Okładka książki "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanna Gierak-Onoszko
Książka "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanna Gierak-Onoszko

Książka „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko przeleżała na moim regale długi czas, zanim po nią sięgnąłem. Teraz żałuję, bo to jedna z najlepszych książek z gatunku reportaż, jakie przeczytałem w życiu.

„27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanna Gierak-Onoszko

Książkę Joanny Gierak-Onoszko na swoim regale miałem od trzech lat. Przez ten czas powieść przewijała się od jednej półki do drugiej, dopiero wyprowadzka spowodowała, że wreszcie przyszła kolej na „27 śmierci Toby’ego Obeda”. I nawet napis, że książka została wyróżniona przez czytelników w 2020 roku nie podziałała tak, aby po nią sięgnąć. W sumie nie wiem dlaczego zawsze moje oko przyciągała inna lektura. I teraz po tych trzech latach czuję się niczym rażony piorunem, wstrząśnięty, że miałem taką perełkę na regale, a leżała zakurzona.

„27 śmierci Toby’ego Obeda” autorstwa Joanny Gierak-Onoszko to poruszający reportaż o mrocznych kartach kanadyjskiej historii, związanych z systemem szkół z internatem dla rdzennych mieszkańców. Autorka, spędziwszy dwa lata w Kanadzie, przybliża losy ludzi, którzy przetrwali brutalny rozdział od swoich rodzin i przymusową asymilację w imię chrześcijańskiej edukacji.

Przeczytaj również: „Trzymaj się z dala, kochanie” Konrad Piskała – recenzja

Joanna Gierak-Onoszko pokazuje za pomocą historii nie tylko Toby’ego Obeda, jak te wydarzenia odbiły się na kolejnych pokoleniach. Autorka nie tylko przywołuje tragedie minionych lat, ale również stawia pytania o odpowiedzialność i możliwość pojednania przez obecne pokolenia. Pisarka prezentuje obraz kraju, który stara się rozliczyć z przeszłością, jednak pozostaje uwikłany w skomplikowane procesy uzdrawiania i naprawy krzywd. Reportaż burzy obraz Kanady jako krainy dobrobytu i tolerancji, i ukazuje bolesne historie rdzennych społeczności, które przez dekady były marginalizowane oraz pozbawiane swojej tożsamości.

Skomplikowana historia Kanady

„27 śmierci Toby’ego Obeda” to przede wszystkim świetna praca reporterska i dotarcie do wielu wstrząsających informacji w temacie systemu szkół z internatem dla rdzennych mieszkańców. Powieść imponuje zarówno rzetelnością, jak i wrażliwością autorki. Dzięki wnikliwym rozmowom, badaniom i zaangażowaniu autorki, otrzymaliśmy książkę pełną skomplikowanych i niewygodnych odpowiedzi na pytania odnośnie do przeszłości Kanady. W tle opowieści pojawia się także współczesna Kanada, postrzegana przez pryzmat popularności premiera, Justina Trudeau, który promuje wizerunek nowoczesności i postępu, podczas gdy bolesne kwestie historyczne wciąż czekają na rozliczenie.

Okładka książki "27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanna Gierak-Onoszko
Książka „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanna Gierak-Onoszko

Książka jest poruszająca i zmusza do refleksji na temat rdzennej ludności Kanady i odpowiedzialności współczesnych społeczeństw za przeszłe krzywdy. Niewyobrażalne krzywdy, które przynosiły ból podczas lektury i sprawiały, że musiałem „rozchodzić” przyswojone informacje po każdym rozdziale. I to też książka, która rozdziera z szat tę piękną Kanadę, którą większość z nas ma w swoich wyobrażeniach.

Ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej nadaje się do lajkowania”. To zdanie szczególnie zapamiętałem podczas lektury, ponieważ świetnie oddaje to, z jakim nastawieniem sięgałem po tę książkę, a potem ją odkładałem na półkę.

Jedyne, do czego mógłbym się przyczepić, to zauważalna chaotyczność lektury, szczególnie widoczna w jej drugiej połowie. Do tego dochodzi powtarzanie tych samych historii w kilku rozdziałach, za czym nie przepadam w tego rodzaju książkach. Momentami również prosiło się o przedstawienie wydarzeń z różnych punktów widzenia, które mogłyby się przyczynić do szerszego zrozumienia tematu.

„27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanna Gierak-Onoszko – recenzja

Widząc okładkę książki „27 śmierci Toby’ego Obeda” nie spodziewałem się, że w środku znajdę tyle zła, wyrządzonej krzywdy i bólu sprawionego drugiemu człowiekowi. Nie wiem, co najbardziej zaskoczyło mnie w tej książce, bo na każdym kroku pojawiało się coś nowego, coś równie przerażającego. To książka z cyklu, czytasz i chcesz wierzyć, że to jednak fantastyka, że to nie wydarzyło się naprawdę.

Lektura autorstwa Joanny Gierak-Onoszko to poruszający reportaż, który bada historię życia Toby’ego Obeda, człowieka, który stał się ofiarą systemu społecznego i państwowego. To ważna książka, która zasługuje na uwagę zarówno ze względu na swoją treść, jak i formę.

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights