Patrick Smith w lekki i przyjemny sposób opowiedział o pracy pilota i zgłębił tajniki lotnictwa. „Pilot ci tego nie powie” to książka dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o najbezpieczniejszym środku transportu na Ziemi. Format książki oraz przystępny język autora sprawi, że podczas lektury każdy znajdzie coś dla siebie.
Materiał powstał dzięki współpracy z księgarnią selkar.pl.
Transport lotniczy jest jednym z najbezpieczniejszych środków komunikacji. A jednak osoby, które latają regularnie bądź mają ten pierwszy raz dopiero przed sobą z często wielkim przerażeniem myślą o podróżach samolotami. Ja należę do tej drugiej grupy. Moja jedyna styczność z tym środkiem to oglądanie dokumentalnego serialu „Katastrofy w przestworzach” czy śledzenie kanału na Youtube pod tytułem „Turbulencja”. Dlatego z wielką przyjemnością sięgnąłem po pozycję „Pilot ci tego nie powie”. Dzięki temu dowiedziałem się wiele o samych samolotach, liniach lotniczych, pracy pilotów w kabinie czy personelu na lotniskach.
Patrick Smith to amerykański pilot z wieloletnim doświadczeniem i autor popularnej strony internetowej askthepilot.com. Przez dziesięć lat na łamach portalu Salon.com pisał artykuły o podróżach powietrznych. Wystąpił w kilkuset programach radiowych i telewizyjnych, a jego wypowiedzi są regularnie cytowane w materiałach publikowanych na całym świecie. Od 1990 roku lata samolotami towarowymi i pasażerskimi zarówno na liniach krajowych, jak i na trasach międzykontynentalnych.
Tytuł „Pilot ci tego nie powie” wskazuje, że w książce pojawią się tematy budzące kontrowersje, a nawet wzbudzające skrajne emocje, rodem wzięte ze wspomnianych odcinków serialu emitowanego na National Geographic. Pozycja jest podzielona na siedem rozdziałów, które obejmują część historyczną i historię autora związaną z jego dzieciństwem i początkami jego kariery. Największą część w każdej z nich zajmują odpowiedzi na pytania. I właśnie w nich dowiadujemy się wiele interesujących rzeczy. Zdarza się, że właśnie one często są źle interpretowane przez ludzi lub też błędnie przekazywane w mediach, nierzadko odstraszając osoby od korzystania z tego środka transportu.

Amerykanin opowiada przede wszystkim o tym, co dzieje się w lotnictwie w Stanach Zjednoczonych. I niejednokrotnie uśmiechnąłem się podczas lektury. Wszystko to za sprawą specyficznego humoru autora, który czasem niepotrzebnie chciał w swojej odpowiedzi rzucić żartem lub zabawną anegdotą. Cieszyło mnie jednak, że Patrick Smith użył przystępnego i prostego języka, który nie dość że ułatwił czytanie, ale również stworzył przyjemny klimat, pomagający rozluźnić się podczas zapoznawania się z kolejnymi mitami i ciekawostkami związanymi z lotnictwem.
Nie macie się czego obawiać, jeśli sądzicie, że autor w książce rozpisuje się nad sprawami technicznymi. Co prawda, w pewnym momencie zaczyna porównania Airbusa do Boeinga, ale struktura książki pozwala na ominięcie nudniejszych fragmentów, które występują również, gdy Smith skupia się na ocenie malowań amerykańskich samolotów. Pilot nie pokrywa tematu lotnictwa zbyt dogłębnie, a raczej skupia się na odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zwykłego pasażera. A w nich dowiecie się chociażby o klaskaniu po wylądowaniu i wiele wiele innych. Książka zawiera ponad 400 stron, więc z pewnością pojawi się pytanie, na które również pragnęliście odpowiedzi.
Patrick Smith jest rzeczowy, do tego nie koloryzuje ani nie pudruje rzeczywistości. Opowiada o zarobkach w swojej branży oraz długiej drodze, jaką musi przebyć kandydat na pilota. Jeśli trzeba, rozprawia o największych katastrofach lotniczych, błędach w procedurach czy przyszłości lotnictwa. Ze sposobu, w jakim autor pisze na temat swojej pracy można łatwo zauważyć, że lotnictwo jest jego pasją. I widać to niemal na każdym kroku.
Po przeczytaniu tej lektury można wywnioskować, że jednak nie taki diabeł straszny jak czasem przedstawia się lotnictwo w mediach. Strach ogarnia nas szczególnie, gdy na świecie wydarzy się katastrofa z udziałem samolotu. Podczas czytania „Pilot ci tego nie powie” z łatwością zapomnimy o największych mitach i stereotypach związanych z tym środkiem transportu. Lektura sprawi, że nie będziemy już tak bezinteresownie spoglądać w niebo, jeśli zobaczymy na nim lecący samolot.
Literatura faktu jak i inne gatunki w szerokiej ofercie znajdziecie na selkar.pl.
Kontakt: pawell@przeczytane.net