Czerwiec 2025 obfituje w wyjątkowe literackie nowości – od emocjonujących powieści i mrocznych thrillerów, po wnikliwe reportaże i olśniewające edytorsko wydania. Jeśli szukasz inspiracji na letnią lekturę, nasze zestawienie premier książek czerwiec 2025 pomoże Ci odkryć najciekawsze tytuły tego miesiąca. Sprawdź, co przygotowały dla nas wydawnictwa – być może znajdziesz tu swoją kolejną ulubioną książkę.
Premiery książek czerwiec 2025. Co ciekawego w księgarniach?
Czerwiec 2025 zapowiada się jako wyjątkowo ciekawy miesiąc dla miłośników książek – na rynku pojawi się sporo interesujących tytułów, które trafią w różne gusta czytelników. Wśród nowości znajdą się powieści obyczajowe opowiadające o rodzinnych zawiłościach i wydarzeniach z przeszłości, a także mocne thrillery pełne napięcia i zagadek. Nie zabraknie również dobrze napisanych reportaży i esejów, które przyglądają się współczesnym zjawiskom społecznym. Do tego dochodzą pięknie wydane książki, które są nie tylko ciekawe pod względem treści, ale też zachwycają estetyką – idealne na spokojne, wiosenno-letnie wieczory z lekturą.
W naszym zestawieniu znalazły się tytuły, które przykuły naszą uwagę – czy to tematyką, oryginalnym stylem, czy też wyjątkowym klimatem. To mieszanka propozycji zarówno dla fanów klasyki, jak i tych, którzy szukają świeżego, odważnego spojrzenia na świat. To nasze subiektywne rekomendacje, które – mamy nadzieję – zainspirują Cię do odkrywania czerwcowych nowości wydawniczych.
Nasze zestawienie premier to subiektywne wybory książek, które według nas wydają się najciekawsze w danym miesiącu. Nie jest to artykuł sponsorowany.
Poniżej przedstawiamy listę premierowych książek na czerwiec 2025 roku wraz z krótkimi opisami przygotowanymi przez wydawców.

W wiktoriańskim Londynie obok pełnej ścieków rzeki Tamizy przychodzi na świat Arthur – chłopiec o genialnej pamięci. Ten wyjątkowy dar otwiera mu drzwi do pracy u słynnego brytyjskiego wydawcy, gdzie trafia na książkę, od której nie może się uwolnić.
We współczesnej Turcji mieszka Narin – jazydka cierpiąca na rzadką chorobę słuchu. Jej babcia ma jedno marzenie: ochrzcić wnuczkę w świątyni u wybrzeża rzeki Tygrys.
Kilka lat później, w Londynie Zaleekah właśnie się rozwiodła i przeprowadziła na łódź na Tamizie. Kobieta daje sobie tylko miesiąc życia. Aż do chwili, kiedy w jej ręce wpada książka, która wszystko zmienia.
Jakie tajemnicze więzi łączą Arthura, Narin i Zaleekah? I dlaczego ich historia zaczęła się o wiele wcześniej – w starożytnej Niniwie nad brzegiem rzeki Tygrys?
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Poznańskie.

Na odległej wyspie Awashima działa niezwykła poczta – miejsce, do którego trafiają listy bez nadawców i bez adresatów. Przesiąknięte miłością, żalem, tęsknotą i nadzieją, przypominają wiadomości w butelkach dryfujące po oceanie uczuć – czekają, aż ktoś je odnajdzie i przeczyta.
Risa, córka listonosza, postanawia je uporządkować. W tych anonimowych opowieściach szuka nie tylko śladów cudzych losów, ale i własnej historii – jednej, szczególnej wiadomości, która może została napisana właśnie do niej.
Nowa powieść Laury Imai Messiny to wzruszająca, pełna refleksji podróż w głąb ludzkiego serca – aż do miejsc, o których często boimy się mówić głośno.
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Grupy Wydawniczej Relacja.

Hiszpania, druga połowa XVI wieku. Obecni na terenie Półwyspu Iberyjskiego od ponad ośmiu stuleci muzułmanie stali się mniejszością. Katolicka Hiszpania nie zna dla nich miłosierdzia – ograniczani pod względem ekonomicznym, poniżani z pobudek religijnych, wyznawcy islamu są zmuszani do wyrzeczenia się swojej wiary i obrzędów… Coraz mniej liczni Maurowie mają dość niesprawiedliwości i prześladowań. Raz jeszcze wypowiadają wojnę chrześcijanom i powstają przeciwko Kastylijczykom na wzgórzach Grenady.
W powstaniu uczestniczy młodziutki Hernando Ruiz, nieślubny syn muzułmanki zgwałconej przez księdza, z racji pochodzenia odrzucany i przez muzułmanów, i przez chrześcijan. Ratuje życie trzynastoletniej Fatimie i zakochuje się w niej z wzajemnością. Dziewczyna musi jednak poślubić Brahima, ojczyma Hernanda, nienawidzącego go od dnia, kiedy pojął za żonę jego ciężarną matkę.
Porwany w niewolę Hernando doświadczy zmiennych kolei losu. Będzie żył w biedzie i dostatku, zmagał się z agresją i niezrozumieniem otoczenia, spotka potężnych wrogów i stanie się obiektem zemsty. Ale nigdy nie zapomni o Fatimie. Jako dojrzały człowiek będzie musiał dokonać wyboru między dwiema kobietami, z których każda jest miłością jego życia…
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Albatros.

Na początku był bunt. Wyznaczył kierunek drogi, pomógł w wyborze lektur. Bez niego nie byłoby pisania.
Wyobraźnia. Jest niezbędna, by prawdziwie żyć. To most między pisarką a czytelnikami.
Współczucie. Bez niego nie sposób sobie wyobrazić, co przeżywają istoty ludzkie i zwierzęce.
Troska. O tych, którym się współczuje, i o siebie. Bo równie ważne jak to, o czym jest opowieść, jest to, jak nas zmienia.
To cztery strony literackiego kompasu Joanny Bator, wartości niezbędne w jej życiu i pisaniu, nadające kierunek i sens jej literackiej podróży.
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Dom na wzgórzu, który zamieszkują stare meble, obrazy i koty, a ciche duchy śpią w kącie pokoju. Są tu Babcia Szelma, która nie uciekła z cyrkiem, Prababcia Koza i wiecznie zadowolony Dziadziuś, jest Matka, która koloruje ulice, i Ojciec na wojnie z lisami. Są okna z rozległym widokiem na przepaść, a w ich szybach odbijają się stracone życia czterech pokoleń, naznaczonych podobnymi traumami. Jedynie utalentowany Leo ma szansę uciec z odwiecznego kręgu porażek, gdyby tylko udało mu się coś skończyć. Gdyby nie klątwa Lisiego Wzgórza. Gdyby nie był sennym, smutnym chłopcem z rozmarzonymi oczami, który gubi się w zbożu.
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Grupy Wydawniczej Foksal.

Nie wierz we wszystko, co przeczytasz.
23 czerwca 2016 roku o godzinie 4.30 szesnastoletnia Joan Wilson zginęła w pożarze domku na plaży. Za zabójstwem stały trzy nastolatki, które znała z liceum. Co nimi kierowało? Dlaczego młode dziewczyny z dobrych domów zamordowały koleżankę w tak okrutny sposób?
Ta historia przez lata była pożywką dla miłośników sensacyjnych opowieści. Setki wątków na forach, tysiące komentarzy, dziesiątki podcastów. Prawda zaginęła gdzieś wśród teorii i clickbaitów.
Aby ukrócić domysły i oddać sprawiedliwość ofierze, dziennikarz Alec Z. Carelli postanowił zbadać tę sprawę. Przeprowadził wywiady ze świadkami i rodziną ofiary, drobiazgowo zbadał dokumentację i porozmawiał ze sprawczyniami. Jego książka to wciągające i zatrważające studium manipulacji, z którego dowiesz się, co wydarzyło się tamtej tragicznej nocy.
O ile tylko odkryjesz, komu w tej historii można tak naprawdę zaufać.
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Poznańskie.

Czy wiesz, gdzie naprawdę trafiają twoje śmieci?
Oğuz Taşkın miał trzydzieści lat, gdy po raz pierwszy zobaczył morze. Przyjechał do tureckiej stoczni, by zarobić na utrzymanie rodziny. Myślał, że będzie zajmować się recyklingiem – zamiast tego rozbierał na części luksusowe statki wycieczkowe. Kiedy pewnego dnia wszedł do maszynowni monumentalnego Carnival Inspiration, nastąpiła eksplozja. Oğuz został spalony żywcem.
Dwudziestotrzyletni Awal z Ghany nigdy nie miał wakacji. Na wysypisku Agbogbloshie na przedmieściach Akry, wśród dymów palonego plastiku, szuka elektroniki. Razem z innymi chłopakami układają śmieci w stosy, które nazywają bola, a następnie podpalają je, sprawiając, że niebo nad miastem zasnuwają ogromne kłęby dymu. Nie wiedzą, że wdychają truciznę, która w przyszłości może ich zabić.
Alexander Clapp przez kilka lat śledził brudny handel odpadami. Zaczął od zielonych fabryk szczycących się recyklingiem, a dotarł do nielegalnych wysypisk na pięciu kontynentach. Przedzierał się przez toksyczne składowiska, rozmawiał z przemytnikami, odkrył tajne szlaki mafii śmieciowej.
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Szczeliny.

Trzynaście opowiadań pokazujących różne oblicza człowieczeństwa. Uwięzieni przez życie bohaterowie bezskutecznie szukają dróg, którymi mogliby uciec. Rutyna i powtarzalność zabija ich marzenia, a frustracja wyłania się niespodziewanie na każdym kroku. Niekiedy egzystencję rozjaśniają przebłyski ulotnego szczęścia, które olśniewają tylko po to, by znów się rozpłynąć.
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Foksal.

Hania Lilpop, późniejsza Anna Iwaszkiewicz, zasłużyła na swoją biografię już dawno temu.
Kim była jedna z najlepiej znanych małżonek w historii literatury polskiej XX wieku? Muzą, ostoją, przyjaciółką. Panienką z dobrego domu, zagubioną, zranioną i osamotnioną po odejściu matki i samobójczej śmierci ojca, czasem bezwolną i niepewną. Kobietą borykającą się z chorobą psychiczną, która w poszukiwaniu spokoju i pewności uciekała w niezrozumiałe dla wielu religijne światy. Ale też – a może właśnie przede wszystkim – intelektualistką, tłumaczką i twórczynią.
Sylwia Góra rekonstruuje jej życiorys z fragmentów, strzępów i okruchów. Listów, które Anna pisała przez całe życie – głównie do męża, ale także do innych członków rodziny i do przyjaciół. Dzienników prowadzonych przez młodziutką, a potem dojrzałą już Annę. I tego, co w dziennikach, listach i wspomnieniach napisali o niej inni, a pisało wielu: Irena Krzywicka, Maria Dąbrowska, Anna Kowalska, Paweł Hertz, Antoni Słonimski, Zofia Nałkowska, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Krzysztof Radziwiłł, Jerzy Liebert, Piotr Mitzner czy Julia Hartwig. Jej cechy posiadają bohaterki tekstów Iwaszkiewicza – Wilda z Hilarego, syna buchaltera, tytułowa Anna z Anny Grazzi i Joanna z Matki Joanny od Aniołów. Echa ich wspólnego życia w podróży znajdujemy w tomie poetyckim Mapa pogody, ale przede wszystkim Anna jest obecna w jego Dziennikach i korespondencji.
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Marginesy.

Zbiór filuternych, napisanych z niezwykłą lekkością, felietonów traktujących o relacjach damsko-męskich.
Miniaturowe historie miłosne pod piórem Agnieszki Osieckiej skrzą się nie tylko od dowcipu, ale też pełne są przewrotnej ironii i przekornej czułości. Sercowe przypadłości swoich bohaterów autorka opisuje na tle złotych lat PRL-u, przez wielu wciąż darzonych sentymentem.
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Miłość, śmierć, tęsknota. Poznaj wspomnienia Haliny Poświatowskiej, najbardziej upartego serca dwudziestego wieku.
Opowieść dla przyjaciela to autobiograficzny portret jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Halina Poświatowska napisała ją krótko przed swoją śmiercią. I chociaż adresuje tekst do przyjaciela, książka jest właściwie listem do nas, współczesnych czytelniczek i czytelników. Poznajemy prywatne losy pisarki, intymne wyznania, towarzyszymy w namyśle nad życiem naznaczonym chorobą.
Opowieść dla przyjaciela od lat pozostaje źródłem nadziei. To klasyka literatury, która nie przemija. Od tej intymnej spowiedzi powinni zacząć lekturę ci, którzy Poświatowskiej dotąd nie czytali albo jeszcze nie zdążyli polubić jej poezji.
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Literackie.

– O czym jest ta książka?
– Najkrócej rzecz ujmując: o nieuchronnym końcu analogowej Polski. Kraju pełnego pozostałości po PRL-u, wszystkich tych starych dworców, barów, restauracji, bibliotek i ośrodków, które w pewnym momencie zaczęły znikać z krajobrazu, co na początku było niemal niezauważalne, ale w pewnym momencie nabrało takiego tempa, że to, co niegdyś powszechne, stało się unikatem. Stąd też między innymi tytuł książki.
– To znaczy?
– Przez lata, szukając miejsc do sfotografowania, zwracałem uwagę na to, czy w opisie budynku przewija się określenie „jak za Gierka”. To był dla mnie znak, że warto tam pojechać: „Wystrój jak za Gierka”, „Standard pokoi jak za Gierka”, „Lampy, krzesła jak za Gierka”. Gierek był wszędzie. Teraz ten slogan niemal zniknął z opisów. Era peerelowskiego krajobrazu dobiega końca. Dokonuje się długo odwlekany koniec pewnej epoki.
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Epickie, szalone dzieło wymalowane na zdumiewająco rozległym płótnie. Przedstawia zwykłych ludzi i niezwykłe wydarzenia, nerwice, obsesje i irracjonalne zjawiska, których być może boicie się tak, jak dziecko boi się nocy bez gwiazd. Opowiada o tym, co już znacie i co czujecie, ale o czym prawdopodobnie nigdy nie czytaliście w powieści.
W O przeczytacie o drużynie pływackiej przygotowującej się do olimpiady, o firmie projektującej z artystycznym zacięciem dziecięce zjeżdżalnie i o mężczyźnie, który ucieka przed nerwicą do swojej ogrodowej szopy.
O śledzi losy Romów handlujących końmi, którzy dzięki tunelowi czasoprzestrzennemu wyprzedzają ziemski czas o całe dwie godziny.
O opisuje zagrażające życiu eksperymenty przeprowadzane przez fanów, a właściwie fanatyków Jana Sebastiana Bacha, którzy bez mrugnięcia okiem wyeliminują każdego, kto stanie im na drodze.
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Insignis.

Znawczyni sztuki i autorka bestsellerowych biografii wraca do międzywojennego Paryża, by odkryć nieopowiedziane historie polskich artystek i artystów splecione z losami największych sław świata sztuki.
Na Montparnassie, w pracowniach budynku La Ruche i w kawiarni La Rotonde, spotyka się bohema z całego świata. Malarki, pisarze, projektantki i rzeźbiarze przybywają w XX wieku do Francji, by spełnić marzenie o wolności i tworzeniu sztuki na własnych zasadach. Sylwia Zientek, zafascynowana tym artystyczno-społecznym zjawiskiem, śledzi historie nie tylko Polaków, ale też Żydów z Europy Wschodniej, Włochów, Hiszpanów, a nawet Japonek i Amerykanek.
Specjaliści nazwali ich Szkołą Paryską (École de Paris), a zjawisko stało się jednym z najbardziej wpływowych nurtów w sztuce XX wieku. Na stronach książki z Polakami: Dorą Bianką, Henrykiem Haydenem, Mojżeszem Kislingiem, Sarą Lipską, Tadeuszem Makowskim, baronową Heleną d’Oettingen — jak w tamtych czasach — spotykają się: Marc Chagall, Amedeo Modigliani, Kiki de Montparnasse, Chaim Soutine, a także ci, którzy nie tworzyli obrazów: Guillaume Apollinaire, Helena Rubinstein, Gertrude Stein.
Sylwia Zientek opowiada o historii sztuki jeszcze szerzej niż w poprzednich książkach „Polki na Montparnassie” oraz „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”. Miłośniczki i miłośnicy biografii zachwycą się barwnym, kosmopolitycznym światem, do którego zaprasza ich pisarka.
Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Agora.
Premiery wydawnicze czerwiec 2025 – kryminały
Na końcu musimy wspomnieć o premierach kryminałów, które również pojawią się w czerwcu. Ich liczba jest tak duża, że stworzyliśmy oddzielne zestawienie z najlepszymi nowościami tego gatunku. Znajdziecie je na naszym blogu (sprawdź na https://przeczytane.net/premiery-kryminalow-czerwiec-2025/).
Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, X-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!