Książka
Książka

Premiery książek sierpień 2023. Po które nowości wydawnicze sięgnąć?

Sierpień to naprawdę gorący miesiąc, jeśli chodzi o premiery książek. Po które nowości wydawnicze sięgnąć? Podpowiadamy w naszym comiesięcznym zestawieniu.

Premiery książek sierpień 2023. Na co zwrócić uwagę?

Sierpniowych nowości w 2023 roku jest naprawdę ogrom! W konsekwencji z początkiem miesiąca przygotowaliśmy premiery książek na sierpień 2023. Wydawnictwa przygotowały naprawdę szeroką ofertę zapowiedzi wydawniczych. Dlatego jesteśmy przekonani, że każdy wybierze coś dla siebie. Przy wyborze nowości książkowych postanowiliśmy podzielić powieści na najważniejsze kategorie i wybraliśmy naszym zdaniem największe perełki. Poniżej lista zapowiedzi książek sierpień 2023 wraz z krótkimi opisami od wydawców.

Nowości książkowe sierpień 2023 – literatura piękna

Okładka książki "Burza kolorów" Damian Dibben
Książka „Burza kolorów” Damian Dibben

Witajcie w piętnastowiecznej Wenecji. Tutaj rywalizacja o sławę i fortunę może oznaczać walkę o życie. Oszałamiająca opowieść o sztuce i ambicji, miłości i zdradzie, o pasji i obsesji. Szaleńczy wyścig, w którym biorą udział najsłynniejsi artyści epoki renesansu. To nowa książka autora wspaniałej powieści „Mam na imię jutro”.

Więcej o tej książce na stronie wydawnictwa Albatros.

Okładka książki "Narzeczeni" Alessandro Manzoni
Książka „Narzeczeni” Alessandro Manzoni

Dzieje miłości wiejskiej pary, borykającej się z licznymi przeciwieństwami, to tylko pretekst dla nakreślenia szerokiej społecznej panoramy na tle posępnego okresu Włoch wydanych na pastwę hiszpańskich najeźdźców i epidemii dżumy, opisanej z przeraźliwą wnikliwością i realizmem.

Więcej o tej książce na stronie Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Okładka książki "Violeta" Isabel Allende
Książka „Violeta” Isabel Allende

Poruszająca historia kobiety, która była świadkinią przełomowych wydarzeń XX wieku.

Violeta przychodzi na świat pewnego burzowego dnia 1920 roku jako pierwsza dziewczynka w rodzinie obdarzonej pięcioma pełnymi wigoru synami. W tym samym czasie do kraju dociera grypa hiszpanka, ponadto społeczeństwo wciąż zmaga się ze skutkami Wielkiej Wojny. Isabel Allende kreśli kolejną niezwykle inspirującą i głęboko poruszającą historię.

Więcej o tej książce na stronie wydawnictwa Marginesy.

Zapowiedź książek sierpień 2023 – beletrystyka

Okładka książki "Śmierć przychodzi nawet latem" Zsuzsa Bank
Książka „Śmierć przychodzi nawet latem” Zsuzsa Bank

„Śmierć przychodzi nawet latem” to poruszająca proza autobiograficzna. Czy uroczystość pogrzebu to ostatnie spotkanie, zakończenie historii? Przecież umarli nie odchodzą. Bez wątpienia pojawiają się w pierwszych zdaniach rozmowy, siadają w ogrodach nad talerzami z ulubioną zupą. Domagają się, aby o nich rozmawiać.

Więcej o tej książce na stronie wydawnictwa Czarne.

Okładka książki "Kameliowy Sklep Papierniczy" Ito Ogawa
Książka „Kameliowy Sklep Papierniczy” Ito Ogawa

Hatoko, pieszczotliwie zwana Poppo, dziedziczy sklep papierniczy położony w nadmorskiej Kamakurze. Wraz ze sklepem – nietypowy fach, który jej rodzina uprawia od pokoleń. Ród Amemiya od zamierzchłych czasów zajmuje się bowiem pisaniem listów na zlecenie.

Tymczasem czas w Kamakurze płynie niespiesznie, wyznaczany rytmem pór roku, świąt, niezobowiązujących spotkań i odwiedzin. Kameliowy sklep papierniczy zachęca, by zwolnić i nabrać dystansu, cieszyć się drobnymi przyjemnościami codzienności i zadbać o bliższe i dalsze relacje.

Więcej na temat tej książki na stronie wydawnictwa Tajfuny.

Okładka książki "Ciało huty" Anna Cieplak
Książka „Ciało huty” Anna Cieplak

„Ciało huty” jest przejmującą, rozpisaną na dwa pokolenia historią o społecznym awansie i ciężkiej pracy, by osiągnąć to, co wydawało się upragnione. To – wreszcie – szczery i nieironiczny obraz życia w socjalistycznej Polsce i współcześnie. Anna Cieplak w charakterystycznym dla siebie stylu, niezwykle dojrzale, autentycznie, z elementami mistyki oraz humoru, kreuje świat, o którym ciężko zapomnieć.

Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Literackiego.

Nowości wydawnicze sierpień 2023 – historia

Okładka książki "Pompeje" Robert Harris
Książka „Pompeje” Robert Harris

Upalne lato 79 roku naszej ery. Bogaci obywatele Imperium Rzymskiego ucztują i zażywają kąpieli w swoich willach nad Zatoką Neapolitańską. Wówczas nic nie mąci ich dobrego samopoczucia.

