Okładka książki "Nadzieja. Autobiografia" Franciszek
Książka "Nadzieja. Autobiografia" Franciszek

Nieczęsto papież opowiada o sobie tak szczerze, jak Franciszek w „Nadziei” – pierwszej autobiografii w historii papiestwa. Ta poruszająca książka to nie pomnikowy życiorys, lecz intymna opowieść człowieka zanim został głową Kościoła.

„Nadzieja. Autobiografia” Franciszek

„Nadzieja” to autobiografia Papieża Franciszka i już sam ten fakt budzi ciekawość. Nie mamy tu do czynienia z oficjalnym, suchym życiorysem, lecz z bardzo osobistą, intymną opowieścią o życiu Jorgego Mario Bergoglia – syna włoskich imigrantów z Buenos Aires. „Nadzieja” to pierwsza autobiografia papieża w historii. Początkowo planowana do publikacji po jego śmierci, ukazała się wcześniej ze względu na Jubileuszowy Rok Nadziei 2025. Książka powstawała przez sześć lat i obejmuje całe życie papieża – od jego włoskich korzeni i rodzinnej migracji do Ameryki Łacińskiej, przez dzieciństwo i młodość, aż po kapłaństwo i czas sprawowania papieskiej posługi. Franciszek w szczery i osobisty sposób opowiada o swoim powołaniu, doświadczeniach i duchowej drodze.

Przeczytaj również: „Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy” Peter Seewald – recenzja

Papież Franciszek porusza aktualne i trudne zagadnienia:

  • Wojna i pokój – m.in. konflikt Ukrainy i Bliskiego Wschodu;
  • Migracje, kryzys klimatyczny, technologia, społeczne równość (w tym pozycja kobiet, seksualność);
  • Przyszłość Kościoła i religii – w bardzo osobistej, introspektywnej formule.

„Nadzieja. Autobiografia” Franciszka to nie tylko zbiór refleksji i anegdot, ale również osobisty pamiętnik o głębokim przesłaniu duchowym. Książka zawiera także unikalne fotografie, w tym prywatne i wcześniej nieudostępniane zdjęcia papieża Franciszka, stanowiąc świadectwo jego życia i duchowego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Szczera opowieść Franciszka o drodze do wiary

To, co od razu przyciąga, to ludzki ton książki. Papież Franciszek opowiada jak człowiek z sąsiedztwa – prostym, ciepłym językiem, pełnym anegdot z dzieciństwa, młodości, pierwszych rozterek duchowych i wątpliwości. Autentyczność to największa siła tej książki. Franciszek nie próbuje kreować się na bohatera – wręcz przeciwnie, ze szczerością mówi o tym, czego nie rozumiał jako młody człowiek, o swojej nieśmiałości, o relacjach z rodziną i wpływie, jaki wywarli na niego dziadkowie. Szczególnie poruszające są fragmenty, w których wspomina doświadczenia biedy, pracy fizycznej, czy zwyczajnego życia wśród ludzi.

Okładka książki "Nadzieja. Autobiografia" Franciszek
Książka „Nadzieja. Autobiografia” Franciszek

Co ważne – nie robi tego w tonie kaznodziei, ale raczej jako człowiek, który słucha świata i próbuje go zrozumieć. Można być zaskoczony, jak świeżo i otwarcie papież potrafi mówić o rzeczach, które do niedawna uchodziły za „niewygodne” w kościelnych kręgach. Dla jednych to dowód odwagi, dla innych może być to kontrowersyjne, ale trudno pozostać w tym wszystkim obojętnym. Nie ucieka też od słabości – przyznaje się do własnych błędów i przemilczeń. To nie książka o „człowieku bez skazy”, ale opowieść o dojrzewaniu do powołania, do odpowiedzialności i do wiary.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, sprawdź również inne biografie w księgarni internetowej tantis.pl.

Ciekawym uzupełnieniem są zdjęcia zamieszczone w książce – niepublikowane wcześniej fotografie z rodzinnego archiwum czy sceny z życia codziennego papieża. Dzięki nim historia staje się jeszcze bardziej żywa. Widzimy nie tylko słowa, ale i twarze, gesty, konteksty. To nie tylko autobiografia, ale i swoista kronika duchowej i społecznej drogi jednego z najbardziej rozpoznawalnych przywódców współczesnego świata. Wydanie jest solidne, z elegancką szatą graficzną i dużą dbałością o szczegóły.

Dla kogo jest ta książka i co z niej zostaje?

„Nadzieja. Autobiografia” to książka nie tylko dla katolików. To lektura dla wszystkich, którzy szukają sensu, próbują zrozumieć, jak osobista wiara może współistnieć z działaniem w świecie. Nie każdy się z Franciszkiem zgodzi – szczególnie ci, którzy wolą bardziej konserwatywne spojrzenie na Kościół. Ale właśnie dlatego ta książka jest ważna – otwiera pole do rozmowy, stawia pytania, zmusza do refleksji. Niezależnie od przekonań, zostawia po sobie coś więcej niż tylko słowa – zostawia wewnętrzną rozterkę i próbę odpowiedzi na pytanie, co Ty albo ja możemy zrobić, by ten świat był choć odrobinę lepszy.

„Nadzieja. Autobiografia” Franciszek – recenzja

„Nadzieja. Autobiografia” to wyjątkowe świadectwo: szczera, osobista i papieska opowieść jednocześnie. To zarówno:

  • Dotknięcie najbardziej prywatnych wspomnień;
  • Otwarta rozmowa o sprawach globalnych, takich jak wojna, migracja, ekologia czy rola Kościoła we współczesnym świecie,
  • Zaproszenie do refleksji nad nadzieją – duchową, społeczną i ekologiczną.

Jeśli cenisz osobisty ton, zaangażowanie społeczne i rzetelną refleksję duchową, to „Nadzieja. Autobiografia” powinna stać się dla Ciebie ważną lekturą.


Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!


Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights