Co słychać w premierach czytelniczych? Wśród nowości wydawniczych tego tygodnia dominuje literatura faktu. Nie brakuje również kryminału i ciekawej literatury pięknej.
„Szalej”
Monika Drzazgowska
Opis wydawcy: Poniekąd będzie żyć. Poniekąd nigdy nie weźmie życia we własne ręce. Debiut, w którym możesz odkryć własną historię. Czterdzieści lat opisane z perspektywy dwunastu przełomowych dni.
Zofia przychodzi na świat w surowej rzeczywistości pod koniec lat 70. w jednej z kaszubskich wsi. Wychowywana w obliczu licznych zakazów i wyrzeczeń, będzie żyć tak, jak oczekują od niej inni. Chłodne relacje, nieufność wobec otoczenia i nakładane przez samą siebie ograniczenia sprawią, że rzadko kiedy czuje się w pełni szczęśliwa.
Szalej jest nie tylko opowieścią o jednej bohaterce – to biografia wszystkich kobiet boleśnie doświadczonych przez los, mierzących się z surową krytyką otoczenia i zmagających się z poczuciem niedowartościowania. A jeśli postępowanie zgodnie z własnymi przekonaniami i dopuszczenie do głosu głęboko skrywanych pragnień wcale nie jest niemożliwe?
Czy cztery dekady wystarczą, by nabrać odwagi do życia?
„Grzechy mojej siostry”
Olga Kruk
Opis wydawcy: Czy chciałabyś być lepszą wersją siebie?
Ile poświęcisz, by się nią stać?
Rita i Lila to siostry, które w dzieciństwie przeszły przez piekło. Z czasem ich drogi rozeszły się.
Obie próbują ułożyć sobie życie, niestety okazuje się, że nie zdołały uciec przed nieszczęściem, które nad nimi ciąży.
Rita próbuje uwolnić się od dramatu rozgrywającego się w zaciszu jej domu.
Właśnie wtedy, po latach milczenia zjawia się w jej życiu Lila i prosi siostrę o pomoc.
Kim tak naprawdę są? Kto zginął, a kto jest mordercą?
Kiedy tak naprawdę rodzi się zło?
„Wstrząsająca i bolesna historia, która na długo pozostaje w pamięci. Mocne zakończenie. Bardzo udany debiut! Polecam. Magda Stachula”
„Łukaszenka. Niedoszły car Rosji”
Andrzej Brzeziecki, Małgorzata Nocuń
Opis wydawcy: Aleksander Łukaszenka wygrywa druzgocącą przewagą każde wybory na Białorusi. Zdarzyło mu się nawet przyznać, że jedne sfałszował, ale… na swoją niekorzyść. To człowiek, który ma absolutną władzę. Jego przeciwnicy polityczni znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, media publiczne są pod jego pełną kontrolą, a OMON na jego polecenie znęca się w więzieniach nad nieposłusznymi obywatelami.
Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki przedstawiają biografię tego „białoruskiego cara” – od biednego wiejskiego chłopca, który pnie się po szczeblach politycznej kariery, do prezydenta, który po dwudziestu pięciu latach urzędowania słyszy od tłumu na ulicach Mińska: „Odejdź!”. Skrupulatnie analizują także relacje Białorusi z Rosją i z Polską, opowiadają o Galinie Rodionowej – żonie Łukaszenki, od lat żyjącej w wiosce, do której nikt nie ma dostępu, i przyglądają się białoruskiemu społeczeństwu – pełnemu sprzeczności, ale też energii pchającej go do zmiany, która kiedyś wydawała się niemożliwa.
„Hitler. Upadek zła 1939–1945”
Volker Ullrich
Opis wydawcy: Długo oczekiwany drugi tom najważniejszej biografii Hitlera.
Aż pięć lat czytelnicy musieli czekać na drugi tom słynnej biografii Hitlera autorstwa Volkera Ullricha. Ale czekać było warto. Uznana w Niemczech za najważniejszą biografię Hitlera dla następnych pokoleń, książka Volkera Ullricha to pierwsze monumentalne studium osobowości, która leżała u podstaw aspiracji politycznych i zbrodniczych działań przywódcy III Rzeszy. To właśnie Ullrich, jako pierwszy spośród historyków mierzących się z życiorysem Führera, postawił tezę, że nigdy nie uda nam się zrozumieć fenomenu Hitlera, jeśli odmówimy mu ludzkich cech, skupiając się jedynie na wizerunku potwora. Obalając mity i unikając pułapek, w które niejednokrotnie wpadali poprzednicy, Volker Ullrich tworzy zupełnie nowy, odkrywczy portret Adolfa Hitlera.
„Aforyzmy filozoficzne oraz praktyczne”
Nassim Nicholas Taleb
Opis wydawcy: Tytuł książki wywodzi się z mitologii greckiej – okrutny zbój Prokrust „udoskonalał” swoich gości na specjalnym posłaniu, rozciągając ich lub przycinając im kończyny. Ta metafora znakomicie oddaje stosunek Nassima Taleba do aroganckich skutków ubocznych współczesnej cywilizacji – podporządkowywania ludzi technologii, obarczania rzeczywistości winą za niedopasowywanie się do modeli ekonomicznych, wynajdywania przez koncerny farmaceutyczne chorób w celu sprzedaży leków, sprowadzania inteligencji do czegoś, co można przetestować prostym formularzem, i wpajania społeczeństwom, że stałe zatrudnienie nie jest formą niewolnictwa.
Posługując się wyjątkowym połączeniem ciętego dowcipu i przekonującej mądrości, Taleb rozwiewa, jedną po drugiej, nasze iluzje, kontrastując klasyczne wartości, takie jak odwaga, elegancja i erudycja, z największymi dolegliwościami współczesności, jak twardogłowie, kołtuneria i pretensjonalność.
„Krystaliczne samorodki myśli Taleba przypominają autonomiczne, ezoteryczne wiersze”.
„Financial Times”
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie!
Książka „Dziewczyna z Neapolu” – przeczytaj naszą recenzję!
Zobacz książki które warto przeczytać!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!