„Taki dobry chłopak” autorstwa Hanny Dobrowolskiej to reportaż, który próbuje odpowiedzieć na jedno kluczowe pytanie: dlaczego? Autorka zbadała jedną z najbardziej wstrząsających spraw kryminalnych w Polsce, oferując pełen obraz rzeczywistego wydarzenia – historii, która rozegrała się naprawdę, a nie jest jedynie fabułą kryminału.
Materiał powstał dzięki współpracy z wydawnictwem HARDE.
„Taki dobry chłopak” Hanna Dobrowolska
3 lutego 2016 roku Kajetan Poznański, 27-letni bibliotekarz z wyższym wykształceniem, zamordował przypadkowo wybraną ofiarę – 31-letnią lektorkę języka włoskiego, Kasię. Kobieta, która przygotowywała się do wyjazdu do swojego partnera we Włoszech, zgodziła się na dodatkową lekcję z Poznańskim, aby zarobić na podróż. Niestety, nie zdążyła spełnić swoich planów, ponieważ spotkanie zakończyło się tragedią. Wydarzenie to wstrząsnęło zarówno Polską, jak i Europą.
Przeczytaj również: „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanna Gierak-Onoszko – recenzja
Autorka książki, Hanna Dobrowolska, przeanalizowała tysiące stron akt sprawy, rozmawiała z ekspertami z dziedziny psychiatrii i prawa oraz osobami z otoczenia Kajetana Poznańskiego, aby zrozumieć motywy tej zbrodni. „Taki dobry chłopak” to przede wszystkim próby odpowiedzi na pytania o to, jak człowiek o wysokiej wrażliwości i wykształceniu mógł dopuścić się tak brutalnego czynu. Czy w każdym z nas może drzemać mroczna strona zdolna do tak skrajnych czynów?
Co siedzi w głowie Kajetana Poznańskiego?
Hanna Dobrowolska, jako doświadczona dziennikarka sądowa, dotarła do niepublikowanych nigdzie wcześniej akt sprawy, rozmawiała z psychologami, prokuratorami oraz osobami z otoczenia Poznańskiego. Książka jest napisana w (jakby to dziwnie nie brzmiało) dosyć przystępny jak na tematykę sposób, co sprawia, że mimo ciężkiego tematu, czyta się ją szybko. Dzięki umiejętnie poprowadzonej narracji śledzimy historię w uporządkowany sposób – od momentu zatrzymania mordercy, przez przygotowania do procesu, aż po sam proces. Warto zwrócić uwagę, że autorka prezentuje jedynie fakty, dowody i opinie ekspertów. Ocenę postępowania Kajetana Poznańskiego i tego, czy chociażby można go było uznać za niepoczytalnego, zostawia nam.
Książka nie tylko opisuje brutalne okoliczności zbrodni, ale przede wszystkim stara się zgłębić psychikę sprawcy. Hanna Dobrowolska z pomocą psychologów pracujących przy sprawie bada mechanizmy psychologiczne i społeczne, które mogły doprowadzić do tak brutalnego czynu. Dociera również do akt sprawy, a także do trafnej „Pozaprocesowej opinii psychologicznej”, czyli portretu psychologicznego Poznańskiego, stworzonego przez psycholożki już kilka godzin po dokonaniu morderstwa.
Oprócz tego odnajdziemy tu wypowiedzi bliskich osób Kajetana, jego wpisy, wiersze, czy listy, pozwalające poznać charakter mężczyzny. Autorka analizuje życie Kajetana Poznańskiego, jego relacje z rodziną i znajomymi, co pozwala w jakiś sposób zrozumieć, jak „zwykły” bibliotekarz mógł stać się mordercą. Z tego względu, a także zważając na samo oblicze sprawy, reportaż momentami jest przytłaczający, ale wciąż wprost idealny dla miłośników true crime.
Książka jest niezwykle interesująca, czyta się ją w równie interesujący sposób, co słucha podcastów kryminalnych. Ale cała sprawa Kajetana Poznańskiego jest niebywale przerażająca, od której nie raz i nie dwa przebiegły mi po plecach ciarki. Zawiera ona brutalne opisy i trudne do przetrawienia fakty dotyczące zbrodni i zamiarów Kajetana Poznańskiego, co czyni ją lekturą dla osób o mocnych nerwach. Rozpoczynając lekturę tej książki i czytając o dokonanej zbrodni, po jakichś 50 stronach dotarło do mnie, że to nie jest jeden z fikcyjnych kryminałów. To się wydarzyło naprawdę. Na jednym z warszawskich osiedli. Ofiara również była przypadkowa. To mógł być każdy z nas.
Co również jest przerażające, to przedstawiony w książce proces Kajetana Poznańskiego i jego brak poczucia winy, brak wyrażenia skruchy oraz przede wszystkim to, co początkowo planował zrobić z ciałem ofiary. Z upływem lektury, po przeczytaniu wielu analiz psychiatrów, zachowaniu mordercy w zakładzie karnym, miałem nadzieję na najwyższy wyrok i to, że mężczyzna nigdy ponownie nie wyjdzie na wolność i nie zagrozi już nikomu.
„Taki dobry chłopak” Hanna Dobrowolska – recenzja
„Taki dobry chłopak” Hanny Dobrowolskiej to przerażający reportaż na temat jednej z najbardziej znanych spraw ostatnich lat. To także szczegółowa analiza sprawcy morderstwa. Takiej sprawy kryminalnej jeszcze w Polsce nie było i po lekturze tej książki mogę stwierdzić, że nie jest to żaden banał. Dodatkowo, myślę, że na sprawie Kajetana Poznańskiego i książce Hanny Dobrowolskiej skorzystają kolejne pokolenia studentów prawa, przyszłych prokuratorów, aplikantów adwokackich i sędziów.
„Taki dobry chłopak” to próba znalezienia odpowiedzi na jedno pytanie: dlaczego? Hanna Dobrowolska wykonała kawał dobrej roboty reporterskiej, a ja jestem (poza tym że przerażony) to usatysfakcjonowany podejściem do tematu, ogromem pracy włożonym przez autorkę, a co za tym idzie, odpowiedzią na nurtujące pytanie.
Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, X-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!