Okładka książki "W krainie piłkarskich bogów" Piotr Dumanowski, Dominik Guziak
Książka "W krainie piłkarskich bogów" Piotr Dumanowski, Dominik Guziak

„W krainie piłkarskich bogów” Dumanowski, Guziak – recenzja

„W krainie piłkarskich bogów” to interesująca podróż przez włoski futbol, opowiedziana przez pryzmat polskich piłkarzy, którzy na przestrzeni lat zdobywali włoskie serca. Piotr Dumanowski i Dominik Guziak, czyli komentatorzy Eleven Sports, ukazują czytelnikom nie tylko świat piłkarskich stadionów, ale także kulisy życia zawodowego i prywatnego polskich graczy w Serie A.

„W krainie piłkarskich bogów” Dumanowski, Guziak – recenzja

Książka „W krainie piłkarskich bogów” zaczyna się od nazwisk, które zapisały się w pamięci Włochów – od Wojtyły do Bońka, a potem przechodzi przez erę Glika, Zielińskiego, Szczęsnego, Milika i Piątka. Autorzy odsłaniają kulisy z szatni, gdzie palenie papierosów, imprezy do białego rana, czy kłótnie z trenerami są na porządku dziennym. Książka autorstwa Piotra Dumanowskiego i Dominika Guziaka to prawdziwa uczta dla miłośników futbolu, ukazująca piłkarzy w ich naturalnym otoczeniu, bez założonej maski profesjonalistów.

Przeczytaj także: „AC MILAN. NIEŚMIERTELNI” ARRIGO SACCHI – RECENZJA

Czytając opowieści Wojciecha Szczęsnego i innych polskich piłkarzy w tej książce, łatwo wysnuć jeden konkretny wniosek. We Włoszech piłkarze traktowani są jak bogowie. Jak w greckiej mitologii – tutejsi bogowie są ludzcy. Też popełniają błędy, też ulegają pokusom. Nie umniejsza to jednak ich boskości. Czy w Polsce płazem uszłoby zapalenie papierosa przed meczem, lampka wina w środku tygodnia czy wyjście na imprezę po porażce? Moje dziennikarskie doświadczenie mówi mi, że piłkarz nie miałby wówczas chwili spokoju. We Włoszech jest zupełnie inaczej. Aby przekonać się, dlaczego tak jest, warto zgłębić się w kulturę calcio i sięgnąć po książkę Dumanowskiego i Guziaka.

Jak futbol zmienia życie, szczególnie we Włoszech

Nawiązując jeszcze do poprzedniego akapitu, nie dziwię się więc, że Wojciech Szczęsny tak pokochał Włochy i znalazł tam swoje miejsce do gry w piłkę. Lecz nie tylko o bramkarzu Juventusu jest w tej książce mowa. Najbardziej porywający fragment to opowieść o Krzysztofie Piątku, który w Serie A zrobił swego czasu prawdziwą furorę. Jego historię śledzili włoscy dziennikarze, kibice go uwielbiali, a włoscy policjanci naśladowali jego słynną cieszynkę. To doskonały przykład tego, jak futbol może zmieniać życie i jak mocno piłkarze wpływają na kulturę kibiców.

Okładka książki "W krainie piłkarskich bogów" Piotr Dumanowski, Dominik Guziak
Książka „W krainie piłkarskich bogów” Piotr Dumanowski, Dominik Guziak

„W krainie piłkarskich bogów” pokazuje dobitnie, jak włoscy kibice potrafią być fanatyczni. Widać to szczególnie na przykładzie wspomnianego już Krzysztofa Piątka. Jego przejście z Genoi do Milanu było niczym wejście smoka na włoskie boiska, co sprawiło, że polski napastnik stał się przedmiotem nieustannej uwagi przede wszystkim włoskich fanów. Jego historia to nie tylko opowieść o indywidualnych osiągnięciach, walce o króla strzelców z Cristiano Ronaldo, ale także o sile społeczności, która z determinacją znaną tylko calcio wspierała i dopingowała swojemu bohaterowi.

Włochów zwariowanie na punkcie futbolu

Piotr Dumanowski i Dominik Guziak stworzyli książkę o piłce nożnej, w której tak naprawdę niewiele jest suchych faktów, dat rozegranych spotkań, składów drużyn czy strzelców goli. Wydawać by się mogło, że brakuje również opisu przebiegu ważnych meczów z udziałem Polaków. „W krainie piłkarskich bogów” to zbiór anegdot, które rzucają światło na nie tylko na wydarzenia związane z włoskim futbolem, ale przede wszystkim na życie społeczeństwa włoskiego, pokazując ich zwyczaje, przesądy i specyficzną kulturę.

Przeczytaj także: „ROBERTO BAGGIO” RAFAELLE NAPPI – RECENZJA

Książka pozwala nam zrozumieć, dlaczego Włosi tak bardzo cenią polskich piłkarzy, co stanowi dla czytelnika fascynujący wgląd w świat włoskiej kultury. Dlatego nawet jeśli nie interesują cię mecze, bramki, taktyczne niuanse – to nawet lepiej. Dzięki tej lekturze poznasz, dlaczego Włosi są tak bardzo zafascynowani futbolem. I nawet jeśli wiedziałeś, że są oni zwariowani na punkcie futbolu, to nie zdawałeś sobie sprawy z tego, jak bardzo.

„W krainie piłkarskich bogów” Dumanowski, Guziak – recenzja

„W krainie piłkarskich bogów” to obowiązkowa lektura dla fanów piłki nożnej, nie tylko tych zafascynowanych samą grą, ale także tym, którzy interesują się kulisy tego sportu. To pełna pasji i emocji opowieść o polskich piłkarzach, którzy zdobywają włoskie serca, oraz o fascynującym świecie Serie A.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również: KSIĄŻKI NA JESIEŃ – CO WARTO PRZECZYTAĆ!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

4/5 - (1 vote)

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *