W jaki sposób odbieracie porażkę? Dla większości współczesnych ludzi jest ona czymś negatywnym. Costica Bradatan w książce „Pochwała porażki” pisze nawet, że „nie cieszy się ona u nas dobrą reputacją. Wywołuje w nas dyskomfort, pozbawia złudzeń i rozczarowuje”.
Materiał powstał dzięki współpracy autora recenzji z wydawnictwem PWN.
„Pochwała porażki” Costica Bradatan
W tym kontekście ta książka jest interesującą propozycją, bo pokazuje nam inny wymiar porażki. Costica Bradatan prowadzi nas przez wiele przykładów największych życiowych upadków, które ostatecznie zostały przekute w odczucie pokory. Idea autora jest bowiem bardzo prosta. Tylko porażka może wywołać w człowieku odczucie pokory, a to ostatecznie może doprowadzić nas do zajrzenia w głąb siebie.
Przeczytaj także: „REGUŁY NA CZAS CHAOSU” TOMASZ STAWISZYŃSKI – RECENZJA
„Pochwała porażki” to zatem podróż rozłożona na cztery rozdziały, gdzie każdy przedstawia inny typ porażki. Najmocniejszą częścią tej książki jest sposób, w jaki Costica Bradatan prowadzi swoją opowieść, bo autor przywołuje mnóstwo historii z życia pisarzy, filozofów, polityków. Jak można się domyślać, oparli oni swoje życie właśnie na porażce prowadzącej ostatecznie do pokory.
Autor na sam koniec tłumaczy się, dlaczego aż tyle historii wyciągnął i ma racje w tym, że tylko opowieści z życia realnych postaci są ciekawe i potrafią poruszyć czytelnika. Dzięki temu lektura zyskuje na atrakcyjności. W tym wszystkim jednak Costica Bradatan zachował pewną spójność, bo każdemu rozdziałowi przyświecała jedna wiodąca osoba. Nie będę zdradzał nazwisk, ale fani dobrej literatury będą wniebowzięci!
Pokora – czym się różni od upokorzenia?
„Pochwała porażki” to pozycja niezwykła nie tylko z uwagi na to, jak dużo poświęcono tu miejsca pokorze. Czym ona jest? Jak czerpać z niej siłę? Jak jest ważna w wyciąganiu wniosków z porażek? Czym różni się od upokorzenia? Jakie są oblicza porażki? Jak radzenie sobie z nią świadczy o człowieku? Odpowiedzi na te pytania tutaj znajdziecie.
Moim zdaniem bardzo dobrze wyszło też, że „Pochwała porażki” jest książką tak bogatą w historie z życia innych ludzi, bo wychodzi poza główny temat. Czytelnik przeczyta w niej chociażby o tym, co odróżnia inteligentnych od głupich, o największych pragnieniach ludzi, o diagnozie, która pokazuje, jak odwrócenie się ludzi od Boga doprowadziło do największych tragedii w Europie.
Ponadto Costica Bradatan bardzo ciekawie analizuje kapitalizm, który według niego zbudowany jest na porażce, wokół niej ciągle się kręci i to ona finalnie niszczy człowieka zapatrzonego w sukces materialny. Podobnie jest ze współczesnymi mediami, które gonią właśnie za negatywnym contentem, bo on zdecydowanie najbardziej przyciąga czytelnika.
„Pochwała porażki” Costica Bradatan – recenzja
„Pochwała porażki” nie jest lekturą łatwą z uwagi na sam fakt filozoficznego podejścia do zagadnienia, co ciekawe już na początku znajdziecie tu przestrogę, kto może odbić się od tej pozycji, oraz drugą część lektury, gdzie sama porażka i dochodzenie do pokory jest opisana bardziej enigmatycznie. Jednak historie osób przywołanych na kartach książki oraz nadanie całości kilku wymiarów sprawiają, że jest ona nie tylko ciekawa pod kątem zajrzenia w głąb siebie, ale też wartościowa światopoglądowo i historycznie.
Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, X-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!