Mało który tytuł w ciągu ostatnich kilku lat zaskoczył mnie tak, jak „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena. Pozycja wyjątkowa, bo w nowatorski sposób ukazująca nam życie drzew. Jak się okazuje, żywot bardzo zbliżony do ludzkiego.
„Sekretne życie drzew” Peter Wohlleben
Muszę przyznać, że nie od razu chwyciłem po „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena. Czytałem pochlebne recenzje, słyszałem o bardzo dobrych wynikach sprzedaży, później doszły liczne nagrody. Chociażby „Książka Roku Lubimyczytać.pl 2016”. Po czasie wydaje mi się, że była to po prostu obawa przed prawdą. O tym czym są drzewa, jak funkcjonują i jak bardzo przypominają ludzi. I tego jak je na co dzień zaniedbujemy.
Autor najmocniejszą stroną
Peter Wohlleben to niemiecki leśniczy, który sprawuje opiekę nad powierzonym mu leśnictwem (w tym przypadku chodzi o Reńskie Góry Łupkowe): wykonuje na tym terenie czynności techniczno-gospodarcze, ochronne i administracyjno-rachunkowe. Najmocniejszą stroną „Sekretnego życia drzew” jest sam autor, który posiada ogromną wiedzę w opisywanym temacie, a przedstawia go z nadzwyczajną pasją. Ta bliskość Petera Wohllebena z drzewami jeszcze mocniej wpływa na sposób narracji i pomaga zrealizować cel autora. Niemiecki leśniczy w bardzo przekonujący sposób pokazuje nasze powiązanie z drzewami: zdolność prowadzenia życia społecznego, komunikowanie się i wzajemna troska. Również o te najsłabsze osobniki.
Książka zmieniająca myślenie
W „Sekretnym życiu drzew” fascynujące jest to, że zmienia ona sposób rozumienia naszej dotychczasowej wiedzy. Doświadczenie zawodowe Petera Wohllebena oraz aktualne badania sprawiają, że zaczynamy patrzeć na drzewa z zupełnie nowej perspektywy. Przy okazji tej książki autor nie tylko stara się przedstawić od kuchni życie drzew, ale jego kolejnym celem jest zmiana naszego postrzegania drzew i lasu, jako jednego spójnego ekosystemu. Zaczynając od otwarcia się na docenienie walorów estetycznych lasów, a kończąc na poznaniu ich ekologii.
Pozycja idealna dla laika
Ten ostatni problem jest bardzo ważny dla przyszłości naszej planety. Peter Wohlleben zwraca uwagę na błędne rozumienie ochrony terenów leśnych, która nie powinna ograniczać się jedynie do sadzenia drzew, czy też ograniczenia ich wycinki, ale przede wszystkim na ochronie starych drzewostanów. Niemiecki autor w bardzo przystępny dla laika sposób objaśnia złożoność całego systemu, który nie jest tylko zbiorem organizmów żywych, ale jako całość tworzy jeden wielki organizm. Jego naruszenie niesie za sobą poważne konsekwencje, które leśniczy również przedstawia.
„Sekretne życie drzew” Peter Wohlleben – recenzja
Na koniec wartym podkreślenia jest szczególny pietyzm, z jakim autor opisuje życie drzew. Dla Wohllebena są one czymś więcej niż obiektem badań, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że są mu one bliskie niczym najbliższa rodzina. To tylko ułatwia odbiór jego książki, która z naukowej staje się pozycją przystępną dla zwykłego czytelnika.
Mało który tytuł swego czasu zaskoczył mnie tak, jak „Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena. Pozycja wyjątkowa, bo w nowatorski sposób ukazująca nam życie drzew. Jak się okazuje, żywot bardzo zbliżony do ludzkiego.
Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, Twitterze i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!