Tylko jeden człowiek ma powody do niepokoju – młody inżynier Atiliusz Primus, od niedawna zarządzający olbrzymim akweduktem dostarczającym wodę do dziewięciu miast wokół zatoki. Jego poprzednik zaginął w tajemniczych okolicznościach. Zatem Atiliusz próbuje wyjaśnić zagadkę zatrutych ryb, które pojawiły się w basenie wpływowego Ampliatusa, uwikłanego w przestępcze interesy.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Albatros.

Okładka książki "Czarny tort" Charmaine Wilkerson
Książka „Czarny tort” Charmaine Wilkerson

„Czarny tort” zawiera wszystkie składniki najsmaczniejszej opowieści: sekrety, romanse, brawurową ucieczkę oraz postaci tak autentyczne, że ma się ochotę na nie nawrzeszczeć, a chwilę później mocno przytulić.

Więcej na temat tej książki na stronie wydawnictwa Znak.

Premiery książkowe sierpień 2023 – biografia

Okładka książki "W imię miłości" Amy Bloom
Książka „W imię miłości” Amy Bloom

Zmuszony do konfrontacji z brutalną chorobą, Brian doszedł do wniosku, że chce umrzeć z godnością. Razem z żoną podjęli niewyobrażalnie trudną i bolesną decyzję. Zwrócili się do Dignitas, organizacji z siedzibą w Szwajcarii, która oferuje możliwość godnego i spokojnego zakończenia życia.
W przejmującej i zaskakującej opowieści Amy Bloom rzuca światło na część życia, o której tak często nie chcemy rozmawiać – o jego zakończeniu.

Ta poruszająca, ale i napisana z humorem i rozbrajającą szczerością książka, jest niezapomnianym obrazem pięknego małżeństwa i bezgranicznej miłości.

Więcej o tej książce przeczytasz na stronie wydawnictwa Filia.

Okładka książki "Królowa" Andrew Morton
Książka „Królowa” Andrew Morton

Andrew Morton przedstawia losy Elżbiety. Od jej wstąpienia na tron w wieku dwudziestu pięciu lat, przez lata odbudowy kraju po drugiej wojnie światowej, rządy, w czasie których współpracowała z piętnastoma premierami, zawirowania życiowe i tragedie rodzinne, pandemię koronawirusa, podczas której stała się symbolem nadziei i optymizmu, aż po uroczystości platynowego jubileuszu.

Więcej o tej książce na stronie wydawnictwa Marginesy.

Okładka książki "Rausz. Niemcy między wojnami" Harald Jahner
Książka „Rausz. Niemcy między wojnami” Harald Jahner

W połowie lat dwudziestych, kiedy gospodarka niezwykle przyspiesza, Niemcy stają się innym krajem. Harald Jähner opowiada o wynalazku czasu wolnego, o halach bokserskich i pałacach tańca, o powstaniu nowoczesnych biur i o ruchu wielkomiejskim. Dodatkowo o domach towarowych jako obietnicy szczęścia oraz ulicy jako miejscu zaciętych walk.

Jednak w miarę pogłębiania się kryzysu od początku lat trzydziestych, przyszłość staje się coraz bardziej ponura, a w społeczeństwie uwidaczniają się głębokie podziały i niemożność ich zniesienia.

Więcej na ten temat na stronie wydawnictwa Poznańskie.

Premiery książkowe sierpień 2023 – reportaż

Okładka książki "Wasilewska. Czarno-biała" Piotr Lipiński
Książka „Wasilewska. Czarno-biała” Piotr Lipiński

Dla jednych renegatka, kolaborantka i zdrajczyni. Dla drugich – bohaterka, wybawicielka, dzielna przywódczyni Polaków w ZSRR. Opinie o Wandzie Wasilewskiej zawsze były skrajne, a jej zwolennikom i krytykom nigdy nie udało się dojść do porozumienia. Aleksander Wat opowiadał o niej: „Niezbadana jest dusza kobiet fanatycznych, świętych Teres komunizmu. To są mistyczki, które nie widzą rzeczywistość, raczej widzą inną rzeczywistość, której my nie widzimy”. Jak więc wyglądała rzeczywistość Wandy Wasilewskiej?

Więcej o tej książce na stronie wydawnictwa Czarne.

Okładka książki "Ostatni Białystoker" Marta Sawicka-Danielak
Książka „Ostatni Białystoker” Marta Sawicka-Danielak

Ben Midler, ostatni znany żyjący ocalały z białostockiego getta, i pisarka Marta Sawicka-Danielak odnaleźli się dzięki Yad Vashem w Izraelu. Z ich rozmów powstała książka, która budzi do życia przedwojenny Białystok – najbardziej żydowskie miasto, jak mówi Ben. Ten niezwykły tygiel kulturowy był zamieszkały przez Żydów, katolickich Polaków, prawosławnych Rosjan, Białorusinów i Ukraińców, ewangelickich Niemców, muzułmańskich Tatarów, a nawet Macedończyków i Turków.

Więcej o tej książce na stronie wydawnictwa Wielka Litera.

Zapowiedzi wydawnicze sierpień 2023 – kryminały

Sierpniowych nowości w 2023 roku ponownie jest ogrom! Jest ich aż tyle, że postanowiliśmy przygotować premiery najlepszych kryminałów. Dlatego oddzielne zestawienie z największymi perełkami tego gatunku znajdziecie na blogu.

Przeczytaj także: PREMIERY KSIĄŻEK LIPIEC 2023. PO KTÓRE NOWOŚCI WYDAWNICZE SIĘGNĄĆ?

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *