Książka
Książka

Narodowe Czytanie 2023: „Nad Niemnem” lekturą tegorocznej edycji 

Już 9 września odbędzie się 12. odsłona akcji Narodowe Czytanie 2023. Powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej będzie głównym bohaterem wydarzenia organizowanego przez Prezydenta RP.

Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie to wydarzenie, które co roku organizowane jest z odpowiednią promocją. Akcja jest organizowana przez Prezydenta RP i przyciąga szczególnie młodszych czytelników. Tegoroczna edycja odbędzie się już 9 września i skupi swoją uwagę na Elizie Orzeszkowej i jej „Nad Niemnem”. To najbardziej znana powieść autorki. Powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Tymczasem we wtorkowy poranek opublikowany został list Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, zachęcający do wzięcia udziału w wydarzeniu.

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

„Nad Niemnem” cieszyło się popularnością kolejnych pokoleń czytelników. Nic dziwnego, wielu określa dzieło jako jedno z najważniejszych utworów polskiej literatury. Epopeja narodowa podejmuje tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku. Dodatkowo powieść Elizy Orzeszkowej została zekranizowana w połowie lat 80. XX wieku. Pomimo tego, powieść znajduje się jedynie na liście lektur uzupełniających dla poziomu podstawowego w liceum i technikum. Starszym uczniom z pewnością zapadła w pamięć poprzez długie, czasem aż męczące, opisy przyrody i powolną fabułę.

Narodowe Czytanie 2023 – zapisy

Wydarzenie, organizowane przez Kancelarię Prezydenta PR przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, odbędzie się w sobotę, 9 września tradycyjnie w warszawskim Ogrodzie Saskim. W akcji Narodowe Czytanie może wziąć udział każdy.

Narodowe Czytanie – poprzednie edycje

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Obszerne fragmenty książek odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Cykliczne wydarzenie zostało zapoczątkowane w 2012 roku z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję. Do akcji przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

W czasie kolejnych edycji akcji Narodowe Czytanie odczytywane były następujące dzieła polski literatów:

  • 2012 rok: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza
  • 2013 rok: dzieła Aleksandra Fredry
  • 2014 rok: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza
  • 2015 rok: „Lalka” Bolesława Prusa
  • 2016 rok: „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza
  • 2017 rok: „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
  • 2018 rok: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego
  • 2019 rok: nowele polskie (dzieła Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego)
  • 2020 rok: „Balladyna” Juliusza Słowackiego
  • 2021 rok: „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej
  • 2022 rok: „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Przeczytaj także: NASZE TOP 5 KRYMINAŁÓW – CZERWIEC 2023

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *