„Wszyscy zakochani nocą” autorstwa Mieko Kawakami to wciągająca powieść, która porusza temat trudnych relacji międzyludzkich. Książka opowiada o samotności i radzeniu sobie z nią w nie zawsze zdrowy sposób i jest lekturą, z której można wiele wziąć dla siebie.
Materiał powstał dzięki współpracy z wydawnictwem Mova.
„Wszyscy zakochani nocą” Mieko Kawakami
„Wszyscy zakochani nocą” opowiada, co oznacza być kobietą we współczesnej Japonii. Główna bohaterka, Fuyuko, ma 34 lata i pracuje jako niezależna korektorka, poświęcając się swojej pracy i unikając głębszych relacji międzyludzkich. Jej jedynym kontaktem jest przełożona Hijiri. Fuyuko czuje się wyobcowana i zmęczona życiem, a alkohol staje się jej sposobem na ucieczkę od rzeczywistości. Kluczowym momentem w jej życiu jest spotkanie z mężczyzną, który dostrzega w niej coś wyjątkowego i otwiera ją na nowe doświadczenia.
Przeczytaj również: „Idealny czas na smuteczek” Nanae Aoyama – recenzja
„Wszyscy zakochani nocą” to powieść pełna melancholii, w której dominuje prosta narracja. Mieko Kawakami prostymi środkami porusza tematy samotności, wyobcowania oraz trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich. W miarę rozwoju fabuły, bohaterka odkrywa, jak ważne jest otwarcie się na innych oraz akceptacja własnych słabości. Inspiracje prozą Harukiego Murakamiego nadają utworowi surrealistyczny klimat, wywołujący wrażenie czegoś niemożliwego lub abstrakcyjnego. Dzięki temu możemy zanurzyć się w intymny, wewnętrzny świat bohaterki.
Problem samotności kobiet
Postaci w japońskiej literaturze, takie jak ta Fuyuko, często charakteryzują się złożonością i realizmem. Mieko Kawakami przedstawia główną bohaterkę jako niezależną korektorkę, która zmaga się z poczuciem stagnacji i braku kontroli nad własnym życiem. Jej codzienność jest naznaczona samotnością i smutkiem, a alkohol staje się dla niej sposobem na ucieczkę od rzeczywistości. Autorka i w tym doszukuje się (i słusznie!) problemu, przed którym stoją osoby samotne, które szukają ucieczki do alkoholu i innych używek.
Wewnętrzne przeżycia bohaterów to coś, od czego nie da się uciec w powieściach Mieko Kawakami. Dopiero przypadkowe spotkanie z mężczyzną, który dostrzega w Fuyuko coś wyjątkowego, staje się punktem zwrotnym w życiu głównej bohaterki. Lecz czy mężczyzna odmieni jej życie? Jak się okazuje, i tak i nie, choć nieoczekiwane zakończenie pozwala wierzyć, że kobieta wyciągnie odpowiednie wnioski i po wszystkich wydarzeniach okaże się silniejsza.
Autorka w subtelny sposób ukazuje problemy współczesnych kobiet w społeczeństwie Japonii, poruszając tematy takie jak samotność, wyobcowanie czy presja społeczna. W książce „Wszyscy zakochani nocą” bezwzględnie punktuje hipokryzję i to, jak uwięzione w patriarchacie kobiety niszczą inne kobiety. I to wszystko między wierszami, co czyni autorkę jedną z najlepszych w swoim fachu.
„Wszyscy zakochani nocą” Mieko Kawakami – recenzja
Często, wybierając książki do lektury, staramy się przenieść w miejsca odległe od Polski. Ale czy życie dalekiej nam Fuyuko tak bardzo różni się od naszego? I nie mam tu na myśli jedynie różnic płciowych – wiem, że mężczyźni również zmagają się z problemem samotności, często nawet bardziej niż kobiety. Japońska proza, choć tak odległa od naszych realiów i kultury, niesie w sobie uniwersalne, ponadczasowe treści.
Dlatego książka „Wszyscy zakochani nocą” jest tak bardzo autentyczna, a bohaterka Fuyuko szybko znalazła we mnie osobę, z którą w jakimś stopniu mogę się utożsamiać i jej kibicować. A to bardzo ważne w przypadku takich lektur – i Mieko Kawakami spełniła te oczekiwania.
Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, X-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!