Książka
Książka

Z przyjemnością dzielimy się z wami wieścią, że w listopadzie premierę ma wiele interesujących literackich pozycji. Od wyjątkowej literatury pięknej po poruszające reportaże – listopad 2023 roku obiecuje być wyjątkowym okresem dla miłośników czytania. Przygotujcie się na podróż przez fascynujące światy literackie.

Premiery książek listopad 2023. Na co zwrócić uwagę?

Listopadowe premiery książkowe w roku 2023 to prawdziwa lawina nowości! Standardowo na początku miesiąca prezentujemy wam najciekawsze książki na listopad 2023 roku. Wydawnictwa przygotowały naprawdę szeroką ofertę zapowiedzi wydawniczych. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie z poniższego zestawienia.

Aby ułatwić wam wybór, podzieliliśmy nowości książkowe na różne kategorie i wybraliśmy naszym zdaniem największe perełki. Poniżej przedstawiamy listę premierowych książek na listopad 2023 roku wraz z krótkimi opisami przygotowanymi przez wydawców.

Nowości książkowe listopad 2023 – literatura piękna

Okładka książki "Ciężar skóry" Małgorzata Rejmer
Książka „Ciężar skóry” Małgorzata Rejmer

Polska, Albania, Kosowo. Graniczne sytuacje zamknięte w dziesięciu zmysłowych opowieściach – o wyobcowaniu i szukaniu bliskości, o przemocy i codziennych klęskach. O tym, jak słabi mogą poczuć się silni, a odrzuceni – znaleźć miłość.

Ciężar skóry to mroczne baśnie dla dorosłych, które zbaczają z torów realizmu i pozwalają spojrzeć na współczesnego człowieka z nowej, często zaskakującej perspektywy. Wytrącają ze strefy komfortu i zmuszają do zastanowienia się nad kwestiami, których w rutynie codziennego życia wolimy nie dostrzegać.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Literackie.

Okładka książki "Zaufanie" Hernan Diaz
Książka „Zaufanie” Hernan Diaz

Zdobywca Nagrody Pulitzera 2023 w kategorii beletrystyka oraz jedna z ulubionych książek Baracka Obamy w 2022 roku.

„Zaufanie” Hernana Diaza to elegancki dialog między sprzecznymi narracjami, które autor stawia jednocześnie w opozycji do perspektywy jednej kobiety pragnącej za wszelką cenę oddzielić fakty od fikcji. W rezultacie powstała powieść rozgrywająca się na przestrzeni ponad stu lat, z każdą nową odsłoną coraz bardziej intrygująca, która wciąga czytelnika w poszukiwanie prawdy, a zarazem konfrontuje go z częstymi w osobistych relacjach pozorami,

Więcej na temat tej powieści na stronie Grupy Wydawniczej Foksal.

Okładka książki "Drobny szczegół" Adania Shibli
Książka „Drobny szczegół” Adania Shibli

Powieść nominowana do Międzynarodowego Bookera i National Book Award.

Rok 1949, spieczona sierpniowym słońcem pustynia Negew blisko granicy z Egiptem. Izraelscy żołnierze, oczyszczający terytorium z Palestyńczyków, biorą do niewoli Beduinkę, gwałcą ją i zabijają. XXI wiek. Mieszkanka Ramallah, która natrafia w gazecie na artykuł o zbrodni sprzed lat, wyrusza do Negewu, chcąc dowiedzieć się, co dokładnie spotkało tamtą dziewczynę – prześladuje ją bowiem pewien „drobny szczegół” łączący jej życie z ówczesnymi wydarzeniami.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Drzazgi.

Okładka książki "Źródła" Marie-Helene Lafon
Książka „Źródła” Marie-Helene Lafon

Marie-Hélène Lafon o słowie wie wszystko. Wie, że niekiedy rani, a czasem przynosi człowiekowi wybawienie. I właśnie tej ciemnej, ale i zbawczej mocy słowa doświadczają bohaterowie „Źródeł”.

To zwykli Francuzi, małżeństwo z trojgiem dzieci, gospodarujące na fermie w departamencie Cantal. Pierre dzień w dzień znęca się nad żoną, bijąc ją i poniżając. Ona milczy, ukrywa skrzętnie siniaki i nie ma sił ani odwagi, by odejść. Długo nie potrafi choćby sama przed sobą nazwać swojego cierpienia. Aż pewnej niedzieli, po obiedzie u rodziców, pokazuje matce ślady pod spódnicą i od tej chwili nic już nie powstrzyma potoku jej słów. Po latach na dramat tej rodziny spojrzymy oczami Pierre’a, a później jego dorosłej już córki…

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Literackie.


Zapowiedź książek listopad 2023 – beletrystyka

Okładka książki "Umiłowana" Toni Morrison
Książka „Umiłowana” Toni Morrison

Najsłynniejsze dzieło noblistki Toni Morrison w nowym tłumaczeniu Kai Gucio. Nagrodzona Pulitzerem powieść arcydzieło, która zmieniła amerykańską literaturę.

Osiemnaście lat temu Sethe udało się uciec i od tego czasu nie jest już niewolnicą. Mieszka w Ohio wraz z córką Denver oraz teściową. Nie czuje się jednak wolna. Wciąż dręczą ją wspomnienia z poprzedniego życia, a jej dom nawiedza duch utraconego dziecka. To bezimienna córka Sethe, na której grobie wyryto tylko jedno słowo: Umiłowana.

Więcej na temat tej powieści na stronie księgarni Wydaje Nam Się.

Okładka ksiażki "Nostromo" Joseph Conrad
Książka „Nostromo” Joseph Conrad

Druga połowa XIX wieku, portowe miasto Sulaco, stolica Zachodniej Prowincji fikcyjnej Republiki Costaguany w Ameryce Południowej. Po latach dyktatur wojskowych i wojen domowych oraz słabych rządów republika wkracza w okres prosperity i stabilizacji. Sulaco dzięki pobliskim pokładom srebra i budowie kolei staje się najzamożniejszą prowincją kraju. Lecz tam, gdzie są pieniądze, jest i władza – nie ma więc miejsca na sentymenty – i nad krajem zbiera się kolejny przewrót wojskowy.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Officyna.

Okładka książki "Pozostałe opowiadania" Ernest Hemingway
Książka „Pozostałe opowiadania” Ernest Hemingway

Kompilacja dwudziestu siedmiu opowiadań Ernesta Hemingwaya spoza kanonicznej antologii „49 opowiadań” stanowi dopełnienie dorobku noblisty w krótkiej formie. Hemingway rozważał opublikowanie kolejnego zbioru już w 1939 roku, ale kiedy zaczął pisać powieść – wydaną później jako „Komu bije dzwon” – wszystkie pozostałe projekty pisarskie zostały odsunięte na bok.

Ten tom udowadnia, że Hemingway nie tylko osiągnął mistrzostwo w pisaniu powieści, lecz także potrafił w sugestywny sposób wykreować literackie uniwersum w krótkiej formie prozatorskiej.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Marginesy.

Okładka książki "Ostatni dzwonek" Beth O'Leary
Książka „Ostatni dzwonek” Beth O’Leary

Dwoje zaprzysięgłych wrogów. Upadający biznes hotelowy. Miłość to ostatnie, czego potrzebują.

Dwoje hotelowych recepcjonistów – i arcywrogów – znajduje kolekcję starych obrączek ślubnych i rywalizując o to, które z nich zwróci je właścicielom, odkrywa własną historię miłosną.

Jeżdżąc po Wielkiej Brytanii i zwracając precjoza ich właścicielom, Izzy i Lucas zaczynają dostrzegać, że romanse nie zawsze biegną prostą drogą do szczęśliwego zakończenia. Mogą zaczynać się na różne sposoby. A wrogów od kochanków dzieli tylko mały krok…

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Albatros.


Nowości wydawnicze listopad 2023 – reportaż

Okładka książki "Strefa niepamięci" Piotr Pytlakowski
Książka „Strefa niepamięci” Piotr Pytlakowski

W lutym 2021 roku jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, Piotr Pytlakowski wyrusza na wyprawę po wschodnim Mazowszu i Podlasiu, miastach i miasteczkach „szkalu śmierci”, gdzie w 1941 roku doszło do rzezi mieszkańców, tych żydowskich przez tych polskich. Gnali swoich sąsiadów uliczkami, gwałcili kobiety, zdzierali suknie, swetry i buty, aby nic się nie zmarnowało.

Jak dzisiaj wygląda życie w miejscach mordu i grabieży. Jak cudze stało się nasze? Jak działają mechanizmy pamięci, które pozwoliły wyprzeć w niepamięć żydowską przeszłość?

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Agora.

Okładka książki "Szczęśliwcy" Nadifa Mohamed
Książka „Szczęśliwcy” Nadifa Mohamed

Książka nominowana do Nagrody Bookera 2021.

Walijskie Tiger Bay wyłania się ze smogu i z morskiej mgły. Z jadłodajni bucha oleisty smród, a z okien domów unoszą się kłęby marihuanowego dymu. Spacerując wzdłuż doków, łatwo trafić i na złodziei, i na pastorów, na uliczników grających w kości i szejków, lichwiarzy i ich dłużników. Niektórzy potrafili oswoić tę starą, okrytą złą sławą dzielnicę. Inni za życie tutaj musieli zapłacić najwyższą cenę.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Czarne.

Okładka książki "Kasta" Isabel Wilkerson
Książka „Kasta” Isabel Wilkerson

Odwiedzający Indie w 1959 roku Martin Luther King był wstrząśnięty podobieństwami systemu kastowego do amerykańskiej segregacji rasowej. W USA każdy Afroamerykanin jest „niedotykalnym” – stwierdził wtedy. Po sześćdziesięciu latach Isabel Wilkerson, uznana amerykańska dziennikarka, zdobywczyni Nagrody Pulitzera, udowadnia, że intuicja Kinga była trafna, a jego słowa to coś więcej niż efektowne porównanie.

Kasta wyprowadza czytelnika z utartych kolein myślenia o amerykańskim rasizmie. Ta pięknie napisana i oryginalna książka otwiera oczy na to, co kryje się pod powierzchnią zwykłego życia.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Literackie.

Okładka książki "Welewetka. Jak znikają kaszuby" Stasia Budzisz
Książka „Welewetka. Jak znikają kaszuby” Stasia Budzisz

Stasia Budzisz, reporterka specjalizująca się w krajach byłego bloku radzieckiego, tym razem kieruje swoje bezkompromisowe spojrzenie na Kaszuby, krainę własnego dzieciństwa. Z zachowanych zdjęć, rodzinnych wspomnień i legend oraz rozmów ze świadkami burzliwych dziejów regionu buduje intrygujące połączenie reportażu historycznego i rodzinnej sagi. „Welewetka” to opowieść o losie kaszubskiej mniejszości, cały czas będącej w rozdarciu, traktowanej podejrzliwie, wciąż poszukującej własnej tożsamości.

Więcej na temat tej powieści na stronie księgarni Wydaje Nam Się.


Premiery książkowe listopad 2023 – historia i biografia

Okładka książki "Pele" Stephane Cohen
Książka „Pele” Stephane Cohen

Podróż, która zawiodła Pelé na największe światowe stadiony i do serc milionów kibiców, rozpoczęła się w domku z dziurawym dachem w sercu Minas Gerais, we wschodniej Brazylii.

Edson Arantes do Nascimento, bo tak naprawdę nazywał się Pelé, stronił od skandali, dlatego niewielu ludzi wie o kulisach jego rozwodów, sekretnych romansach, wzgardzonych przyjaźniach i problemach podatkowych. Z relacji najbliższych wyłania się obraz człowieka, który musiał pogrzebać swoje ideały jako minister sportu, który mocno przeżył śmierć córki i identyfikację jej ciała, który musiał poradzić sobie z kłopotami syna powiązanego z handlem narkotykami… Poznajcie prywatną stronę opowieści o Pelé, stronę, bez której nie mogłaby zaistnieć ta zapisana złotymi literami w historii sportu.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Albatros.

Okładka książki "Żyć jak Wielki Szu. Biografia Jana Nowickiego" Beata Biały
Książka „Żyć jak Wielki Szu. Biografia Jana Nowickiego” Beata Biały

Jan Nowicki. Aktor, pisarz, poeta. Dla większości Wielki Szu, choć on sam najbardziej dumny był ze swoich książek. Uważał, że aktorem może być każdy, a prawdziwych pisarzy jest niewielu. Nikt tak nie uwodził słowem jak on. Szuler doskonały. Również w miłości, której nieustannie szukał. Uważał, że w życiu mu się po prostu udało. Bo nie miał wielkich marzeń.

Prosty chłopak z małego Kowala na Kujawach wybrał się w świat i zdobył tam więcej, niż się spodziewał. Wracał jednak zawsze w rodzinne strony, bo najbardziej cenił prostotę wiejskiego życia. Żył, jak chciał, na własnych warunkach. I tak odszedł.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Rebis.

Okładka książki "Napoleon" Andrew Roberts
Książka „Napoleon” Andrew Roberts

Biografia monumentalna i jedyna w swoim rodzaju. Andrew Roberts wykonał tytaniczną pracę, żeby przybliżyć nam sylwetkę Napoleona – człowieka, przez którego świat zatrząsł się w posadach.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Znak.

Okładka książki "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca" John Tresch
Książka „Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca” John Tresch

Edgara Allana Poego nie trzeba nikomu przedstawiać. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że autor pionierskich powieści detektywistycznych, przerażających opowiadań i nastrojowej poezji zasłynął też czymś innym: miłością do nauki.

Tresch pokazuje, że Poe żył, myślał i cierpiał w otoczeniu nauki – i że wiele z jego najbardziej znanych tekstów można zrozumieć właśnie dzięki niej. Rozpoczynając historię od zadziwiającego wykładu o początkach wszechświata, który pisarz wygłosił pod koniec życia, prowadzi czytelnika przez życie postaci będącej synonimem tajemnicy i wyobraźni.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Prószyński i S-ka.


Zapowiedzi wydawnicze listopad 2023 – kryminały

Na końcu musimy wspomnieć o premierach kryminałów, które również pojawiły się w listopadzie. Ich liczba jest tak duża, że stworzyliśmy oddzielne zestawienie z najlepszymi nowościami tego gatunku. Znajdziecie je na naszym blogu.

Przeczytaj także: KSIĄŻKI NA JESIEŃ – CO WARTO PRZECZYTAĆ

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights