Okładka książki "Pilot ci tego nie powie" Patrick Smith
Książka "Pilot ci tego nie powie" Patrick Smith

„Pilot ci tego nie powie” Patrick Smith – recenzja

Patrick Smith w lekki i przyjemny sposób opowiedział o pracy pilota i zgłębił tajniki lotnictwa. „Pilot ci tego nie powie” to książka dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o najbezpieczniejszym środku transportu na Ziemi. Format książki oraz przystępny język autora sprawi, że podczas lektury każdy znajdzie coś dla siebie.

Materiał powstał dzięki współpracy z księgarnią selkar.pl.

„Pilot ci tego nie powie” Patrick Smith

Transport lotniczy jest jednym z najbezpieczniejszych środków komunikacji. A jednak osoby, które latają regularnie bądź mają ten pierwszy raz dopiero przed sobą z często wielkim przerażeniem myślą o podróżach samolotami. Ja należę do tej drugiej grupy. Moja jedyna styczność z tym środkiem to oglądanie dokumentalnego serialu „Katastrofy w przestworzach” czy śledzenie kanału na Youtube pod tytułem „Turbulencja”. Dlatego z wielką przyjemnością sięgnąłem po pozycję „Pilot ci tego nie powie”. Dzięki temu dowiedziałem się wiele o samych samolotach, liniach lotniczych, pracy pilotów w kabinie czy personelu na lotniskach.

Przeczytaj także: „SEKRETNE ŻYCIE DRZEW” PETER WOHLLEBEN – RECENZJA

Patrick Smith to amerykański pilot z wieloletnim doświadczeniem i autor popularnej strony internetowej askthepilot.com. Przez dziesięć lat na łamach portalu Salon.com pisał artykuły o podróżach powietrznych. Wystąpił w kilkuset programach radiowych i telewizyjnych, a jego wypowiedzi są regularnie cytowane w materiałach publikowanych na całym świecie. Od 1990 roku lata samolotami towarowymi i pasażerskimi zarówno na liniach krajowych, jak i na trasach międzykontynentalnych.

Wiedza i humor

Tytuł „Pilot ci tego nie powie” wskazuje, że w książce pojawią się tematy budzące kontrowersje, a nawet wzbudzające skrajne emocje, rodem wzięte ze wspomnianych odcinków serialu emitowanego na National Geographic. Pozycja jest podzielona na siedem rozdziałów, które obejmują część historyczną i historię autora związaną z jego dzieciństwem i początkami jego kariery. Największą część w każdej z nich zajmują odpowiedzi na pytania. I właśnie w nich dowiadujemy się wiele interesujących rzeczy. Zdarza się, że właśnie one często są źle interpretowane przez ludzi lub też błędnie przekazywane w mediach, nierzadko odstraszając osoby od korzystania z tego środka transportu.

Okładka książki "Pilot ci tego nie powie" Patrick Smith
Książka „Pilot ci tego nie powie” Patrick Smith

Amerykanin opowiada przede wszystkim o tym, co dzieje się w lotnictwie w Stanach Zjednoczonych. I niejednokrotnie uśmiechnąłem się podczas lektury. Wszystko to za sprawą specyficznego humoru autora, który czasem niepotrzebnie chciał w swojej odpowiedzi rzucić żartem lub zabawną anegdotą. Cieszyło mnie jednak, że Patrick Smith użył przystępnego i prostego języka. Nie dość że ułatwił czytanie, ale również stworzył przyjemny klimat, pomagający rozluźnić się podczas zapoznawania się z kolejnymi mitami i ciekawostkami związanymi z lotnictwem.

Latanie to pasja

Nie macie się czego obawiać, jeśli sądzicie, że autor w książce rozpisuje się nad sprawami technicznymi. Co prawda, w pewnym momencie zaczyna porównania Airbusa do Boeinga, ale struktura książki pozwala na ominięcie nudniejszych fragmentów, które występują również, gdy Smith skupia się na ocenie malowań amerykańskich samolotów. Patrick Smith nie pokrywa tematu lotnictwa zbyt dogłębnie, a raczej skupia się na odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zwykłego pasażera. A w nich dowiecie się chociażby o klaskaniu po wylądowaniu i wiele wiele innych. „Pilot ci tego nie powie” zawiera ponad 400 stron, więc z pewnością pojawi się pytanie, na które również pragnęliście odpowiedzi.

Przeczytaj także: „BROAD PEAK. NIEBO I PIEKŁO” – RECENZJA

Patrick Smith jest rzeczowy, do tego nie koloryzuje ani nie pudruje rzeczywistości. Opowiada o zarobkach w swojej branży oraz długiej drodze, jaką musi przebyć kandydat na pilota. Jeśli trzeba, rozprawia o największych katastrofach lotniczych, błędach w procedurach czy przyszłości lotnictwa. Ze sposobu, w jakim autor pisze na temat swojej pracy można łatwo zauważyć, że lotnictwo jest jego pasją. I widać to niemal na każdym kroku.

„Pilot ci tego nie powie” Patrick Smith – recenzja

Po przeczytaniu tej lektury można wywnioskować, że jednak nie taki diabeł straszny jak czasem przedstawia się lotnictwo w mediach. Strach ogarnia nas szczególnie, gdy na świecie wydarzy się katastrofa z udziałem samolotu. Podczas czytania „Pilot ci tego nie powie” z łatwością zapomnimy o największych mitach i stereotypach związanych z tym środkiem transportu. Lektura Patricka Smitha sprawi, że nie będziemy już tak bezinteresownie spoglądać w niebo, jeśli zobaczymy na nim lecący samolot.

Literatura faktu jak i inne gatunki w szerokiej ofercie znajdziecie na selkar.pl.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *