedstawiają jak najwięcej faktów. W tym celu zdecydowali się na rozmowę ze wszystkimi uczestnikami wyprawy, ich rodzinami i znajomymi (choć nie wszyscy chcieli lub mogli udzielić głosu). A o opinię w kwestii szczegółów wyprawy i fatalnie niedopracowanego raportu ją analizującego poprosili znanych polskich himalaistów. Śmiało można rzec, że jest to najbardziej rzetelna publikacja na temat tragedii pod Broad Peakiem.

Historia himalaizmu

Reportaż Dobrocha i Wilczyńskiego „Broad Peak. Niebo i piekło” to nie tylko wydarzenia z 2013 r. Autorzy przyjęli taką konstrukcję swojej książki, że przedstawiają historię polskiego himalaizmu. Jest ona co prawda skrócona, ale dzięki temu czytelnik może zorientować się w temacie i zainspirować.

Fachowa i rzetelna literatura faktu

Ponadto w reportażu zawarte są sylwetki czterech wspinaczy: Adama Bieleckiego, Macieja Berbeki, Tomasza Kowalskiego i Artura Małka. Wzbogacone o przedstawienie również Krzysztofa Wielickiego (kierownika wyprawy) jak i Artura Hajzera (organizatora). Moim zdaniem ukazanie ostatniej dwójki jest bezcelowe i za dużo nie wnosi, natomiast prezentacja himalaistów jest wartościowa, bo szeroko pokazuje jak byli przygotowani do wyprawy (doświadczenie, psychika i fizyczność). Ogrom pracy włożony w przygotowanie tej książki. Obiektywne podejście do tematu, który w 2013 r. podzielił środowisko górskie w Polsce. Bliska znajomość tematu przez autorów (Dobroch sam jest alpinistą, Wilczyński jest synem himalaisty). To wszystko sprawia, że „Broad Peak. Niebo i piekło” to fachowa literatura, w której nie brakuje faktów, emocji i konkretnych opinii. Idealna pozycja przed emisją filmu „Broad Peak”, który 9 września pojawił się w kinach.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”! 

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie!  

5/5 - (2 votes)

Czytelnik, recenzent i promotor literatury.

Na co dzień wydawca miejskiego portalu Radia Eska w Białymstoku. Zajmuje się bieżącymi sprawami dotyczącymi stolicy Podlasia, jak również całego regionu. Z mediami, wcześniej głównie sportowymi, związany od 2016 roku. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prywatnie wielki fan mediów społecznościowych, piłki nożnej oraz serialu „Przyjaciele”.

Kontakt: m.lopienski@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *