Okładka książki "Sprawa honoru" Lynne Olson, Stanley Cloud
Książka "Sprawa honoru" Lynne Olson, Stanley Cloud

„Sprawa honoru” to bardzo dobrze napisana historia pilotów Dywizjonu Kościuszkowskiego. Książka opisuje również tragedię naszego kraju, porzuconego przez sojuszników prosto w paszczę agresora. Lektura pozycji Lynne Olsona i Stanleya Clouda wstrząsa współczesnym czytelnikiem. Dodatkowo wzbudza refleksję na temat patriotyzmu, wojny i zwyczajności czasów pokoju. Traktuje ona również o losie człowieka wplątanego w konflikt i kreśli wzorzec ludzkich zachowań.

„Sprawa honoru” Stanley Cloud, Lynne Olson

Jesienią 2018 roku byliśmy świadkami głośnej kampanii reklamowej odnośnie dwóch filmów, które przedstawiały burzliwą historię Dywizjonu 303. Sama liczba produkcji, opisujących losy polskich pilotów w Bitwie o Anglię świadczy o nośności tematu, w związku z tym na naszym rynku pojawiła się pozycja: „Sprawa honoru”. Już na samym początku trzeba wspomnieć, że małżeństwo byłych korespondentów Białego Domu, Lynne Olson i Stanleya Clouda, blisko 15 lat temu wydało książkę o tym samym tytule w języku angielskim.

Przeczytaj także: „V2” ROBERT HARRIS – RECENZJA

Opisywana pozycja traktuje m.in. o heroizmie ludzi, którzy w godzinach największej próby mieli jeden cel: walczyć o wolność ukochanej ojczyzny. Za wszelką ceną i w każdy możliwy sposób, nie bacząc na konsekwencje. Dlatego pewnym paradoksem jest to, że to amerykańscy, a nie polscy autorzy tak znakomicie wgłębili w zawiłe losy naszego kraju i narodu. Ciekawy jest już sam wstęp, w którym Lynne Olson i Stanley Cloud wyjaśniają swoje motywacje: początkowo chcieli opisać tylko losy pilotów, ale im głębiej kopali w źródłach historycznych, zdawali sobie sprawę z powagi tematu.

Odmienne spojrzenie na naszą historię

Amerykańscy autorzy opowieść o Polsce podzielili na dwie części: Exodus i Zdradę. Pierwsza ukazuje losy polskich pilotów z Dywizjonu Kościuszkowskiego, zaczynając od historii jego powstania, poprzez kampanię wrześniową aż do bitwy o Anglię. Drugi, zdecydowanie bardziej smutny, można traktować jako zarys dziejów naszego kraju podczas II Wojny Światowej, kończąc na konferencji w Jałcie. W tej ostatniej części, na tle głównych wydarzeń, przewijają się bohaterowie poprzedniej części.

Okładka książki "Sprawa honoru" Lynne Olson, Stanley Cloud
Książka „Sprawa honoru” Lynne Olson, Stanley Cloud

Wskazując najmocniejszą część „Sprawy honoru” muszę odwołać się do tego paradoksu, o którym wspomniałem na początku. Narodowość autorów wpływa na odmienne spojrzenie na naszą historię. Dlatego II wojna światowa, Polska i jej losy w tym konflikcie pokazano oczami Brytyjczyków, Amerykanów i Francuzów. Pozytywem jest również to, że nasza historia, tak niejednoznaczna i zawiła, ukazana jest w obiektywny sposób: bez naszych narodowych podziałów i skrajnych emocji.

Refleksje na temat wojny

Ważną częścią „Sprawy honoru” jest sposób narracji autorów oraz ich stosunek do opisywanych wydarzeń. Lynne Olson i Stanley Cloud napisali książkę historyczną, ale sama pozycja nie nuży szczegółowością, chociaż sama nie jest tych szczegółów pozbawiona. To niezwykle ważne, aby ten balans odpowiedni balans został zachowany. Jego konsekwencją jest ciekawa, pasjonująca lektura. Tym samym Amerykanie przystępnie prowadzi czytelnika przez meandry historii oraz liczne zwroty akcji wynikające z różnych strategii działań wojennych. Nie zapominają o życiu piątki pilotów, które po opuszczeniu kokpitów samolotów było bujne, ale i smutne.

Przeczytaj także: „MALARZ DUSZ” ILDEFONSO FALCONES – RECENZJA

Kolejnym walorem tej książki jest to, że autorzy mimo odmiennej narodowości nie szczędzili słów krytyki dla zachowawczej polityki Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów, którzy łatwo oddali Polskę w ręce Stalina. Jednocześnie Lynne Olson i Stanley Cloud bardzo szczegółowo i barwnie opisali losy piątki pilotów Dywizjonu 303. Młodych chłopaków, którzy doświadczyli osobistej tragedii i przyszło im walczyć w obronie ojczyzny. Ich tragizm głęboko mnie poruszył. Lektura całości rozbudziła refleksję na temat wojny i losów człowieka, który został w nią zamieszany.

„Sprawa honoru” Stanley Cloud, Lynne Olson – recenzja

„Sprawa honoru” to bardzo dobrze napisana historia pilotów Dywizjonu Kościuszkowskiego. Książka opisuje również tragedię naszego kraju, porzuconego przez sojuszników prosto w paszczę agresora. Lektura pozycji Lynne Olson i Stanley Cloud wstrząsa współczesnym czytelnikiem. Dodatkowo wzbudza refleksję na temat patriotyzmu, wojny i zwyczajności czasów pokoju.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Marcin Łopienski

Czytelnik, recenzent i promotor literatury. Na co dzień wydawca miejskiego portalu Radia Eska w Białymstoku. Zajmuje się bieżącymi sprawami dotyczącymi stolicy Podlasia, jak również całego regionu. Z mediami, wcześniej głównie sportowymi, związany od 2016 roku. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prywatnie wielki fan mediów społecznościowych, piłki nożnej oraz serialu „Przyjaciele”. Kontakt: m.lopienski@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights