Jak pisać o czyimś życiu? Jak recenzować czyjeś życie? Nie jest łatwym wysilenie się na taki wyczyn, a poza tym chyba nie powinno się oceniać czyjegoś żywota. Stanąłem przed takim właśnie dylematem. Ciężko komentować treść, która jest niepojęta dla zwykłego zjadacza chleba, takiego jak ja. Nie byłem jeszcze w Afryce, ani nie głaskałem nigdy małp – obojętnie jakich – a tutaj Jane Goodall zabrała mnie w fascynującą podróż po świecie ludzi, zwierząt i nauki.
Materiał powstał dzięki współpracy z księgarnią internetową Tania Książka.
„Jane Goodall. Pani od szympansów” Danuta Tymowska
Książka Danuty Tymowskiej jest opowieścią o niezwykłej kobiecie, obdarzonej niesamowitą odwagą, silnym charakterem i przede wszystkim pasją. Jane Goodall to jedna z najważniejszych postaci we współczesnym świecie nauki oraz ekologii. Aktywistka, podróżniczka i wysłanniczka pokoju ONZ zmieniła naukę o szympansach. Odkryła przed światem i ludźmi rzeczywistość „społeczną” szympansów, ich naturę, posługiwanie się narzędziami, ich zachowania oraz ich bliskość do człowieka – nie, nie ma co się obrażać, człowiek i szympans naprawdę ma wiele wspólnego. Aby daleko nie szukać, a jednocześnie zachęcić do sięgnięcia po książkę „Jane Goodall. Pani od szympansów”, możemy się dowiedzieć z niej że te zwierzęta odczuwają emocje. Coś niesamowitego!
Ludzie i małpy zawsze kojarzyły mi się z filmem „Goryle we mgle”, gdzie była ukazana walka o ich wolność. Nigdy nie zgłębiałem tego tematu, dlatego postać Jane Goodall jest dla mnie odkryciem, co bardziej wzmogło ciekawość podczas lektury. Nie tylko przeczytałem pasjonującą biografię, ale także poznałem nową bohaterkę, która swoim życiem udowodniła wartość naszych marzeń i zawziętość ich realizacji. Odkrycie Jane było emocjonującą przygodą i podróżą w głąb natury, zarówno ludzkiej jak i tej zwierzęcej – często tak do siebie podobnych, choć zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dzięki lekturom takim jak „Jane Goodall. Pani od szympansów” możemy poznać i zrozumieć to wszystko.
Ciężko opisywać czyjąś biografię. Trud spisania całej historii zadała sobie autorka, Danuta Tymowska. Bardzo przystępnie opisała niełatwy temat, a co ważniejsze udało się jej wychwycić wszystko co interesujące i przedstawić czytelnikom tak, aby i dla nich temat stał się równie ciekawy. Każdemu laikowi książka odsłoni oczy na wiele spraw związanych ze współczesnym światem, a także ukaże pasję do szympansów, którą się odrobinę zaraziłem. Czytając odniosłem wrażenie, że autorka jest równie mocno zafascynowana całą historią, którą spisała. Nie wyczułem przymusu napisania książki i zmęczenia między zdaniami, a raczej ogromną pasję, prawie tak wielką jak bohaterka całej opowieści. Dzięki temu lektura jest przyjemna i nie nudzi. Historia porywa, wciąga i zostawia po sobie ślad.
Co ciekawe, w pozycji zaliczanej do kategorii literatura faktu zostały dodane zdjęcia Jane Goodall, z różnych okresów jej życia. Dzięki temu możemy poznać panią od szympansów jeszcze lepiej, także w trakcie pracy – co niewątpliwie było wygodne, aby zrozumieć opisany świat. Książka podzielona została na krótkie rozdziały, przez co czyta się dużo szybciej, a autorka momentami w ten sposób przyśpiesza akcję, przez co historia nabiera dynamiki, ale nie kosztem jakości.
„Jane Goodall. Pani od szympansów” Danuta Tymowska – recenzja
Autorka zadała sobie trud i niektóre zagadnienia i fakty tłumaczy i opisuje, tak aby czytelnik wiedział dobrze w jakim punkcie oraz w jakiej sytuacji się znajduje. Przytacza również np. tekst Wisławy Szymborskiej, opisujący poetę i jego dostrzeganie oraz odczuwanie. Zestawienie z Jane i jej postawą, bardzo zbliżoną, daje do myślenia i ciekawiej obrazuje motywy samej bohaterki.
Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, X-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!