Książki na zimę to nie tylko doskonały sposób na ucieczkę od zimowej szarości, ale także okazja do efektywnego spędzenia długich wieczorów. W tym tekście przyjrzymy się kilku tytułom, które warto mieć na swojej liście lektur zimowych, aby w pełni cieszyć się magią literatury podczas najmroźniejszych dni w roku.
Które książki zimowe są warte przeczytania?
Zima to nie tylko czas mrozów i szronu, lecz również doskonała okazja, by poszerzyć czytelnicze horyzonty i zagłębić się w emocjonujące, czasem nostalgiczne, a innym razem pełne przygód opowieści. Książki na zimę idealnie sprawdzą się do długich wieczorów, wprowadzając nas w światy pełne tajemnic, magii czy pięknych opisów otaczającej nas rzeczywistości.
W tym artykule przyjrzymy się kilku tytułom, które w szczególny sposób sprawdzą się jako towarzysze zimowych wieczorów. Czy to powieść z nutką melancholii, intrygujący thriller, czy może klasyczna literatura podróżnicza – każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do odkrywania magicznego świata literatury, który doskonale rozświetli chłodne zimowe dni.
Zbiór dwunastu zimowych zagadek kryminalnych pióra mistrzyni gatunku.
Dni robią się coraz krótsze, a w powietrzu już czuć zbliżającą się zimę. Najprzyjemniej byłoby usiąść przed kominkiem, w którym wesoło trzaska ogień, i zatopić się w lekturze opowiadań Królowej Kryminału. Tu niebezpieczeństwo może pojawić się zewsząd – wraz z tajemniczymi gośćmi, w zatrutych smakołykach, a nawet w świątecznych podarunkach.
„Zbrodnie zimową porą” to lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczości Agathy Christie i kolejna okazja, by powrócić do jej nieśmiertelnych bohaterów: Herkulesa Poirota i panny Marple.
Naszą recenzję książki „Zbrodnie zimową porą” znajdziesz na: https://przeczytane.net/zbrodnie-zimowa-pora-agatha-christie-recenzja/.
Trzy dziewczynki zaginęły. Jedna wróciła. Opowieść się rozpoczyna…
W ciemną noc w środku zimy w starej gospodzie nad Tamizą ma miejsce niezwykłe wydarzenie. Stali bywalcy właśnie zabijają czas opowieściami, kiedy w drzwiach pojawia się ciężko ranny nieznajomy. W ramionach trzyma martwą dziewczynkę. Kiedy godzinę później dziecko zaczyna oddychać, nikt nie może w to uwierzyć. Cud? Czy magiczna sztuczka? Może nauka będzie w stanie to rozstrzygnąć?
Mieszkańcy nabrzeży prześcigają się w pomysłach, by rozwiązać zagadkę dziewczynki, która umarła, a potem ożyła. Mijają jednak dni, a tajemnica wydaje się coraz bardziej nieprzenikniona. Dziewczynka okazuje się niema i nie może odpowiedzieć na pytania: kim jest, skąd pochodzi i co stało się z jej bliskimi. W tej sprawie pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości.
Sprawdź naszą recenzję książki „Była sobie rzeka” na: https://przeczytane.net/byla-sobie-rzeka-diane-setterfield-recenzja/.
Nie zamierzałam po niej płakać. Ale nie chciałam też żeby umarła.
Matka zmarła. Jana wraz z bratem brorem wyruszają do jej rodzinnej wsi na północy Szwecji, gdzie chciała być pochowana. Na miejscu odkrywają, że wszystko wygląda zupełnie inaczej, niż się spodziewali. Odziedziczony dom jest zajęty przez lokatorów, którzy nie chcą się wyprowadzić, a mieszkańcy wsi żyją według surowych zasad religijnych. Każdy, kto się nie podporządkuje, zostaje wykluczony. Jana od początku jest nieufna, ale bror daje się wciągnąć w świat męskiej dominacji i władzy. Odtąd rozpoczyna się dla kobiety walka o przetrwanie, w której najmniejszy błąd może prowadzić do tragedii, a stawką jest odzyskanie już nie tylko domu, ale także brata.
Przeczytaj naszą opinię o tej książce na: https://przeczytane.net/jedziemy-z-matka-na-polnoc-karin-smirnoff-recenzja/.
W sierpniu 2005 roku dwudziestopięcioletnia Amaia Salazar, inspektorka Policji Statutowej z Nawarry, uczestniczy w programie wymiany dla funkcjonariuszy policji Europolu w Akademii FBI w Stanach Zjednoczonych, prowadzonym przez słynnego Aloisiusa Dupreego, kierownika jednostki badawczej.
Jeden z testów polega na zbadaniu prawdziwego przypadku seryjnego mordercy, „kompozytora”, który zawsze uderza podczas wielkich klęsk żywiołowych, atakując całe rodziny i pozostawiając niemal liturgiczną scenę. Amaia stanie się częścią zespołu badawczego, który zabierze ich do Nowego Orleanu w przeddzień najgorszego huraganu w historii.
Przeczytaj naszą recenzję książki „Kształt serca” na https://przeczytane.net/ksztalt-serca-dolores-redondo-recenzja/.
Przemysław Wilczyński i Bartek Dobroch wracają do tragicznych wydarzeń z 2013 roku i starają się odpowiedzieć na pytanie, czy tragedia na Broad Peak kładzie kres polskiemu himalaizmowi w takiej formie, w jakiej go dotąd znaliśmy. Analizują je krok po kroku, a także przeprowadzają poruszające rozmowy ze świadkami wydarzeń oraz przyjaciółmi i rodzinami uczestników wyprawy. Zgłębiają etykę polskiego himalaizmu i zastanawiają się nad granicami pasji. Próbują także odpowiedzieć na pytanie, czy wspinaczka w najwyższych górach jest hymnem wolności czy raczej „Himalajami egoizmu”?
Sprawdź naszą recenzję książki na https://przeczytane.net/broad-peak-niebo-i-pieklo-recenzja/.
Niezwykła historia miłości dwojga ludzi, którzy myśleli, że w ich życiu zapanowała już zima.
W samym środku brooklyńskiej śnieżycy sześćdziesięcioletni Richard Bowmaster, profesor uniwersytecki, wjeżdża w bagażnik samochodu Evelyn Ortegi, młodej nielegalnej imigrantki z Gwatemali. To, co z początku wydawało się zaledwie drobnym wypadkiem, staje się czymś o wiele poważniejszym i niespodziewanym, z chwilą gdy Evelyn staje w progu domu profesora w poszukiwaniu pomocy.
Te zupełnie różne osoby wyruszają ku dramatycznej i niezwykłej przygodzie, która ma miejsce na współczesnym Brooklynie, lecz jej korzenie sięgają niedawnej przeszłości w Gwatemali, lat siedemdziesiątych w Chile i oraz osiemdziesiątych w Brazylii. To właśnie w przeszłości bohaterowie znajdują swoją wewnętrzną siłę. Dla Lucii i Richarda będzie to przede wszystkim nowa szansa na miłość.
O książce „W samym środku zimy” pisaliśmy na blogu: https://przeczytane.net/w-samym-srodku-zimy-isabel-allende-recenzja/.
Przeczytaj także: NAJLEPSZE KSIĄŻKI NA ŚWIĘTA – CO PRZECZYTAĆ W 2023 ROKU?
Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, X-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!