„Jak być lepszym człowiekiem” Michael Schur recenzja
okładka książki "Jak być lepszym człowiekiem" Michael Schur
Książka "Jak być lepszym człowiekiem" Michael Schur

Nie przepadam za poradnikami, nigdy nie interesowała mnie filozofia. Mimo to „Jak być lepszym człowiekiem” autorstwa Michaela Schura okazało się wciągającym przewodnikiem po świecie etyki.

Materiał powstał dzięki współpracy z wydawnictwem Albatros.

Jak być lepszym człowiekiem” Michael Schur

Większość z nas myśli o sobie jako o dobrych ludziach. Czy zawsze potrafimy bezbłędnie wskazać, co jest dobre, a co złe? We współczesnym świecie na każdym kroku czyhają na nas trudne decyzje. Czy za każdym razem będziemy mogli powiedzieć, że postąpiliśmy według nas słusznie? A jeśli tak, to czy na pewno w zgodzie z ogólnie przyjętymi normami? Czy aby na pewno potrafimy oddzielić dobro od zła?

Przeczytaj także: Umberto Eco – TOP 3 najlepszych powieści autora

Michael Schur zaczyna od najprostszych pytań, takich jak: „Czy powinienem uderzyć kumpla w twarz bez powodu?”. Aż dochodzi do najbardziej złożonych problemów etycznych. Czy mogę zachwycać się pięknym dziełem sztuki, jeśli jego autor był okropnym człowiekiem? Ile pieniędzy powinienem przekazywać na cele charytatywne? Po co w ogóle zawracać sobie głowę czynieniem dobra, jeśli nie spotka nas kara za zło? Nie mogło zabraknąć również eksperymentu myślowego w etyce, czyli popularnego dylematu wagonika.

Mnóstwo humoru mimo poważnych tematów

Michael Schur to współtwórca seriali „Dobre miejsce”, „Parks and Recreation” i amerykańskiej wersji „Biura”. Korzystając z tej wiedzy, nie mogłem nie spodziewać się lektury lekkiej, humorystycznej oraz często zahaczającej o granice absurdu. Autor swobodnie korzysta ze skarbnicy dwóch i pół tysiąca lat światowej myśli filozoficznej. W pomysłowy i zabawny sposób opowiada o tak poważnych tematach jak deontologia, utylitaryzm, ubuntu i wiele innych.

Przeczytaj także: „Family Guy. Za kulisami” Frazier Moore – recenzja

Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu ten specyficzny humor przypadnie do gustu. Sam pierwszy sezon „Biura” oglądałem z lekkim zażenowaniem. W „Jak być lepszym człowiekiem” mowa przecież o bardzo ważnych tematach, w których trzeba zachować powagę. Czasem tego humoru czy satyry jest aż za dużo. Momentami wstawki Michaela Schura trącą żenadą. Generalnie jednak muszę przyznać, że pisarz potrafi opowiadać i wyjaśniać trudne zagadnienia w prosty i przystępny sposób. Sądziłem, że przebrnięcie przez tę książkę będzie bardziej wymagające. Miło było pozytywnie się zaskoczyć.

„Jak być lepszym człowiekiem” Michael Schur – recenzja

Czy możemy stać się lepszymi ludźmi po lekturze książki Michaela Schura? To już zależy od każdego człowieka i tego, jak bardzo poważnie potraktował tę lekturę. Dla mnie, osoby skutecznie uciekającej od filozofii w codziennym życiu, była to ciekawa przejażdżka po podstawach etyki. Do tego często pojawił mi się na twarzy uśmiech. „Jak być lepszym człowiekiem” to lektura niezobowiązująca, ale z której mogłem zachować coś dla siebie na przyszłość.

Aha, i jeszcze przypomniałem sobie, żeby wrócić do oglądania „Biura”.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights