okładka książki "Sztuka powieści" Milan Kundera
Książka Milan Kundera - "Sztuka powieści"

Milan Kundera – najlepsze książki

Odszedł Milan Kundera, jeden z najwybitniejszych prozaików i literaturoznawców ostatnich kilku dekad. Czeski pisarz pozostanie w pamięci czytelników poprzez swój znamienity dorobek. Dlatego też przygotowaliśmy zestawienie najlepszych pozycji autora.

Milan Kundera książki – nasze TOP 4

Odszedł Milan Kundera, jeden z najwybitniejszych prozaików i literaturoznawców ostatnich kilku dekad. Ta smutna wiadomość przypomniała o niezwykłym dorobku literackim czeskiego pisarza. Twórczość, tym bardziej tak znacząca i integralna z polityką drugiej połowy dwudziestego wieku, na stałe zapisała się w encyklopediach. Milan Kundera pozostanie w pamięci i świadomości czytelników poprzez swój znamienity dorobek, dlatego też przygotowaliśmy wybór najlepszych i najciekawszych pozycji autora.

„Nieznośna lekkość bytu”

„Nieznośna lekkość bytu” to najbardziej znana w dorobku Kundery pozycja. Z pewnością przyczynił się do tego film, niemniej literatura broni się sama. O tej książce można opowiadać godzinami i napisać kolejne obfite eseje dotyczące wszystkich poruszonych w niej treści. Miłość, pożądanie, zdrada, żądza, wolność, strach, totalitaryzm. Ta mieszanka tworzy klasyczną już pozycję o egzystencji człowieka w zniewoleniu, zarówno emocjonalnym jak i w czasach i przestrzeni reżimu. A nad wszystkim wisi nie fatum, nie los, a czysty, zwykły przypadek. Owa przypadkowość w życiu bohaterów jest determinantem ich dziejów. Ponadto Kundera w swoim stylu pewnej groteski połączonej z kafkowskim przygnębieniem, relacjonuje sytuację polityczną w Czechosłowacji. Pytania o sens życia i jego wartość padają kilkukrotnie. Odpowiedź? Przeczytajcie.

„Żart”

Debiut Milana Kundery z 1967 roku, który przyniósł mu światową sławę. Jak to w przypadku czeskiego pisarza książka ukazuje absurdy dyktatury komunistycznej. Autor opowiada o życiu w totalitaryzmie, gdzie śmiech powinien być trzymany na wodzy, bo władzy takie rozluźnienie nie odpowiada. Tytułowy żart jest początkiem problemów młodego lekarza. Ludwig pisze karteczkę dla dziewczyny, co zostaje odebrane jako obraza jedynej słusznej ideologii, przez co zaczynają się perturbacje życiowe chłopaka. Kundera w sposób dla siebie oryginalny obrazuje patologię, groteskę życia w tych czasach i ustroju, a także permanentny absurd dotykający obywateli każdego dnia. Smutny i przygnębiający świat „Żartu” ukazuje rzeczywistość, jakiej młody czytelnik nie pamięta. Pozycja obowiązkowa.

"Sztuka powieści" Milan Kundera
Książka Milan Kundera – „Sztuka powieści”

„Sztuka powieści”

Tekst o tekstach. Milan Kundera opowiada o swoich fascynacjach literackich i tym co go uformowało. Jakich pisarzy oraz jakie książki ceni najbardziej. Jakie dwie powieści uważa za najlepsze w dziejach europejskiej literatury. Jest to eseistyka, natomiast niezwykle ciekawa i wiele tłumacząca, szczególnie pasjonatom literatury. „Sztuka powieści” jest bardzo dobrym uzupełnieniem wiedzy, a także pewną pomocą w czytaniu literatury pięknej. „Kubuś fatalista i jego Pan” Dennisa Diderota przychodzi znacznie łatwiej po przeczytaniu eseju Kundery. Co ciekawe pierwsza książka napisana po francusku, a nie czesku.

Śmieszne miłości

Kwintesencja humoru Kundery, nad wyraz specyficznego jednakże mocno zakorzenionego w czeskim podejściu do świata. „Śmieszne miłości” to zbiór siedmiu anegdotycznych opowiadań dotyczy miłości, różnie przedstawionej i ujętej, niemniej motywem przewodnim jest nieoceniona miłość. Zabawna, nacechowana delikatną błazenadą książka rozweseli każdego, a zarazem wskaże i uwypukli małostkowość działań ludzkich i częsty bezsens, na który się nie zwraca uwagi i zazwyczaj pomija w pojmowaniu uczuć. Przy poprzednich pozycjach takich jak „Żart” czy „Nieznośna lekkość bytu”, „Śmieszne miłości” wypadają uroczo i humorystycznie, dzięki czemu można poznać innego Kunderę, bardziej z przymrużeniem oka.

Największym hołdem dla tak wybitnego i zasłużonego pisarza jak Milan Kundera będzie podjęcie się lektury którejś z jego książek. Wspominanie to jedno, opowiadanie to drugie, natomiast wielkość spisana na stronicach czeskiego autora będzie trwać dopóki będzie trwało słowo pisane.


Przeczytaj także: KSIĄŻKI NA WIOSNĘ – CO CZYTAĆ, GDY ZA OKNEM CORAZ ZIELENIEJ?

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

5/5 - (1 vote)
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *