Beata Sabała-Zielińska w książce „Kryminalne Zakopane” przybliża czytelnikom sześć poruszających spraw kryminalnych, które wstrząsnęły Podhalem w ostatnich latach. To nie tylko relacja z przebiegu śledztw i procesów, lecz także próba uchwycenia trudnych emocji i moralnych dylematów, jakie towarzyszą drodze do sprawiedliwości.
Materiał powstał dzięki współpracy z księgarnią internetową Tantis.pl.
„Kryminalne Zakopane” Beata Sabała-Zielińska
„Kryminalne Zakopane” Beaty Sabały-Zielińskiej opisuje sześć wstrząsających zabójstw, które w ostatnich latach miały miejsce na Podhalu. Książka prowadzi nas przez mroczne szczegóły zbrodni i niuanse śledztw, a głos ekspercki zabierają policjanci, kryminolodzy, prawnicy, psychiatrzy i psychologowie. Ich relacje ukazują żmudny proces udowadniania winy, liczne ślepe zaułki śledztwa oraz chwile bezradności zarówno ścigających, jak i ściganych.
Przeczytaj również: „Taki dobry chłopak” Hanna Dobrowolska – recenzja
Książka nie tylko odsłania kulisy śledztw, ale również porusza tematy wybaczania i moralnych dylematów związanych z karaniem zbrodniarzy – wszystko po to, by ukazać, jak trudna jest droga do zwycięstwa sprawiedliwości. Choć wiele osób mogło słyszeć o tych sprawach, niewielu nawet największych fanów podcastów czy książek kryminalnych zna je od podszewki – od strony osób, które odkrywały prawdę, tropiły sprawców i wymierzały sprawiedliwość. Beata Sabała-Zielińska, opierając się na setkach tomów akt i tysiącach stron dokumentów, przedstawia historie pełne faktów, bez miejsca na domysły czy niedomówienia.
Sprawy kryminalne w interesujący sposób przelane na papier
Historie w „Kryminalnym Zakopanem” przedstawione są na podstawie akt spraw, zawierających tysiące stron dokumentów, co pozwala poznać przebieg śledztw oraz działania wymiaru sprawiedliwości. Szczegółowo pokazana jest tutaj praca policjantów, biegłych kryminalistyki, psychiatrów, psychologów i prawników, którzy odkrywali prawdę, ustalali sprawców oraz dokumentowali procesy karne. To ogromny plus tej powieści, ta umiejętność łączenia różnych perspektyw, również czasowych. Beata Sabała-Zielińska dotarła do wielu osób, którzy mogą sami wypowiedzieć się na temat swojej pracy. Często jest to po latach przyznanie się do błędów, zaniedbań i spojrzenia na swoją pracę po latach, ale również docenienie wzorowej postawy kolegów po fachu.
W książce znajdują się opisy etapów śledztwa, takich jak analiza dowodów, napotykane trudności czy szczegóły procedur prawnych, a także momenty przełomowe w dochodzeniach. Autorka nie poszła na skróty i wiele miejsca poświęciła również zeznaniom, wyrokom i apelacjom, a co za tym idzie znajdą się osoby, które mogą się zmęczyć liczbą przytaczanych zeznań.
Beata Sabała-Zielińska umiejętnie prowadzi nas przez wszystkie sprawy, a także pokazuje, jak często przypadek i szczęśliwy traf decyduje o złapaniu mordercy. Całość przedstawia fakty, które pozwalają spojrzeć na zbrodnie od strony prawa, śledztwa i jego konsekwencji. Interesujący jest również rozdział, niejako przerywnik od konkretnych spraw kryminalnych, związany z pracą policjanta śledczego na Podhalu. Niekoniecznie wygląda ona tak jak powinna wyglądać, jeśli chodzi o procedury i działań policjantów w praktyce.
Wszystkie sprawy kryminalne, które zostały zamieszczone w książce, przerażają. I pisze to osoba, która (na całe szczęście) nie jest doświadczona w łapaniu morderców, lecz ma za sobą wiele godzin przesłuchiwania podcastów i lektury reportaży. Beata Sabała-Zielińska unika subiektywnych ocen, hipotez czy prób wyjaśniania motywów, co podkreśla jej obiektywizm. Mimo kontrowersji związanych z potencjalnym naruszeniem prywatności, książka zachowuje anonimowość bohaterów i wyróżnia się reporterską rzetelnością oraz wyważonym stylem, który daleki jest od taniej sensacji.
„Kryminalne Zakopane” Beata Sabała-Zielińska – recenzja
„Kryminalne Zakopane” Beaty Sabały-Zielińskiej to fascynująca i rzetelna opowieść o sześciu wstrząsających zbrodniach, które na długo pozostaną w pamięci mieszkańców Podhala. Autorka, bazując na obszernych aktach śledczych i relacjach ekspertów, odkrywa przed czytelnikami zarówno mroczne kulisy śledztw, jak i moralne dylematy związane z wymierzaniem sprawiedliwości.
Ta książka to coś więcej niż reportaż – to próba zrozumienia, jak cienka jest granica między winą a karą. I pokazująca po raz kolejny, jak dużą niesprawiedliwość można odczuć po niektórych wyrokach i decyzjach niepozbawionego wad polskiego sądownictwa.
Sprawdź najlepsze książki z gatunku literatura faktu i reportaże na stronie księgarni internetowej tantis.pl.
Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, X-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!