Książki

Koniec roku to czas podsumowań. My również postanowiliśmy podzielić się naszym zestawieniem najlepszych pięciu książek, które zostały wydane w 2023 roku i mieliśmy przyjemność je przeczytać. Uwaga, same perełki!

Najlepsze książki 2023 – co zasługuje na wyróżnienie?

Koniec roku to wyjątkowy moment, pełen refleksji i spojrzenia wstecz na minionych dwanaście miesięcy. To także okres, w którym wiele osób sięga po różnego rodzaju podsumowania, zwłaszcza te dotyczące literatury. W 2023 roku nie brakowało świetnych literackich premier, niezależnie od gatunku. Dlatego mamy wyrzuty sumienia, mimo że przeczytaliśmy w trójkę dobre ponad sto książek, to wiele pozycji z tego roku przeczytamy dopiero w 2024. Przygotowaliśmy zatem zestawienie oparte na przeczytanych i zrecenzowanych przez nas książkach wydanych w 2023 roku.

Życzymy sobie, aby kolejny rok dostarczył wielu niesamowitych lektur. Aby nasze zestawienie nie zamknęło się w pięciu, lecz większej liczbie świetnych powieści.

Okładka książki "Los" Zeruya Shalev
Książka „Los” Zeruya Shalev

Wzorcowo skonstruowana fabuła, głęboka psychologiczna warstwa postaci oraz piękny język sprawiają, że powieść „Los” autorstwa Zeruyi Shalev zasługuje na uznanie. Ta lektura długo pozostaje w pamięci, skłaniając czytelnika do zastanowienia się nad sensem życia i ludzkim losem.

Zeruya Shalev posiada niezwykłą umiejętność opisywania zwyczajnych spraw i uczuć. Nawet najprostsze opisy zyskują głębokie znaczenie. Autorka potrafi wydobyć piękno z codziennych wydarzeń i emocji, ukazując, że nawet pozornie proste aspekty życia mają istotne znaczenie.

Więcej o tej książce pisaliśmy na: https://przeczytane.net/los-zeruya-shalev-recenzja/


Okładka książki "Jedziemy z matką na północ" Karin Smirnoff
Książka „Jedziemy z matką na północ” Karin Smirnoff

Powieść „Jedziemy z matką na północ” to nie tylko historia o przygodach głównych bohaterów. To także zastanowienie nad tym, jacy ludzie są naprawdę. Autorka, Karin Smirnoff, świetnie przedstawia, jak skomplikowane są ludzkie relacje. Przenika głęboko w umysły postaci, pokazując ich prywatne uczucia i przeżycia w sposób mistrzowski. Książka autorstwa Karin Smirnoff staje się lustrem, w którym czytelnik może odnaleźć elementy swojego własnego życia.

Nasza recenzja powieści „Jedziemy z matką na północ” znajdziesz na https://przeczytane.net/jedziemy-z-matka-na-polnoc-karin-smirnoff-recenzja/.


Okładka książki "Zrost" Robert Małecki
Książka „Zrost” Robert Małecki

Książka „Zrost” od Roberta Małeckiego to nie tylko kolejne przygody komisarza Grossa. To coś świeżego i nieoczekiwanego. Autor próbuje nowych rzeczy, dodając nietypowe zagadki i skomplikowane psychologiczne elementy. Dla fanów Małeckiego to będzie miła niespodzianka. Uważam, że to jedna z najlepszych książek autora, zdecydowanie najbardziej dojrzała i złożona pod względem narracyjnym.

Przeczytaj więcej o powieści Roberta Małeckiego na https://przeczytane.net/zrost-robert-malecki-recenzja/.


Okładka książki "Grzęzawisko" Przemysław Żarski
Książka „Grzęzawisko” Przemysław Żarski

Przemysław Żarski to pisarz, który swoimi powieściami potrafi wgnieść w fotel. Jego książka „Grzęzawisko” ma naprawdę ciekawą historię, która dzieje się w latach 90. Książka ta pokazuje, że mimo że świat staje się coraz bardziej zaawansowany technologicznie, to dobre i złe rzeczy zawsze się dzieją. A młodzi ludzie z tamtych lat wcale nie ustępowali dzisiejszym w rozsiewaniu tego złego. Muszę z satysfakcją przyznać, że najnowszy kryminał jest najbardziej dojrzałą pozycją w twórczości pisarza.

O książce Przemysława Żarskiego pisaliśmy więcej na: https://przeczytane.net/grzezawisko-przemyslaw-zarski-recenzja/.


Okładka książki "Mam do pana kilka pytań" Rebecca Makkai
Książka „Mam do pana kilka pytań” Rebecca Makkai

Książka „Mam do pana kilka pytań” napisana przez Rebeccę Makkai to historia, która dotyka wielu ważnych spraw społecznych. Rebecca Makkai po mistrzowsku skonstruowała narrację w sposób, w którym niewielkimi porcjami dosypywała kolejne szczegóły świadczące o niewinności oskarżonego. Autorka, poprzez historię niewyjaśnionej śmierci, opowiada o wszystkich tych dziewczynach, których cierpienie było bagatelizowane.

W efekcie książka wydaje się być nie tylko dobrze skonstruowanym kryminałem, ale także ważnym dziełem literatury, które angażuje czytelnika w refleksję nad różnorodnymi aspektami ludzkiego życia i społeczeństwa.

Naszą recenzję znajdziesz tutaj: https://przeczytane.net/mam-do-pana-kilka-pytan-rebecca-makkai-recenzja/.


Przeczytaj także: KSIĄŻKI NA ZIMĘ – KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ?

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

5/5 - (1 vote)
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights