Okładka książki "Family Guy. Za kulisami" Frazier Moore
Książka "Family Guy. Za kulisami" Frazier Moore

„Family Guy. Za kulisami” Frazier Moore – recenzja

Serial „Family Guy” kończy właśnie 24 lata. Przed Wami recenzja wyjątkowej książki autorstwa Faziera Moore’a. „Family Guy. Za kulisami” to niezbędnik każdego fana Petera Griffina i jego rodziny.

Family Guy. Za kulisami” Frazier Moore

Dokładnie 31 stycznia 1999 roku światło dzienne ujrzał serial „Family Guy”, znany w Polsce po prostu jako „Głowa rodziny”. Animowana produkcja szybko zyskała wiernych zwolenników, ale także przeciwników. Pełno w niej kontrowersji, gagów, niesmacznych scen, specyficznego poczucia humoru. Nie brakuje również poglądów politycznych, retrospekcji czy sytuacji szokujących, wbrew pozorom nie nadających się do pokazania na ekranie. Mimo wszystko jest to pozycja kultowa i ponadczasowa, którą do dziś ogląda wielu fanów. Przede wszystkim dla nich jest stworzona książka „Family Guy. Za kulisami” autorstwa Faziera Moore’a.

Przeczytaj także: „HISTORIA PEWNEGO KOTA” LAURA AGUSTI – RECENZJA

Sztuka tworzenia

Ten przepięknie wydany album rozpoczynamy od kilku słów wstępu od Setha MacFarlane’a, czyli twórcy serialu. Potem jednak rozpoczyna się jazda bez trzymanki. Storyboardy, projekty garderoby, fotografie źródłowe, dziesiątki szkiców. Przede wszystkim krok po kroku opisany jest cały proces związany z powstawaniem serialu. Co było potrzebne do stworzenia „Głowy rodziny”? Jak tworzono najbardziej kultowe sceny? Przekonujemy się na własne oczy, jak żmudne i trudne jest skonstruowanie każdego odcinka. Seth MacFarlane towarzyszy nam w tej podróży i wyjawia smaczki z pracy nad poszczególnymi odcinkami. A tych jest naprawdę wiele i powinno usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagających fanów.

Fenomen, którego możemy poznać od środka

Mogę się mylić, lecz chyba żadnego serialu i jego kultowych postaci nie zaprezentowano w tak efektowny sposób. Mam na myśli przede wszystkim proces tworzenia bohaterów „od kuchni”, a także graficzną stronę tej pozycji. „Family Guy. Za kulisami to nie tyle książka z gatunku literatury faktu, ile bogato ilustrowany album przedstawiający historię serialu. Lektura została oprawiona w twardą okładkę i duży format. Dodatkowo całość wydrukowano na papierze kredowym. Mam wrażenie, że obrazki spełniają tu o wiele większą rolę niż tekst. Jeśli miałbym się o coś przyczepić, to o przekład, który momentami mógłby stać na wyższym poziomie.

Przeczytaj także: UMBERTO ECO – TOP 3 NAJLEPSZYCH POWIEŚCI AUTORA

Family Guy. Za kulisami” Frazier Moore – recenzja

W Internecie można znaleźć wiele zestawień decydujących, który serial animowany jest najlepszym w historii. „Głowy rodziny” nie może w takim rankingu zabraknąć. Jako fan tej produkcji, cieszę się, że powstał tak pięknie wydany album poświęcony Peterowi Griffinowi i jego przygodom. To perełka wśród moich wszystkich pozycji na regale. Każdy fan serialu powinien zaznajomić się z „Family Guy. Za kulisami” autorstwa Frasiera Moore’a. Lecz nie tylko. Osoby zafascynowane telewizyjnymi produkcjami, kulisami powstania klasyka czy szkicujący zawodowo ciekawi pracy nad taką produkcją znajdą w tej pozycji wiele dobrego dla siebie.

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, Twitterze Instagramie!

5/5 - (1 vote)

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *