Książki
Książki

Premiery książek grudzień 2023. Po które nowości wydawnicze warto sięgnąć?

Grudzień przynosi ze sobą nowe, wyczekiwane premierowe tytuły, które zachwycą każdego miłośnika czytania. Dlatego w naszym comiesięcznym zestawieniu najciekawszych premier znajdziecie książki różnych gatunków. Zapraszamy was do kolejnego, pełnego literackich odkryć miesiąca.

Premiery książek grudzień 2023. Na co zwrócić uwagę?

Grudniowe premiery książkowe w roku 2023 to prawdziwa lawina nowości! Standardowo na początku miesiąca prezentujemy wam najciekawsze książki na grudzień 2023 roku. Wydawnictwa przygotowały kilka interesujących zapowiedzi wydawniczych. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie z poniższego zestawienia.

Aby ułatwić wam wybór, podzieliliśmy nowości książkowe na różne kategorie i wybraliśmy naszym zdaniem największe perełki. Poniżej przedstawiamy listę premierowych książek na grudzień 2023 roku wraz z krótkimi opisami przygotowanymi przez wydawców.

Nowości książkowe grudzień 2023 – literatura piękna

Okładka książki "Szczęście" Danielle Steel
Książka „Szczęście” Danielle Steel

Sabrina mieszka w górach z dwoma ukochanymi psami i odnosi ogromne sukcesy jako bestsellerowa pisarka. Ale za tą spokojną fasadą kryje się bolesna przeszłość – po trudnym dzieciństwie i dwóch nieudanych małżeństwach kobieta wreszcie czuje, że może być szczęśliwa. Po śmierci wujka została jedyną spadkobierczynią jego tytułu i dworku pod Londynem.

Zdeterminowana by szybko sprzedać posiadłość i wrócić do domu, Sabrina jest zaskoczona tym, jak dobrze czuje się w nowym miejscu i w towarzystwie porażająco przystojnego prawnika… i zaczyna sobie wyobrażać, jak wyglądałoby jej życie, gdyby zdecydowała się zostać.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Znak Literanova.

Okładka ksiażki "Maria Jolanta Wilczurówna" Katarzyna Echt
Książka „Maria Jolanta Wilczurówna” Katarzyna Echt

Marysia, córka profesora Wilczura, po odzyskaniu ojca oraz majątku konsekwentnie realizuje swoje aspiracje życiowe. Młoda kobieta ma ambicje, marzenia i chce czegoś więcej, niż być tylko żoną i matką. Leszek, jej narzeczony, nie wydaje się na to gotowy, stara się więc odwieść ukochaną od jej planów. Ich miłość przeżywa kryzys, bo żadne z nich nie chce zrezygnować ze swojej wizji wspólnego życia. Wilczurówna nie potrafi jednak tak po prostu pogodzić się ze scenariuszem napisanym przez ówczesne konwenanse. Postanawia zawalczyć o wolność i prawo do własnego głosu w świecie, który nakazuje kobietom milczeć.

„Maria Jolanta Wilczurówna” to powieść poruszająca ważne tematy, dzięki której czytelnicy mogą znów spotkać się z ulubionymi postaciami i zanurzyć w klimacie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Novae Res.

Zapowiedź książek grudzień 2023 – literatura obyczajowa i młodzież

Okładka książki "Czarne żagle. Miłość" Paulina Jurga
Książka „Czarne żagle. Miłość” Paulina Jurga

Nazywam się Severo Noir Navarro. Zawsze byłem honorowy i kierowałem się rozsądkiem. Nie wierzyłem w to, że ród Noir jest przeklęty, widziałem w tym jedynie pretekst wymyślony przez ojca dla usprawiedliwiania jego licznych romansów. Aż w końcu klątwa dopadła i mnie.

Zawsze  kochałem tylko Lerate, nigdy nie pragnąłem innych kobiet. A potem wszystko się skomplikowało. Cruz spowodował pożar, w którym zginął Marcos, a ja – zgodnie ze złożoną bratu obietnicą – zaopiekowałem się zrozpaczoną, ale też żądną zemsty Franciscą. I pewnego dnia odkryłem, że przyjaźń, jaką ją darzę, już mi nie wystarcza…

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Otwarte.

Okładka książki "Śpiew bezimiennych dusz" Joanna Jax
Książka „Śpiew bezimiennych dusz” Joanna Jax

Ciąg dalszy burzliwych losów Błażeja, Neli, Mateusza, Szymona i Nadii na tle ważnych wydarzeń z dziejów Polski i świata. Nadchodzi burzliwy koniec lat sześćdziesiątych. Wybucha wojna sześciodniowa, której następstwa odczuwalne są nawet w Polsce. W Paryżu młodzież wychodzi na ulice, podobne wydarzenia mają miejsce w kraju, a ich tragicznym finałem staje się Grudzień’70.

Bohaterowie zmagają się z osobistymi problemami, dokonują trudnych wyborów i próbują naprawiać swoje życie. Targani są dylematami, silnymi emocjami i wyrzutami sumienia. Jednak gdy stają twarzą w twarz ze sprawami ostatecznymi, nic już nie ma znaczenia, a wzajemne animozje przestają się liczyć.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Videograf.

Okładka książki "Heartstopper. Tom 5" Alice Oseman
Książka „Heartstopper. Tom 5” Alice Oseman

W piątej części „Heartstoppera” towarzyszymy Nickowi i Charliemu w chwilach przełomowych – przed nimi pierwsze dorosłe decyzje i doświadczenia. Nieubłaganie zbliża się koniec szkoły i Nick musi podjąć decyzję o tym, dokąd pojedzie na studia. Czy wybierze uczelnię blisko domu, żeby nie opuszczać mamy i ukochanego chłopaka, czy może zdecyduje się podążyć za własnym pragnieniem? Podczas gdy on zastanawia się, kim właściwie jest, Charlie pracuje nad relacją z matką i nad sobą samym.

„Heartstopper” z czułością i wnikliwie ukazuje chwile z życia Nicka i Charliego, a te, złożone w całość, to coś naprawdę pięknego, coś, co z niezwykłą mocą przemawia do wielu młodych serc.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Jaguar.

Nowości wydawnicze grudzień 2023 – reportaż i biografia

Okładka książki "Na ziemi Izraela" Amos Oz
Książka „Na ziemi Izraela” Amos Oz

Pustynne światło pada na kamienne domy. Pomiędzy nimi unosi się kurz i woń kiszonej kapusty. Słychać cienkie głosy dzieci śpiewających w jidysz. Ortodoksyjna Żydówka pakuje do wózka butelkę z oliwą i ryby owinięte w gazetę. Wielu z tych, którzy kiedyś tu żyli, umarło. Tylko Hitler i Mesjasz są żywi, widać ich na murach i słychać między słowami niemal w każdej odpowiedzi na pytanie pisarza: „Czy i kiedy nastanie tu pokój?”.

Amos Oz z notatnikiem w ręku przemierza Jerozolimę i Zachodni Brzeg, by zadawać pytania o skomplikowaną tożsamość Izraela. Rozmawia z robotnikami, żołnierzami, nauczycielami, dziennikarzami, imigrantami i wizjonerami, a wśród nich odnajduje zarówno religijnych fundamentalistów, jak i piewców świeckości. Wsłuchuje się uważnie w głosy o bolesnej przeszłości i niepokojącej teraźniejszości, by stworzyć ponadczasową opowieść o niepewnym jutrze.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Czarne.

Okładka książki "Kobiety solidarności. Materiały odrzucone" Marta Dzido
Książka „Kobiety solidarności. Materiały odrzucone” Marta Dzido

Reportaż o kobietach, które na przekór wszystkiemu w 1980 roku włączały się w solidarnościowy zryw, a potem zostały wygumkowane z kart wielkiej historii.

„Historia solidarnościowego zrywu to opowieść pełna zwrotów akcji i tajemnic. Trzy lata poszukiwań, ślepe uliczki i fałszywe tropy, nieostre fotografie, pomylone nazwiska i wątki poboczne doprowadziły mnie w miejsce, gdzie natknęłam się na tajemniczą puszkę z taśmą filmową. Podpisano: Solidarność 80 – materiały produkcyjne odrzucone.

Więcej na temat tej powieści na stronie Grupy Wydawniczej Relacja.

Okładka książki "Chwile wolności. Dziennik 1915-1941" Virginia Woolf
Książka „Chwile wolności. Dziennik 1915-1941” Virginia Woolf

Wyjątkowa publikacja jednej z najbardziej znaczących postaci literatury XX wieku, która wywarła ogromny wpływ na kilka pokoleń współczesnych pisarzy.

Przez całe swe dorosłe życie, od 1915 do 1941 roku Virginia Woolf – pisarka, eseistka i feministka – prowadziła dziennik. Na jego kartach znalazły się zapiski o jej twórczości i życiu osobistym – pełnym emocji, wewnętrznych dramatów, mrocznych rodzinnych tajemnic, cierpienia, choroby, niekonwencjonalnych relacji międzyludzkich. Dzienniki Woolf to także dokument epoki, życia kulturalnego Londynu, modnych pubów, herbaciarni, środowisk artystycznych.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Literackie.

Okładka książki "Historia komunizmu na świecie" Thierry Wolton
Książka „Historia komunizmu na świecie” Thierry Wolton

Druga część kompletnej, trzytomowej historii dziejów światowego komunizmu. Trylogia totalna – budząca dreszcz opowieść o twórcach systemu totalitarnego i ich ofiarach.

Autor pisze o komunizmie z nowej perspektywy: od rewolucji październikowej po rewolucję kulturalną w Chinach, od kolektywizacji po przymusową industrializację, od upadku ekonomicznego po cenzurowaną kulturę, od codziennego terroru po obozy koncentracyjne.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Literackie.

Zapowiedzi wydawnicze grudzień 2023 – kryminały

Na końcu musimy wspomnieć o premierach kryminałów, które również pojawiły się w grudniu. Ich liczba jest tak duża, że stworzyliśmy oddzielne zestawienie z najlepszymi nowościami tego gatunku. Znajdziecie je na naszym blogu (sprawdź na https://przeczytane.net/premiery-kryminalow-grudzien-2023/).

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *