„Sztuka powieści” to zbiór siedmiu tekstów Milana Kundery zawierający rozważania na temat powieści. Na początku zaznaczę, że Milan Kundera jest dla mnie jednym z najważniejszych współczesnych pisarzy. Czytanie każdej z jego książek przynosi mi ogromną przyjemność.
„Sztuka powieści” Milan Kundera
Milan Kundera w swojej książce „Sztuka powieści” stworzył swego rodzaju przewodnik po własnej twórczości pisarza. Autor wskazuje na co czytelnik powinien zwrócić uwagę, aby dobrze odczytać jego intencje. Ta książka zdecydowanie wyróżnia się formą: niezwykle lekką, ale jednak konkretną, która sprawia, że odbiorca pozostaje w ciągłym skupieniu.
Oprócz wskazania swoich zainteresowań tematycznych, Kundera rozkłada na czynniki pierwsze swoje dzieła. Pokazuje jak dużą uwagę zwraca na kształt powieści. To w jaki sposób planuje każdy z elementów oraz jak duży wpływ na jego książki miało wykształcenie muzyczne.
Jak długo powstają arcydzieła?
Czytając „Sztukę powieści” nie mogłam wyjść z podziwu ile czasu i rozwagi wymagało napisanie „Nieznośnej lekkości bytu”, czy „Życie jest gdzie indziej” i na jak głębokim poziomie są one połączone. Kundera otwiera się podczas wywiadów, opowiadając o słowach-kluczach, na których buduje swoje historie i bawi się ich znaczeniem. Właściwie jednak powieści służą mu do znalezienia coraz to nowych definicji. Kiedy się nad tym dłużej zastanawiam, przecież tak właśnie robi, przekracza i rozszerza znaczenie znanych słów. I czyni to w pięknym stylu.
Przeczytaj także: UMBERTO ECO – TOP 3 NAJLEPSZYCH POWIEŚCI AUTORA
Lekcja literatury
W „Sztuce powieści Kundera gdzieś obok rozważań o swojej twórczości przemyca wielką historię literatury. Nie ma tutaj romantycznych opowieści, a raczej rzetelne przemyśleniaa oparte na wiedzy wynikającej z przygotowania filologicznego. Kundera wspomina Szkłowskiego, Mukarovskiego, Nabokova i Gombrowicza, czyli znowu nazwiska-klucze dla każdego młodego adepta sztuki humanistycznej. Na tym się właśnie skupiają myśli autora, że pisanie powieści, to sztuka z wielowiekową tradycją, o której nowoczesny świat i społeczeństwo zaczyna zapominać. Nie chodzi nawet o aktualność powieści dajmy na to XVIII-wiecznej, a raczej o uczucia i historie jakie ze sobą niosą.
Jak ważne są uczucia i ludzkie historie?
W książce „Sztuka powieści” Kundera wskazuje, że to wartości niezwykle istotne i nie do przecenienia. W poszukiwaniu historii wartych wspomnienia sięga po „Don Kichota z La Manchy” i zestawia go z dobrym wojakiem Szwejkiem i Kubusiem Fatalistą. Warto zaznaczyć, że nie trzeba być humanistą, aby docenić świeżość i przenikliwość przemyśleń autora. Warto jednak być oczytanym, bo łatwiej dostrzeże się smaczki, na które autor zwraca uwagę. Wydaje mi się, że głównym celem powstania tej „Sztuki powieści” jest przedstawienie literatury jako struktury niejednolitej. Jednakże w pewien, może nawet metafizyczny sposób, połączonej. Kundera zwraca uwagę na potrzebę tłumaczenia dzieł i na rolę literatury tłumaczonej na świecie. Szczególnie dla autorów przebywających na emigracji, jak on. Nie można pominąć znaczącego wpływu historii i polityki na kształtowanie się nowych nurtów w literaturze. I tutaj także należy pamiętać o różnych doświadczeniach poszczególnych narodów. Przede wszystkim o pewnej wspólnej europejskiej narracji.
Przeczytaj także: „ZANIM WYSTYGNIE KAWA” TOSHIKAZU KAWAGUCHI – RECENZJA
„Sztuka powieści” Milan Kundera – recenzja
Podsumowując dla mnie przeczytanie tej książki „Sztuka powieści”, to była czysta przyjemność. Obcowanie z literaturą Kundery daje przestrzeń na zdobywanie nowej wiedzy, ale też głęboką rozwagę filozoficzną i humanistyczną. Przyznam, że nie zgadzam się z tym, że sztuka powieści zanika, bo wciąż powstają wspaniałe historie, zbudowane na podobnych zasadach, którym hołduje sam Milan Kundera. Opowieści literackie nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, tak samo jak wspaniali powieściopisarze.
Jeśli spodobał ci się ten artykuł, może zainteresuje cię również „Pierwsza osoba liczby pojedynczej„.
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!