książki
książki

Marek Hłasko patronem 2024 roku

Marek Hłasko patronem 2024 roku, tak ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W głosowaniu posłowie zadecydowali ponadto, że przyszły rok będzie objęty patronatem trzech innych wielkich pisarzy: Melchiora Wańkowicza, Kazimierza Wierzyńskiego oraz Zygmunta Miłkowskiego.

Marek Hłasko patronem 2024 roku

2024 rok, podobnie jak rok bieżący, będzie stał pod znakiem literatury. Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 28 lipca podjęto uchwały w sprawie ustanowienia patronów roku 2024. Wśród nich znajduje się czterech wybitnych polskich pisarzy: Melchior Wańkowicz, Kazimierz Wierzyński, Zygmunt Miłkowski i właśnie Marek Hłasko.

W przyszłym roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski. Mistrz pióra oraz scenarzysta filmowy zadebiutował w 1954 roku opowiadaniem pod tytułem „Baza Sokołowska”. Dwa lata później został wydany tom opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”, dzięki któremu pisarz zdobył uznanie czytelników oraz Nagrodę Literacką Wydawców.

Zarówno w tym zbiorze, jak i w następnych utworach ukazywał, omijając socrealistyczny sztafaż, niełatwą codzienność zwykłych ludzi. Wiarygodne ujęcie rzeczywistości i potoczny język zjednały mu rzesze czytelników” – wskazano w uchwale.

Marek Hłasko książki

Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie. Tworzył głównie w latach 50. XX wieku. Pisarz bardzo szybko zyskał sławę najzdolniejszego autora młodego pokolenia. Znany jako twórca niepokorny i buntownik. Powieści Hłaski, o których mówi się do dziś, to między innymi: „Ósmy dzień tygodnia”, „Następny do raju”, „Drugie zabicie psa”.

Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną. Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata” – napisano w uchwale.

Marek Hłasko zdobył rozgłos i popularność dzięki swojemu nietypowemu stylowi, nie tylko pisarskiemu. Był legendarną postacią młodego pokolenia, a także symbolem nonkonformizmu. Z bohaterów swoich utworów Hłasko uczynił romantycznych buntowników, rozczarowanych rzeczywistością lat 50., którzy marzą o lepszej przyszłości. Jego proza stała się wyrazem sprzeciwu wobec schematyzmu i zakłamania literatury socrealistycznej. W Polsce zakaz drukowania jego utworów obowiązywał przez 20 lat. Zmarł 14 czerwca 1969 roku w niemieckim Wiesbaden, w wieku 35 lat.

Na podstawie jego prozy powstawały filmy, takie jak „Zbieg” Stanisława Jędryki, „Pętla” Wojciecha Hasa oraz „Baza ludzi umarłych” Czesława Petelskiego. Dodatkowo jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie europejskie języki oraz na japoński, koreański i hebrajski.

Przeczytaj także: PREMIERY KSIĄŻEK SIERPIEŃ 2023. PO KTÓRE NOWOŚCI WYDAWNICZE SIĘGNĄĆ?

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

5/5 - (1 vote)

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *