„Mecz to pretekst” Michała Kołodziejczyka i Anity Werner to reportaż o wpływie futbolu na społeczności w rejonach napięć i konfliktów, gdzie piłka nożna wykracza. To książka nie tylko dla fanów piłki nożnej, lecz dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć społeczne i kulturowe mechanizmy świata – bo „mecz to tylko pretekst”.
„Mecz to pretekst” Michał Kołodziejczyk, Anita Werner
Piłka nożna, choć nie musi być pasją każdego, wywiera głęboki wpływ na ludzi i społeczności, dając kibicom możliwość wyrażenia emocji – od radości, poprzez frustrację, aż po poczucie przynależności politycznej lub kulturowej. Przez wiele miesięcy Michał Kołodziejczyk i Anita Werner obserwowali, jak futbol oddziałuje na mieszkańców sześciu różnych krajów, zwłaszcza tych żyjących w miejscach napięć i konfliktów. Na trybunach i w drużynach piłkarskich dostrzegali odzwierciedlenie społecznych i politycznych podziałów, docierając do miejsc i ludzi, których głosy są często marginalizowane.
Przeczytaj również: „30 lat Ligi Mistrzów. Tom 1” Leszek Orłowski – recenzja
Efektem tych podróży i rozmów z wybitnymi piłkarzami, politykami i ikonami futbolu jest książka, która sięga poza sport i pokazuje, jak futbol może tłumaczyć złożoność współczesnego świata. „Mecz to pretekst” to propozycja nie tylko dla kibiców, ale dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć społeczne i polityczne mechanizmy w szerszym kontekście.
Mniej futbolu, więcej polityki
„Mecz to pretekst” Michała Kołodziejczyka i Anity Werner to książka, którą przeczytałem kilka lat temu. Jako fan piłki nożnej i raczej tych najlepszych europejskich lig często nie ma się świadomości, mimo jakich trudności gra się w futbol w niektórych częściach kontynentu. Dlatego też mimo upływu czasu ta lektura nadal pozostawała w mojej świadomości. Pamiętałem też doskonale, do jakich krajów podróżowali autorzy w celu napisania pierwszej części książki, co pokazuje, że nie jest to jedna z wielu książek o futbolu.
Właśnie o tym chciałbym teraz wspomnieć, bo „Mecz to pretekst” nie jest typową książką o futbolu; tego futbolu jest tu naprawdę mniej niż można się było spodziewać. To raczej refleksja nad tym, jak piłka nożna może być źródłem nadziei i siły. Autorzy przedstawiają sześć historii z różnych zakątków świata, gdzie futbol staje się pretekstem do mówienia o wojnie, polityce i ludzkich tragediach. Spotykają się z osobami, które przeżyły tragiczne wydarzenia albo konflikty i pokazują, jak sport może łączyć ludzi, i dawać im nadzieję na lepsze jutro.
Muszę jednak z rozczarowaniem przyznać, że nie każda historia była równie ciekawa. Lektura okazała się więc dosyć mocno nierówna i chaotyczna. Co może dziwić, spoglądając na nazwiska autorów książki. Ponadto w przypadku niektórych rozdziałów miałem wrażenie, że brakowało im szerszego spojrzenia, a przedstawiana rzeczywistość irytowała zbyt dużą subiektywnością. Wyglądało to tak, jakby rozmówcy i tematy były dobierane z myślą o potwierdzeniu wcześniej przyjętej tezy. A szkoda, ponieważ potencjał był większy.
„Mecz to pretekst” Michał Kołodziejczyk, Anita Werner – recenzja
„Mecz to pretekst” Michała Kołodziejczyka i Anity Werner nie jest tylko dla fanów sportu – to lektura dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć temat narodowości. Autorzy używają futbolu jako pretekstu, by pokazać, że dla wielu krajów narodowa tożsamość nadal jest kluczowa. I choć „Mecz to pretekst” nie wystrzega się wad i mam kilka zastrzeżeń do doświadczonych dziennikarzy, to mimo wszystko książka pokazuje, że futbol to coś więcej niż sport – to lustro, w którym odbijają się społeczne i polityczne napięcia.
Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, X-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!