Okładka książki "Bądź moim światłem" Agata Przybyłek
Książka "Bądź moim światłem" Agata Przybyłek

„Bądź moim światłem” Agata Przybyłek – recenzja

Bądź moim światłem” Agaty Przybyłek to książka, która idealnie pasuje do ciepłej herbaty i palącego się kominka, aczkolwiek można ją także przeczytać latem, gdyż święta nie grają tu głównej roli.

Materiał powstał dzięki współpracy z księgarnią internetową Selkar.pl

„Bądź moim światłem” Agata Przybyłek

Głównymi bohaterami książki „Bądź moim światłem” jest Magda i Michał. Kobieta wiedzie życie u boku swojego niepełnosprawnego męża Pawła, który jest chory na depresję. Magda pracuje, robi zakupy, sprząta, robi wszystko, żeby mężczyzna był zadowolony. On jednak spędza całe dnie na oglądaniu seriali i narzekaniu. Jej życie zmienia się w momencie, kiedy poznaje Michała, który dostrzega w niej kobietę, a nie tylko współlokatorkę.

Przeczytaj także: „CHOINKA CAŁA W ŚNIEGU” JOANNA SZARAŃSKA – RECENZJA

Wielkim plusem tej książki jest fakt, że łatwo można się utożsamić z jej bohaterami. Nie są oni idealni, robią zwyczajne ludzkie błędy. Wiodą swoje życie, takie same, jak każdy z nas. Ciekawe jest to, że autorka wraca do zdarzeń z przeszłości, które ukształtowały charakter bohaterów. Bożonarodzeniowy klimat schowany jest pod płachtą wydarzeń problematycznych, Magda bowiem musi podjąć, myślę że jedną z najważniejszych decyzji w jej życiu. Którego mężczyznę wybierze? Czy tego, któremu ślubowała miłość i wierność, czy też tego, przy boku którego poczuła szybsze bicie serca?

Główna bohaterka jak Kopciuszek

Kobietę śmiało można porównać do Kopciuszka, która w domu wykonuje wszystkie obowiązki, a Michał traktuje ją jak księżniczkę, czyli tak jak chciałaby być traktowana każda z nas. Przygotowuje jej posiłki, nosi zakupy i zaprasza ją na randki. Zasmuciła mnie jednak postawa Pawła, który po tragedii zamyka się w swoim pokoju, aczkolwiek w końcu zaczyna doceniać Magdę. Bardzo często w naszym życiu nie dostrzegamy i nie cenimy tego, co mamy na co dzień. Dopiero gdy to stracimy, nawet na krótką chwilą, uprzytomniamy sobie jak nam tego brakuje i ile dla nas to znaczy. Paweł dopiero po wyjeździe kobiety zauważa, ile Magda dla niego robiła.

Okładka książki "Bądź moim światłem" Agata Przybyłek
Książka „Bądź moim światłem” Agata Przybyłek

Michał zakochuje się bez pamięci w Magdzie. Po latach spędzonych samotnie, dziewczyna staje się dla niego ideałem. Nie może się skupić na pracy, gdyż cały czas o niej myśli. Staje się szczęśliwy, gdy może ją zobaczyć. Nie wie jednak o Magdzie wszystkiego.

Wymuszona autorefleksja

Magda jest kobietą, taką jak my. Sprząta, gotuje, pracuje w domu, robi wszystko, aby nikomu niczego nie zabrakło. Jednak w trakcie codziennego życia traci radość. Wielokrotnie próbuje odzyskać męża, aczkolwiek dzieli ich mur, którego nie udaje jej się samej zburzyć. Wydaje jej się, że Pawłowi na niej nie zależy i tylko czeka na śmierć.

Przeczytaj także: „SŁUCHAJ GŁOSU SERCA” NATALIA SOŃSKA – RECENZJA

Przeczytałam książkę „Bądź moim światłem” z przyjemnością i nie zajęło mi to wiele czasu. Jest to książka obyczajowo-romantyczna, dlatego śmiało można zaliczyć ją do pozycji typowo dla kobiet. Czytając ją cały czas zastanawiałam się jaką decyzję podejmie Magda i którego mężczyznę wybierze. Muszę przyznać, że zakończenie mnie zaskoczyło.

Ważne w moim odbiorze tej lektury była wymuszona na czytelniku autorefleksja: jak każdy z nas zachowałby się w sytuacji głównych bohaterów? Każda decyzja Magdy spowoduje bowiem cierpienie mężczyzny, na którym jej zależy. A którego wybierze? No właśnie, przekonacie się sami, sięgając po tę książkę.

„Bądź moim światłem” Agata Przybyłek – recenzja

Myślę, że dodatkowym walorem tego tytułu jest fakt, że nie jest to pozycja, którą można przeczytać tylko i wyłącznie w święta Bożego Narodzenia. Uniwersalna tematyka sprawia, że każdy może zgłębić historię bohaterów w dowolnym momencie swojego życia, jak również o dowolnej porze roku. Lekkość pióra autorki dodatkowo wzmacnia ten charakter.

„Bądź moim światłem” jak i inne książki świąteczne znajdziecie na stronie księgarni internetowej Selkar.pl.

AGATA KARPIŃSKA

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *