książki na regale

Polecamy premiery tygodnia

Co słychać w premierach czytelniczych? Wśród nowości wydawniczych tego tygodnia dominuje powieść historyczna.


Książka Marek Harny – „Dziecko września”

„Dziecko września”

Marek Harny

Opis wydawcy: Adam został poczęty 1 września 1939 roku, kiedy jego ojciec Andrzej Borowy był już w drodze na front, a kolejnego dnia umarł pod Pszczyną w masakrze polskich batalionów, rozjechanych przez niemieckie czołgi.
Od tej pory Teresa Borowa prowadziła osobistą wojnę z Hitlerem, Stalinem i całym światem, nie wyłączając własnej rodziny, walcząc najpierw o urodzenie, a potem ocalenie syna. Toczyła ją w rodzinnym Tarnowie, gdzie został aresztowany i wywieziony do Oświęcimia jej ojciec, w okupowanym Krakowie, gdzie trafiła do obozu w Płaszowie, w partyzanckiej ziemiance w Gorcach, gdzie mały Adaś omal nie padł ofiarą polskiego policjanta, wreszcie, już po wojnie, w odebranym Niemcom Zabrzu, gdzie nowi władcy zaprowadzili nowy „porządek”.
Po latach Adam stara się poradzić z upiorami dawnego życia i wybrać własną drogę.

Tłem dla losów Adama i jego matki są mniej znane, niekiedy przemilczane fragmenty naszej historii, wymykające się jednoznacznym ocenom ludzkie postawy, które determinują dramatyczne wybory, przed jakimi stają bohaterowie.


Książka Piotr Borlik – „Skłam, że mnie kochasz”

„Skłam, że mnie kochasz”

Piotr Borlik

Opis wydawcy: Czy jedno niewinne kłamstwo może popchnąć do zbrodni?

Gdańska policja otrzymuje zawiadomienie o mężczyźnie zamordowanym w podmiejskim motelu i o ciemnowłosej kobiecie, która wyszła z jego pokoju cała we krwi. Śledczy, którzy docierają na miejsce, odkrywają, że ciało zniknęło. Wysłany do motelu aspirant Marcel Majewski jest idealnym kandydatem na kozła ofiarnego – to na niego spadają konsekwencje za zaginięcie zwłok.

W odróżnieniu od organów ścigania, Jakub Ramon – niegdyś policjant, teraz wolny strzelec trzymany na krótkiej smyczy przez trójmiejską mafię – zna personalia zabitego faceta. To on w ostatniej chwili usunął zwłoki, żeby oddalić zainteresowanie policji od swojego mocodawcy. Szybko jednak umiera kolejna osoba powiązana z organizacją przestępczą, co zmusza Ramona do przedsięwzięcia ryzykownych kroków. Nie może przy tym pozbyć się wrażenia, że skazany na pożarcie przez media Marcel Majewski jest jego młodszą wersją, która lada chwila powtórzy jego błędy.

W jaki sposób splotą się losy dwóch byłych policjantów i kobiety, która chce usłyszeć „Kocham cię”?


Książka Wojciech Dutka – „Kurier z Tivoli”

„Kurier z Tivoli”

Wojciech Dutka

Opis wydawcy: Zamiast wolnej Polski czekały na niego demony przeszłości. A czas zabójstw wcale się nie skończył…
Antoni Mokrzycki – hrabia, dyplomata, szpieg, polski Bond czasów II wojny światowej – otrzymuje kolejne zadanie. Zostaje wysłany przez generała Andersa i amerykański wywiad do ojczyzny by zatrzymać powstanie przeciw Niemcom i kontynuować walkę z Sowietami. Bierze udział w piekle powstania warszawskiego i ściera się z Niemcami, by zaraz potem przeciwstawić się komunistom z UB i NKWD. Nie wie jednak, że ubecja ma w swoich szeregach człowieka, dla którego zabicie Mokrzyckiego staje się sprawą osobistą…
I tym razem na drodze bohatera, znanego z dwóch poprzednich części cyklu – „Kuriera z Toledo” i „Kuriera z Teheranu” – stają niezwykli ludzie. Na kartach powieści spotykamy m.in. pisarzy, dowódców polskiego podziemia, ale także katów z UB.
„Kurier z Tivoli” to doskonałe połączenie powieści historycznej z literaturą sensacyjno-szpiegowską.

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie!


Recenzja książki Lisy Gardner „Powiem tylko raz” na naszym blogu!

„Żałobnica” Robert Małecki – zobacz naszą recenzję!

Zostaw po sobie ocenę!

Czytelnik, recenzent i promotor literatury.

Na co dzień wydawca miejskiego portalu Radia Eska w Białymstoku. Zajmuje się bieżącymi sprawami dotyczącymi stolicy Podlasia, jak również całego regionu. Z mediami, wcześniej głównie sportowymi, związany od 2016 roku. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prywatnie wielki fan mediów społecznościowych, piłki nożnej oraz serialu „Przyjaciele”.

Kontakt: m.lopienski@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *