Okładka książki "Reguły na czas chaosu" Tomasz Stawiszyński
Książka "Reguły na czas chaosu" Tomasz Stawiszyński

„Reguły na czas chaosu” Tomasz Stawiszyński – recenzja

„Reguły na czas chaosu” to inspirująca podróż przez współczesne wyzwania, przed którymi stawia nas świat. Tomasz Stawiszyński, filozof i eseista, znany z bestsellerowej „Ucieczki od bezradności”, przedstawia czytelnikom krótki przewodnik, jak odnaleźć równowagę w ciężkich czasach.

„Reguły na czas chaosu Tomasz Stawiszyński

„Reguły na czas chaosu”, książka Tomasza Stawiszyńskiego, określana jest jako krótki przewodnik dla tych, którzy czują lęk i niepewność. Sam sięgnąłem po nią w momencie, kiedy psychicznie nie czułem się zbyt dobrze. Rozglądając się za książkami na tegorocznych targach nie miałem wątpliwości, że będzie to zakup udany. Książki autorstwa Tomasza Stawiszyńskiego wielokrotnie były mi polecane w przeszłości, dlatego wiedziałem, że dzięki niej będę mógł choćby w jakimś stopniu odzyskać równowagę w tym pędzącym jak francuskie TGV świecie.

Przeczytaj także: „JAK BYĆ LEPSZYM CZŁOWIEKIEM” MICHAEL SCHUR – RECENZJA

„Reguły na czas chaosu” to zbiór jedenastu tekstów, w których Tomasz Stawiszyński zawarł cenne wskazówki. „Nie daj się uwieść apokalipsie”, „przestań się oburzać”, „nie ulegaj polaryzacji”, „przedkładaj myślenie nad działanie”, „czytaj książki”, „nie szukaj pewności”. Autor skupia się przede wszystkim na odpowiedzi na pytania, które wielu z nas zadaje sobie w obliczu aktualnych problemów. Jak utrzymać zdrowy rozsądek w rozemocjonowanym świecie? Jak nie dać się zwieść manipulacjom, które zalewają nas ze wszystkich stron? Jak kultywować w sobie spokój, zamiast przenosić konflikty na zewnątrz? Jak kierować się racjonalnością, a nie tożsamością?

Spojrzeć na rzeczywistość z dystansem

Tomasz Stawiszyński pokazuje swoje spojrzenie na rzeczywistość, często odwołując się do filozofii i tekstów kultury. Jego głównym przesłaniem jest to, że kluczem do sensownego i pożytecznego działania jest zrozumienie tego, jak działa współczesny świat. Jednocześnie to spotkanie z filozoficznymi kwestiami jest podane w bardzo przystępnej formie. Często jednak ma się wrażenie, że eseista przedstawia jedynie zarys problemu. Ciekawym w tej sytuacji zabiegiem było zamieszczenie pod koniec każdego tekstu wybranych artykułów lub wcześniej wydanych książek innych autorów. Te w niektórych przypadkach posłużyły mi za uzupełnienie poruszonego problemu.

Okładka książki "Reguły na czas chaosu" Tomasz Stawiszyński
Książka „Reguły na czas chaosu” Tomasz Stawiszyński

Autor bestsellerowej „Ucieczki od bezradności” zachęca do głębokiego zastanowienia się nad tym, komu i czemu ufamy w obliczu ogólnoświatowej wojny informacyjnej, kryzysu ekonomicznego i globalnego ocieplenia. Wskazuje, że ważne jest spojrzenie na rzeczywistość z odpowiednim dystansem, ale jednocześnie z dużą dozą wrażliwości. Książka pokazuje, jak zachować ten umiar, a ja po jej lekturze poczułem się pewniej. „Reguły na czas chaosu” nie tylko analizuje wspomniane problemy, ale także oferuje praktyczne rady i reguły dla tych, którzy pragną utrzymać równowagę w trudnych czasach. Kluczem do uniknięcia manipulacji i konfliktów jest głęboka refleksja nad własnymi reakcjami.

Głęboka i krytyczna refleksja

Książka Tomasza Stawiszyńskiego przyciąga czytelnika szybkim tempem, czasem może nawet zbyt szybko pędzimy przez te jedenaście reguł. Autor podejmuje tematykę przemijania, śmierci oraz prób jej uniknięcia, rozwlekając te wątki na kilka rozdziałów. Mam jednak wątpliwości, czy każda z reguł trzymała równy, wysoki poziom. W pewnej chwili stwierdziłem nawet, że wolałbym mniej rozdziałów kosztem ich większego rozwinięcia.

Przeczytaj także: „BUNT I AFIRMACJA. ESEJ O NASZYCH CZASACH” BRONISŁAW WILDSTEIN – RECENZJA

Należy jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz. Tomasz Stawiszyński zapewnia, że reguły prezentowane w książce mają na celu przede wszystkim zmuszenie czytelnika do głębokiej i krytycznej refleksji nad swoim życiem. Możemy więc dojść do wniosku, że nie zawsze warto ślepo podążać za tymi zasadami. Wszystko zależy od naszej indywidualnej interpretacji, a następnie subiektywnej oceny.

„Reguły na czas chaosu” Tomasz Stawiszyński – recenzja

„Reguły na czas chaosu” to lektura, która wzbudza przemyślenia, inspiruje do działania i przypomina, że nawet w najtrudniejszych chwilach możemy odnaleźć spokój i sens. Tomasz Stawiszyński prezentuje trzeźwe podejście do życia w dobie niepewności. To czyni tę książkę również przewodnikiem po drodze do zrozumienia nie tylko świata, ale również i siebie.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również: KSIĄŻKI NA JESIEŃ – CO WARTO PRZECZYTAĆ!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *